Vyšla kniha o Tatrách na poštových známkach

Tatranské motívy na poštových známkach je názov novej publikácie, ktorá koncom júna 2009 vyšla vo vydavateľstve I&B v Tatranskej Lomnici. Autor knihy Rastislav Ovšonka v nej približuje poštové známky vydané v období od prvej Československej republiky až po súčasnosť s motívom Tatier.

V knihe je vyobrazených približne 160 známok, z nich takmer 90 s tatranským motívom. Prvou poštovou známkou, na ktorej sú zobrazené Vysoké Tatry, je z roku 1927: Je na nej reprodukcia obrazu Otakara Štáfla s pohľadom na Štrbské Pleso. Poslednou zobrazenou poštovou známkou s tatranským motívom je slovenská známka z roku 2008, na ktorej je Maša Haľamová. Autor v knihe nevynechal ani obdobie Slovenského štátu, kedy boli Tatrám venované tri série poštových známok.


Na československých a slovenských poštových známkach je najčastejšie vyobrazená osada Štrbské Pleso, hneď za ňou nasleduje Tatranská Lomnica aj s najvyššie obývaným miestom na Slovensku – Lomnickým štítom. V knihe autor priblížil i faunu a flóru Tatier. Kamzík ako jeden zo symbolov Vysokých Tatier je zase najčastejšie zobrazovaným zástupcom fauny na poštových známkach. Z kvetov sú to plesnivec a horec.


Kniha Tatranské motívy na poštových známkach je prvou publikáciou, ktorá komplexne mapuje vydavateľskú činnosť pôšt na našom území zameranú na Vysoké Tatry. Kniha vyšla v náklade 1500 kusov. Slávnostná inaugurácia knihy sa uskutoční v sobotu 4. júla v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Súčasťou podujatia bude prezentácia a predaj slovenských poštových známok s tatranskou tematikou.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Najstaršie sakrálne stavby na prvých slovenských eurových známkach

Základnou myšlienkou novej emisie bolo prezentovanie slovenského kultúrneho dedičstva z počiatkov kresťanskej kultúry na Slovensku, nakoľko práve kresťanstvo bolo v minulosti zjednocujúcim prvkom celej Európy. Emisný rad prezentuje historicky vysoko hodnotné a širšej verejnosti málo známe kultúrne pamiatky z obdobia 9. – 13. storočia, ktoré sú roztrúsené po celom území Slovenska.

Fotografie a koláže

Do našich veľhôr, Vysokých Tatier, prichádzajú ľudia predovšetkým za krásou štítov, dolín, plies, pestrofarebnej kveteny. Pri zhoršení počasia hľadajú náhradný kultúrny, spoločenský či športový program. Toho v našich veľhorách, žiaľ, nebýva nazvyš…

Dejiny skialpinizmu

Dejiny horského lyžovania, s podtitulom Skialpinizmus, je názov novej knihy Bohuslava Štofana, ktorú dnes na Štrbskom Plese čerstvým snehom pokrstili Stanislav Klaučo a Ladislav “Tatko“ Janiga.