Nová knižná publikácia zo Starej Ľubovne

Na prelome rokov 2009/2010 na konte vydaných knižných titulov pribudla nová publikácia zo Starej Ľubovne pod názvom Brieždenie s Matkou. Čitatelia sa prostredníctvom knihy majú možnosť oboznámiť s históriou mesta Stará Ľubovňa, ale aj s históriou gréckokatolíkov na Slovensku a v Starej Ľubovni.

Pozostáva z troch častí – poetickej, historickej a obrazovej. Autormi vyše 200-stranovej knihy sú poetka a prozaička Monika Tančáková a Mgr. Marián Andrej Pacák CSsR, správca gréckokatolíckej Farnosti Matky Ustavičnej pomoci v Starej Ľubovni.


Zvlášť zaujímavá v knihe je časť historická, ktorá obsahuje rok po roku výťah najdôležitejších informácií z 20-ročnej farskej kroniky, ale aj životopisy svätcov z ikonostasu chrámu, ktorí bdejú nad farnosťou. Sú to sv. Ján Krstiteľ, sv. Mikuláš – patrón mesta Stará Ľubovňa, sv. Alfonz Mária de Liguori – zakladateľ rehole redemptoristov, ktorá spravuje farnosť a kláštor, tiež je tu zaujímavý životopis blahoslaveného Metoda Dominika Trčku, ktorého meno nesie tunajší kláštor, ale aj opis ikony a ikonografických prvkov Matky Ustavičnej pomoci, ktorej je tunajšia farnosť zasvätená.


Nemenej zaujímavou je časť poetická a obrazová. Historické i súčasné fotografie do obrazovej časti pripravil známy fotograf Michal Petrilák. Kniha Brieždenie s Matkou vyšla vo vydavateľstve Misionár v Michalovciach, pri príležitosti 20. výročia založenia Gréckokatolíckej farnosti Matky Ustavičnej pomoci v Starej Ľubovni.

Pre TK KBS Lucia Vlkolinská.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na hrade Ľubovňa vystavia poľské korunovačné klenoty

Na hrade Ľubovňa v Starej Ľubovni vystavia poľské korunovačné klenoty. Tie sa tam vrátia po viac ako 350 rokoch, keď tu boli ukryté v rokoch 1655 až 1661 počas vojny Poľska so Švédskom. Kým v 17. storočí boli na hrade uschované originálne poľské korunovačné klenoty, tentoraz sa do Starej Ľubovne vrátia ich repliky. Vernisáž poľských korunovačných klenotov bude v sobotu 3. júla 2010 v kaplnke sv. Michala na hrade Ľubovňa. Najnovší exponát Ľubovnianskeho múzea, ktorý bude stálou výstavou na hrade Ľubovňa, pozostáva z koruny, jablka, žezla a korunovačného plášťa poľského kráľa Stanislava Augusta Poniatowského.

Slovensko-poľský seminár o rozvoji cestovného ruchu

STARÁ ĽUBOVŇA 19. mája (SITA) – Trojdňový poľsko-slovenský seminár Historické a kultúrne dedičstvo ako kapitál rozvoja cestovného ruchu v prihraničných regiónoch sa začne v piatok v Ľubovnianskych kúpeľoch pri Novej Ľubovni. „Cieľom seminára je nielen zhodnotiť doterajšiu spoluprácu kultúrnych inštitúcií so subjektmi cestovného ruchu, ale aj nájsť nové možnosti pre ďalší rozvoj,“ uviedla pre SITA riaditeľka Ľubovnianskeho múzea Monika Pavelčíková. Vieme, že keď k nám príde viac turistov, máme z toho aj finančný efekt a peniaze môžeme vložiť i do vydania publikácií, či do odbornej činnosti, doplnila M. Pavelčíková. Kultúrne a historické pamiatky sú podľa nej v cestovnom ruchu ešte stále málo využívané.