Gymnazisti z Bratislavy pomáhali pri rekonštrukcii stanice

5.9.2003 Truc sphérique
Viac ako 60 študentov a štyria profesori z bratislavského Gymnázia Novohradská včera opustili hlavné mesto Žilinského kraja, kde počas uplynulých štyroch dní pomáhali pri rekonštrukcii lokálnej železničnej zastávky Žilina-Záriečie na Stanicu – otvorený kultúrny priestor.

Od pondelka 1. septembra do štvrtka 4. septembra dobrovoľníci pomáhali najmä pri terénnych úpravách okolia stanice (ako napríklad pri prácach v záhrade, búraní starého oplotenia a pod.), pri hĺbení jám pre kanalizáciu, škrabaní starých omietok a tiež pri rekonštrukcii drevených lavíc či starého dreveného pódia.

Gymnázium Novohradská v Bratislave organizuje podobné sústredenie študentov tretieho a štvrtého ročníka na začiatku nového školského roka pravidelne. Jeho cieľom je “pokrstiť” alias privítať vybratých tretiakov v prvom ročníku štúdia amerického programu IB (International Bacalaureate) a zblížiť ich s budúcimi školskými “kolegami” zo štvrtého ročníka. Druhým, avšak podstatnejším rozmerom štvordňového sústredenia je dobrovoľnícka výpomoc, ktorú škola poskytuje vybratým organizáciám alebo projektom – táto však nie je jedinou aktivitou na tomto poli , ktorú Gymnázium v rámci programu pripravuje. (Študenti IB, pochádzajúci zo všetkých kútov Slovenska, napr. pravidelne pracujú ako dobrovoľníci s hendikepovanými skupinami a pod.)

Skupina žiakov a štyria vyučujúci bývali v príjemnom prostredí rekreačného zariadenia Zbyňov, nachádzajúceho sa blízko Rajeckých Teplíc.

Vďaka ich podpore a dobrovoľnej práci sa projekt Stanice významne posunul smerom k otvoreniu. Preto im OZ Truc sphérique, ktoré rekonštrukciu zastávky Žilina-Záriečie na Stanicu-otvorený kultúrny priestor zabezpečuje, vyjadruje aj touto cestou svoje poďakovanie.

Zdroj: Truc sphérique

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Umenie po našom z gymnázia Hlinská (Žilina)

V piatok 30. apríla 2004 od 17:00 sa na Stanici Žilina-Záriečie uskutoční verejná prezentácia umenia gymnazistov z Hlinskej.
Táto prehliadka študentskej duše a výbuchu tvorivosti nazvaná Umenie po našom má silnú tradíciu, ktorá spontánne vznikla na Gymnáziu Hlinská po Nežnej revolúcii, ako reakcia na možnosť slobodného a necenzurovaného umeleckého vyjadrovania sa mladých ľudí.

Európsky festival umenia Zblíženia 2004

2.4.2004 od 19:30 na Stanici Žilina-Záriečie
V rámci projektu Zbliżenia cestuje varšavské pouličné divadlo Makata (v Žiline známe z vystúpení v Maringotke v r.2001, Živý žilinský orloj v r. 2002 alebo Ceste do Stanice v r. 2003) po strednej Európe, stretáva ľudí, zbiera piesne a rituály do nového predstavenia. A samozrejme hrá. Na “hlavnom námestí” vedľa Stanice Žilina-Záriečie uvidíte Rozhovory, veľké pouličné predstavenie vychádzajúce zo svätojánskej tradície, pohanských zvykov a vôbec všetkého tajomného, čo ovládalo životy našich predkov. To všetko prostredníctvom chodúľov, ohňa, sugestívneho spevu a výborných poľských hercov, ktorí tiež hrajú v kapele Space Star Lovers.

Mladé umenie v Žiline

V Považskej galérii umenia v Žiline a na Stanici v Žiline – Záriečí sa vo štvrtok 17. marca 2005 uskutoční vernisáž výstavy Prieskum – Prieskumy, ktorá ponúka výber zo semestrálnych prác študentov z Dní otvorených dverí. História výstav prác študentov bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení v PGU vznikla v polovici 90. rokov z iniciatívy doc.