Dejiny skialpinizmu

Dejiny horského lyžovania, s podtitulom Skialpinizmus, je názov novej knihy Bohuslava Štofana, ktorú dnes na Štrbskom Plese čerstvým snehom pokrstili Stanislav Klaučo a Ladislav “Tatko“ Janiga. Publikácia sa venuje histórii lyžovania a pôvodu lyží a spôsob ich používania. Horské lyžovanie je na rozdiel od klasického, lyžovanie v neupravenom teréne v horskom prostredí. V knihe je zmienka aj o lyžiach – hnojniciach z Malej Fatry, ktoré gazdovia začiatkom 20. storočia používali pri hnojení polí v zimnom období. Unikátny pár takýchto ručne vyrobených lyží sa nachádza v budove horskej služby v Malej Fatre.

Kniha Dejiny horského lyžovania sa venuje nielen pôvodu lyží a horského lyžovania, ale aj ich využitiu až do dnešnej doby, keď sa horské lyžovanie delí na pretekový skialpinizmus, extrémne lyžovanie či prechody. V knihe “sú vyzdvihnuté osobnosti, ktoré v tomto smere niečo urobili,“ povedal pre SITA Štofan. Približne v 70. rokoch sa začína éra pretekárskeho lyžovania aj v tomto odvetví. Slováci majú podľa Štofana od počiatku vynikajúce umiestnenia v celoeurópskom i celosvetovom meradle. Slováci sú úspešní aj v oblasti extrémnych prechodov. Slovák Peter Valušiak, ako jeden z prvých ľudí na svete, prešiel naprieč Arktídou bez akejkoľvek podpory.

Kniha Dejiny horského lyžovania vyšla v náklade 2000 kusov a je v predaji nielen v kníhkupectvách, ale aj v športových obchodoch vo Vysokých Tatrách, v Poprade a budú aj na predaj na tatranských vysokohorských chatách. Bohuslav Štofan, rodák z Vysokých Tatier, má v domácom pohorí, ale aj v Pamíre, Ťan-šane a Alpách viac ako 250 ciest a vyše 20 prvozjazdov. V roku 1998 vydal lyžiarskeho sprievodcu Extrémne lyžovanie. Od roku 2001 je profesionálnym záchranárom Horskej záchrannej služby vo Vysokých Tatrách.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vyšla kniha o Tatrách na poštových známkach

Tatranské motívy na poštových známkach je názov novej publikácie, ktorá koncom júna 2009 vyšla vo vydavateľstve I&B v Tatranskej Lomnici. Autor knihy Rastislav Ovšonka v nej približuje poštové známky vydané v období od prvej Československej republiky až po súčasnosť s motívom Tatier.