Hrad má nové osvetlenie od prezidenta Schustera

STARÁ ĽUBOVŇA 12. júna 2004 (SITA) – Dominantu Starej Ľubovne – hrad Ľubovňa bude od dnešného dňa zvýrazňovať nové nočné osvetlenie. Aj keď je osvetlenie hradu funkčné už od polovice mája, s jeho zapnutím čakali na prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý sa chcel osobne zúčastniť na dnešnej akcii. Odcestoval však na pohreb bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, preto hrad rozsvietia bez jeho prítomnosti.
Iniciátorom osvetlenia hradu bol práve Rudolf Schuster. Prezidentskej kancelárii sa v apríli podarilo nájsť sponzora celej akcie, ktorým sa stala Východoslovenská energetika. Pri výstavbe osvetlenia využili inžinierske siete z bývalého osvetlenia, ktoré na hrade fungovalo od roku 1995 do 2001, kedy ho rozkradli zlodeji.
Náklady na nové osvetlenie hradu sa vyšplhali na 3 mil. Sk. Dnešný deň bude na hrade pripomínať pamätná tabuľa. Hrad Ľubovňa bude osvetľovať 35 svetlometov. Počas letnej turistickej sezóny bude osvetlenie v prevádzke od 21:00 do 24:00. Mimo sezóny od 20:00 do 22:00. Náklady na prevádzku vyčíslila riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková na takmer 100 000 Sk ročne. Časť nákladov bude znášať mesto Stará Ľubovňa.

(SITA, ro;zd), 0124

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články