Haličský zámok čaká na lepšie časy

Obnova.sk Fotografia

Renesančno-barokovému zámku v Haliči a okolitému vzácnemu parku hrozí úplné zničenie. Kultúrna pamiatka je majetkom Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý hľadá peniaze na jeho opravu.
HALIČ – Už niekoľko rokov renesančno-barokový zámok v Haliči pustne. Ide pritom o jednu z najvýznamnejších pamiatok nielen v oblasti Novohradu, ale aj na Slovensku. Zámok má 700-ročnú históriu, na jeho mieste pôvodne stál stredoveký hrad. Kultúrna pamiatka je majetkom Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý hľadá peniaze na jeho opravu a sprevádzkovanie. Ako nám povedal starosta Haliče Vladimír Rehánek, obec už niekoľko rokov apeluje, že zámku a okolitému vzácnemu parku hrozí úplné zničenie. “Na opravu rozľahlého objektu treba približne 100 až 200 miliónov. Iniciovali sme už stretnutie s vedením Banskobystrického kraja, zatiaľ sa však nenašlo konečné riešenie, ako zámok zachrániť a ďalej využívať.”

Jednou z možností je využitie štrukturálnych fondov, o ktoré sa chce VÚC pri záchrane pamiatky uchádzať. “Nejde iba o samotnú pamiatku, ale aj 22-hektárový lesopark so vzácnymi drevinami. Ten je úplne zanedbaný. Tu sa však aspoň čiastočne pokročilo dopredu, VÚC poveril ústav Libertas z Lučenca, aby lesopark spravoval a staral sa oň. Verím, že sa ho postupne podarí dať do pôvodného stavu,” hovorí starosta. Obec by nebola ani proti tomu, ak by jej samosprávny kraj predal zámok za symbolickú korunu, hoci všetky problémy so záchranou zámku by sa tak preniesli na obec. Kraj však zatiaľ o tejto možnosti nerozhodoval a zámok si chcel ponechať.

V najkritickejšom stave je šindľová strecha, hoci na jej opravu prispel BBSK pred časom sumou 200-tisíc. Stačilo to však iba na opravu najkritickejších častí strechy. V prípade, že by k ďalšiemu poškodeniu strechy a zatekaniu prišlo aj v budúcnosti, môže to ohrozovať obvodové múry a celkovú statiku zámku.

V dlhej histórii zámku sa vystriedalo viacero majiteľov. Najdlhšie patril Forgáchovcom, najvýznamnejšej rodine Novohradu. Tí ho začali budovať ako mohutnú renesančnú pevnosť. Neskoršia baroková prestavba sa uskutočnila v roku 1762 podľa projektu architekta Meyerhoffera. Reprezentačné šľachtické sídlo obkolesoval francúzsky park so vzácnymi drevinami. Štvorkrídlovú budovu považujú odborníci za jednu z najkrajších stavieb renesancie a baroka na Slovensku. Za socializmu tu sídlil ústav pre mentálne postihnutých, dnes je zámok opustený.

KVETA FAJČÍKOVÁ
[Sme, 16. 4. 2004]

Zdroj: http://www.sme.sk/clanok-1462172.html

Obnova.sk Fotografia

Foto: www.zamky.sk/halic/

Haličský zámok pri Lučenci sa ide konečne predávať

Tento novohradský klenot totiž už niekoľko rokov chátra a začína sa rozpadávať. Obec na to už dlhší čas upozorňovala majiteľa, ktorým je Banskobystrický samosprávny kraj, ale bezúspešne. Až tento týždeň krajskí poslanci rozhodli, že zámok je na predaj. Ani to však celý problém nerieši. Investícia do opravy Haličského zámku si totiž vyžiada niekoľko sto miliónov korún. Je tu teda obava, či sa nejaký kupec vôbec nájde.

Milan Marčok, banskobystrický župan: “To je jediná cesta. Nie zbaviť sa toho, ale proste ísť do ponukového konania.”

Starosta Haliča Vladimír Rehánek privítal, že sa problém konečne začal riešiť. Zároveň však upozornil na kritériá predaja: “Tie kritériá by nemali byť ako postavené tak, že kto viacej dá. Tam by mali byť kritériá také, kto koľko chce do neho investovať a čo tam chce mať. To je pre nás ako veľmi podstatné.” Obec bude rada, ak sa ponukové konanie urobí čím skôr. Vladimír Rehánek: “Ak to nebude úspešné a ak to nebude prospešné, toto ponukové konanie, tak nech sa rýchle píšu projekty.”

Práve európske fondy majú byť teda poslednou záchranou, ak sa nenájde vhodný kupec. Podľa starostu však samosprávny kraj ešte nevypracoval projektovú dokumentáciu, čo v konečnom dôsledku opravu zámku iba oddiali.

Martin Dušička, Rádio Twist

Zdroj: http://www.twist.sk/Zurnal.aspx?zurnalId=2004-06-27T18:00:00

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Niektoré hrady sa nedarí predať ani za korunu

Predaj voľných hradov, kaštieľov a kúrií na Slovensku viazne. V ponuke ich je takmer sto. Z ostro sledovaných piatich objektov sa však za posledný rok podarilo odpredať iba jeden. “Záujem by bol, zmene vlastníctva však v mnohých prípadoch bránia ťažko predvídateľné majetkovoprávne problémy,” poukazuje na častý kameň úrazu Ľuboslav Škoviera z Pamiatkového úradu SR.

Nekúpite si hrad? Aj za korunu

Záujem solventných Slovákov o kúpu hradov alebo aspoň letohrádkov je z roka na rok väčší. Zmene vlastníctva však v mnohých prípadoch bránia ťažko predvídateľné majetkovoprávne problémy. Pre Pravdu to uviedol Ľuboslav Škoviera z Pamiatkového úradu SR.

Bojnický zámok patrí rozprávkam

BRATISLAVA 18. júna (SITA) – Fantázia a čary ovládli oddnes až do nedele Bojnický zámok. Zámocké múzeum Slovenského národného múzea v Bojniciach (okres Prievidza) ponúka malým i veľkým denne od 9:00 do 17:00 rozprávkový program. Návštevníkov čaká zaujímavá prehliadka, počas ktorej sa dozvedia, že Bojnický zámok je pre kliatbu ťažko prístupný. Rozprávkové bytosti sa totiž rozhodli prevziať vládu nad zámkom do svojich rúk a zámok môžu odkliať iba traja odvážni mládenci.