Kabinet kuriozít v SNG

Obrázok k článku

Slovenská národná galéria Vás srdečne pozýva do Kabinetu starého umenia, kde bude od 15. marca 2011 sprístupnená výstava v kurátorskej koncepcii Nade Kančevovej.  Názov výstavy je Kabinet kuriozít.

Radi Vám pripomíname, že v minulom roku sme do výstavného programu uviedli dva nové priestory – Kabinet umenia 20. storočia a Kabinet Starého umenia, v rámci ktorých vystavujeme v pravidelných intervaloch najzaujímavejšie diela zo zbierok našej galérie z rôznych tematických či časových okruhov. Vytvorením tohto výstavného formátu by sme chceli dopriať návštevníkom SNG pestrejší program a zároveň častejšie vystavovať a interpretovať galerijné zbierky (ich najväčšie skvosty), pretože práve kurátorská práca s nimi je jednou z najpodstatnejších činností galérie.

Kabinet kuriozít je metaforou historického „Wunderkabinetu“, ktorý sme sa pokúsili naplniť novými obsahmi. Široká škála „kuriozít“ z depozitárov Slovenskej národnej galérie je tu – podobne ako v historických kabinetných zbierkach – prezentovaná na základe asociácií, vzájomných korešpondencií a kontrastov (nie však podľa mena autora, obdobia vzniku či umeleckého programu). Takouto formou prezentácie chceme upriamiť návštevníkovu pozornosť predovšetkým na metaforickú silu vystavených objektov a umožniť mu hľadať medzi nimi nové väzby a ďalšie možné asociácie a významy. Na výstave zároveň po prvýkrát predstavujeme novú akvizíciu – inštaláciu Aucájder od Otisa Lauberta, ktorého tvorba poukazuje na úzke prepojenie so svetom kurióznych objektov.

Výstava bude sprístupnená do 17. júla 2011
Vodné kasárne, 1. poschodie, Rázusovo nábrežie 2, Bratislava

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

Považská galéria umenia

Považská galéria umenia ( PGU ) vznikla v roku 1976 osamostatnením sa od Považského múzea. Sídli v objekte na Štefánikovej ul. č. 2 v Žiline. Od júna roku 1999 svoju činnosť Považská galéria umenia vykonáva pod vedením riaditeľa Mgr. Milana Mazúra.

Obnova.sk Foto

Východoslovenská galéria 1952- 2002

Východoslovenská galéria v Košiciach si pripomína 50. výročie od začiatku svojej zberateľskej a výstavnej činnosti. Bola založená ako druhá slovenská galerijná inštitúcia (po SNG v Bratislave) a dnes sa zaraďuje medzi najväčšie a najstaršie slovenské zberateľské inštitúcie podobného druhu.