Hold lesníckym historikom – výstava v LaDM

Život a dielo šiestich lesníckych historikov – Andreja Kavuljaka, Juraja Martinku, Júliusa Bartáka, Jána Madlena, Pavla Korpeľa a Jozefa Urgelu – priblíži výstava Historici slovenského lesníctva, ktorú v utorok, 8. apríla, otvorí Lesnícke a drevárske múzeum (LaDM) vo Zvolene. Chce ňou vzdať hold ľuďom, ktorí cielene a so záujmom mapovali dovtedy neprebádané miesta historického vývoja jedného z najstarších povolaní na Slovensku. Ako ďalej uviedol Marek Vanga z LaDM, na výstave prezentované osobnosti zanechali po sebe rozsiahle dielo z oblasti dejín lesníctva na Slovensku a zároveň sa priamo či nepriamo podieľali na vzniku lesníckeho múzejníctva ako praktického vyústenia ich celoživotného záujmu o lesnícku históriu. Múzeum ich predstaví prostredníctvom fotografií, korešpondencie, kníh a rukopisov, modelov a osobných predmetov a priblíži nimi spracovanú časť lesníckej histórie.

Andrej Kavuljak, Juraj Martinka a Július Barták zastupujú staršiu lesnícku generáciu, ktorá vstúpila do praxe ešte za čias Rakúska-Uhorska a ich práca vrcholila v období prvej Československej republiky. Kavuljak ako zástupca riaditeľa Oravského komposesorátu a riaditeľ jeho archívu na Oravskom hrade je okrem iného tvorcom jediných a dodnes neprekonaných Dejín lesníctva a drevárstva na Slovensku. Martinka ako riaditeľ Štátnych lesov a majetkov v Liptovskom Hrádku bol zakladateľom prvého Lesníckeho múzea pri Zemedelskom múzeu v Bratislave a tvorcom jeho prvých zbierok – dodnes zachovaných a na zvolenskej výstave prezentovaných historických modelov lesníckych stavieb. Barták bol účtovníkom a iniciátorom Lesohospodárskeho múzea pri Riaditeľstve štátnych lesov a majetkov v Banskej Bystrici a tvorcom práce Z minulosti štátneho lesného hospodárstva v okolí Banskej Bystrice a Starých Hôr.

Pavel Korpeľ, Ján Madlen a nedávno zosnulý Jozef Urgela zastupujú mladšiu generáciu slovenských lesníckych historikov. Korpeľ, pracovník Lesoprojektu, bol tvorcom historickej štúdie Z dejín stredného Pohronia a jeho lesníctva a jedným z najaktívnejších spolupracovníkov LaDM vo Zvolene. Pedagóg a riaditeľ LaDM Madlen bol zakladateľom zborníka múzea a autorom mnohých prác, štúdií a článkov z lesníckej histórie. Vedúci historicko-dokumentačného oddelenia Lesníckeho, drevárskeho a poľovníckeho múzea v Antole Jozef Urgela, ktorý 25 rokov redigoval zborník múzea, je autorom Dejín lesníckeho školstva a vedy na Slovensku.
Výstava Historici slovenského lesníctva potrvá v LaDM do 14. mája. Bude súčasťou celoslovenských Lesníckych dní 2008.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ča starého v múzeu?

Slovenské lesnícke a drevárske múzejníctvo má za sebou zložitú a strastiplnú cestu. Prvá etapa tejto cesty začína ustanovením Lesníckeho múzea pri Zemedelskom múzeu v Bratislave v roku 1927.

Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene oslávi 60 rokov

BRATISLAVA 7. júna (SITA) – Šesťdesiat rokov od otvorenia prvej expozície Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene pripomenie verejnosti od stredy výstava Zvolenskí zberatelia vystavujú. Ako agentúru SITA informovala Mária Šorecová z Lesníckeho a drevárskeho múzea, výstavu slávnostne otvoria v stredu o 16:00 a až do 18. júla ponúknu svojim návštevníkom zbierky rôznych predmetov. V sídle múzea na Námestí SNP 31 vo Zvolene predstaví výber z viac ako 50 kolekcií 34 zvolenských zberateľov. Chýbať nebudú známky, nálepky zo zápaliek, pohľadnice, no ani medaily, odznaky, telefónne karty, kalendáre, papierové vreckovky, etikety či obaly z potravín. Medzi zaujímavosťami by mali byť aj miniatúrne knihy, kuchárky, náprstky, či pivné suveníry. Výstava bude otvorená denne od utorka do piatka a v nedeľu od 9:00 do 17:00.