Jozef Mužila

VRSTVENIE je nielen nevšedný názov výstavy martinského výtvarníka Jozefa Mužilu (ročník 1967), ale aj priliehavé definovanie podstaty jeho tvorivého programu. Jozef Mužila veľmi citlivo zaznamenáva vrstvy svojich predstáv, každodenných reálií a súvislostí, aby zaujímavým zmnožením, prienikmi, priehľadmi a perforáciami odkryl vo svojich dielach nové dimenzie skutočnosti.
Je sympatické a symbolické, že jeho prvá samostatná prezentácia v Dolnom Kubíne obsahuje aj diela veľmi úzkou spojené s týmto mestom. Ešte počas štúdia na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení v roku 1991 objavil Jozef Mužila pre seba práve židovský cintorín v Dolnom Kubíne a začal vytvárať pôsobivý cyklus slepotlačí. Jeho citlivo volené odtlačky náhrobných kameňov, detailov, fragmentov a nápisov, prinášajú stopy dávnych príbehov, sú sugestívnou výpoveďou o relativite bytia, o nevyhnutnej špirále zrodu a zániku.
Technika frotáže – snímanie odtlačku z rôzne štruktúrovaného materiálu je príznačná aj pre ďalšiu tvorbu. Autorove umelecké únosy do sveta civilizácie a prírody prostredníctvom neobyčajných odtlačkov štruktúr stromov, listov, zeme, dlažieb, kanálov a múrov smerujú k prehodnoteniu reality a k objaveniu nám neznámych a pozoruhodných svetov.
Najsúčasnejšiu tvorbu Jozefa Mužilu reprezentujú viacvrstvové, dekonštruktívne, farebne príťažlivo rozohrané obrazy, v ktorých silnejšie rezonuje autorova chuť uplatniť svoje plasticko-priestorové predstavy. Zvrásnením papiera, vrstvením hmôt a štruktúr, sýtou farebnou moduláciou získavajú výpovede na intenzite, energickejšie rezonujú v priestore.

Danica Lovišková

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Juraj Oravec – maliar a grafik

Maliar a grafik Juraj Oravec (ročník 1956), absolvent bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení , patrí k výrazným predstaviteľom súčasnej slovenskej výtvarnej scény. Autor, žijúci a tvoriaci v Trenčíne, sa prostredníctvom maľby, grafiky a kresby predstavil na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách doma i v zahraničí, jeho tvorba je zastúpená vo viacerých slovenských a zahraničných galerijných i súkromných zbierkach.

Sakrálne námety v neprofesionálnej tvorbe

Žilinský v samosprávny kraj – Oravské osvetové stredisko v Dolnom Kubíne, v spolupráci s Regionalnym ooerodkom kultury v Bielsku-Bialej a Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne pozývajú Vás a Vašich priateľov na otvorenie medzinárodnej výstavy Sakrálne námety v neprofesionálnej tvorbe 06. mája 2005 o 15:00 hod.

Príbehy – Reštaurátor Jozef Dorica

Reštaurovanie umeleckých diel má popredné miesto v komplexe úloh galérií a múzeí a patrí k základnej starostlivosti o zbierkové predmety. Nie všetky obrazy, sochy, grafiky či iné artefakty, ktoré získavajú kultúrne inštitúcie do svojich fondov, si uchovali svoju pôvodnú a ničím neporušenú „tvár“, takú, akú im dal ich tvorca. Mnohé z nich poznačil čas, nevhodné uloženie, nadmerná vlhkosť, mechanické poškodenie či ľudský faktor.

Ladislav Berger – Spoveď

V Považskej galérii umenia v Žiline bola 18. decembra otvorená výstava Ladislava Bergera. Už názov výstavy naznačuje, že divák má možnosť vidieť doterajšiu celoživotnú tvorbu tohto žilinského maliara.