International Society of Organ Builders (ISO)

Obnova.sk Fotografia

International Society of Organ Builders (ISO) – Medzinárodná spoločnosť organárov bola založená roku 1957 v Amsterdame. Stretla sa tam veľká skupina organárov z niekoľkých európskych krajín s cieľom rozvinúť vzájomnú komunikáciu a výmenu skúseností. Dnes má ISO viac ako 280 členov – výrobcov organov z 27 krajín celého sveta. Presadzuje kvalitu v stavbe píšťalových organov, pričom však víta variabilitu štýlov a metód stavby organov v rôznych krajinách.Každé dva roky ISO organizuje svoje kongresy, kde sa počas jedného týždňa môžu členovia (a ich rodinní príslušníci) vzájomne zoznámiť, poznávať organy a stavbu organov na určitom území, ako aj diskutovať o témach súvisiacich s píšťalovými organmi. Predposledný kongres sa konal v pobaltských krajinách, predtým boli kongresy v Paríži (F), Cambridgei (GB), Heilbronne (D), Bostone (USA) a v Antverpách (B).

Medzi ďalšie aktivity patria workshopy o stavbe organov, ktoré sa konajú na rôznych miestach, výmena žiakov a vydávanie časopisu ISO-Journal. Vychádza v troch jazykoch Spoločnosti: vo francúzštine, angličtine a nemčine.

Obnova.sk Fotografia

Nedávno, 22. – 28. augusta 2004, sa uskutočnil kongres ISO v oblasti Euregio na pomedzí troch štátov – Nemecka, Francúzska a Belgicka – a dvoch kultúr – germánskej a francúzskej, medzi riekami Meuse a Rýn. Stretnutie účastníkov bolo v starom opátstve Rolduc, 10 km od Aachenu. V ďalších dňoch účastníci kongresu postupne navštívili:
>> Aachen (Nemecko) – kostol Svätej Anny (organ Weimbs 1994, III-P,35); Gregoriushaus, sídlo Musikhochschule; Dóm s jeho slávnym karolínskym oktogónom (hlavný organ Klais, 1939,1993,III-P,89).
>> Maastricht (Holandsko) – bazilika Notre-Dame (organ Severin 1652, reštauroval Flentrop 1984, III-P, 37).

Obnova.sk Fotografia

>> Spa (Belgicko) – organ (Thomas 1992, II-P,26); organová dielňa Schumacher (organ v kostole St-Barthélemy v Liège, III-P); Montzen (Pereboom & Leyser 1890, reštauroval Schumacher 1996, II-P,22).
>> Hasselt (Belgicko) – katedrála St-Quintinus (Binvignat 1793, rekonštruoval Schumacher, 2002, III-P, 35); bazilika Virga Jesse (Clérinx, about 1870, reštauroval Nijs 2003,II-P,24).
>> Liège – v meste, ktoré bolo po stáročia sídlom bohatého rovnomenného kniežatstva, sa zachovali početné historické organy. Po prehliadke niektorých z nich nasledovala v sídle Kráľovskej komisie pre ochranu pamiatok prednáška o projekte “Collapse”, ktorý na tému oxidácie organových píšťal realizuje GoArt Centrum z Göteborgu. Program dňa ukončil organový recitál v kostole Saint-Jacques (organová skriňa datovaná 1600, prestaval Schumacher, III-P, 35).
>> Eifel (Nemecko) – jeden z najkrajších barokových organov v Porýní v kostole opátstva Steinfeld (Michael Pirosson, 1679, prestaval Balthasar König, 1738, reštauroval Weimbs, 1979, III-P, 35).

>> Hellenthal – Weimbsova dielňa a potom krátky koncert v starom katolíckom kostole (Weimbs 1985, II-P,14).

Obnova.sk Fotografia

>> Saint-Trond – najstarší funkčný organ v Begijnhofe (Ancion, 1645, reštauroval Couvreur, 1999, I, 9); organ v hlavnom kostole (Gilman, 1743, prestaval Schumacher, 1995); návšteva zámku Alden Biesen; bazilika v Tongres (Le Picard, 1753, reconštruoval Thomas, 2002, IV-P, 53).
>> V posledný deň bola alternatívna možnosť navštíviť Brusel s mnohými nástrojmi, medzi inými Loretský organ (Notre-Dame du Finistère, 1848, III-P, 29, reštauroval Thomas, 2000) a nový organ v katedrále (Grenzing, IV-P, 63), alebo Köln s jeho novými organmi v kostole Sv. Gereona (Weimbs, 2001, III-P,36) a v katedrále (Klais, III-P,53).

Obnova.sk Fotografia

Zdroj: http://www.internationalorganbuilders.com/nav/index.html

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zreštaurovaný barokový organ sa opäť rozozvučí

POPRAD 18. januára 2001 (SITA) – Necelé štyri mesiace trvalo reštaurovanie barokového organu v kostole sv. Juraja v mestskej časti Popradu Spišskej Sobote. V nedeľu o 16:00 sa v kostole uskutoční slávnostný koncert, na ktorom predstavia celú šírku a rozsah zreštaurovaného organu, uviedol pre agentúru SITA správca rímsko-katolíckej farnosti v Spišskej Sobote Michal Lipták.

Nový organ v Katedrále sv. Martina

V týchto dňoch v bratislavskej Katedrále sv. Martina vstúpilo do záverečnej fázy budovanie nového organa. Odborníci z Nemecka začnú o niekoľko dní s intonovaním a ladením nástroja. Dokončenie týchto prác, závislých aj od stálej vonkajšej teploty, sa predpokladá začiatkom leta tohto roka, keď by mal byť organ slávnostne uvedený do prevádzky. Dátum inaugurácie bude včas oznámený.

V Zelenči majú unikátny organ s 1079 píšťalami

V kostole Narodenia Panny Márie v Zelenči pri Trnave majú unikátny klasický organ s 1079 píšťalami. Podobný organ naposledy postavili v roku 1912 v Dóme sv. Mikuláša. Organ slávnostne posvätili v nedeľu 28.6.2009 dopoludnia, popoludní ho verejnosti predstavil jeho staviteľ, rakúsky organársky majster Michael Walcker.