Juraj Oravec – maliar a grafik

Maliar a grafik Juraj Oravec (ročník 1956), absolvent bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení , patrí k výrazným predstaviteľom súčasnej slovenskej výtvarnej scény. Autor, žijúci a tvoriaci v Trenčíne, sa prostredníctvom maľby, grafiky a kresby predstavil na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách doma i v zahraničí, jeho tvorba je zastúpená vo viacerých slovenských a zahraničných galerijných i súkromných zbierkach. Prvá individuálna prezentácia v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne je orientovaná predovšetkým na maliarsku tvorbu. V dnešnej dobe, plnej technických dát a vynálezov, v umení preferujúcom inštalácie, vyjadrujúcom sa asketicky cez reč konceptualizmu, je záujem Juraja Oravca o klasické médium maľby príťažlivý a jedinečný.
V Oravcových monumentálne pôsobiacich i komorných maliarskych dielach veľmi kultivovane, ale zároveň spontánne rezonujú autorove pocity, záblesky príbehov, vrstvy myšlienok. Sú farebne a tvarovo vyzývavé, znepokojujúce, lebo nám otvárajú neznáme svety a priestory, plné skrytých i ľahšie identifikovateľných detailov, významov a metafor. Výrazovo silné obrazové posolstvá sú plné farieb, štruktúr, emócií a meditácií o zmysloch a nezmysloch tohoto sveta. Zámerne a zľahka sa raz vzďaľujú od predmetnej reality, aby v krehkej hre farebných, tvarových a svetelných reflexov a štruktúr len naznačili zložitú spleť autorových pocitov a vízií, inokedy v presnejších kontúrach vyjadrujú zložitosť umelcových myšlienok, predstáv a existenčných zápasov. Oravcova maľba je eruptívna, dynamická, plná svetla a energie. Podstatnú úlohu zohráva farba, senzuálna a magická, jemne vrstvená do rafinovaných štruktúr a textúr, znásobujúca sugestívnu atmosféru týchto nepokojných a tajuplných posolstiev.
Osobitú kapitolu autorovej tvorby reprezentujú komorné grafiky, v ktorých rezonuje sympatická expresia a irónia. Prostredníctvom figurálnych kompozícií, na malej ploche grafického listu vyjadruje vo viacerých dejových rovinách základné existenčné súradnice dnešného človeka determinovaného a deformovaného množstvom vonkajších i vnútorných podnetov.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Jozef Mužila

VRSTVENIE je nielen nevšedný názov výstavy martinského výtvarníka Jozefa Mužilu (ročník 1967), ale aj priliehavé definovanie podstaty jeho tvorivého programu. Jozef Mužila veľmi citlivo zaznamenáva vrstvy svojich predstáv, každodenných reálií a súvislostí, aby zaujímavým zmnožením, prienikmi, priehľadmi a perforáciami odkryl vo svojich dielach nové dimenzie skutočnosti.

Peter Ondrušek – Still

Výstava tvorby Petra Ondrušeka, ktorej vernisáž sa uskutoční v malej výstavnej sieni Považskej galérie umenia vo štvrtok 10. júna 2004 o 17.00 h, je ďalšou z výstav predstavujúcich mladých už etablovaných autorov. Peter Ondrušek je absolventom VŠVU v Bratislave, oddelenia skla. Doteraz sa prezentoval prácou vo viacerých médiách, predovšetkým vytváral objekty a inštalácie, v ktorých je čitateľné silné dizajnérske cítenie.

V Stredoslovenskej galérii sprístupnili dve výstavy

Dve výstavy sprístupnili dnes v banskobystrickej Stredoslovenskej galérii. Prvou je výstavný projekt Bodyandoil komponovaný ako spoločná prezentácia siedmich autoriek, predstaviteliek mladej generácie súčasnej slovenskej výtvarnej scény. Vznikol spontánne, z ich iniciatívy, z ich vzájomnej blízkosti.