Gramce, magiče, tranďáky, kazeťáky

“Gramce, magiče, tranďáky, kazeťáky” a ďalšie výdobytky techniky minulého storočia, pri ktorých sa deti možno pousmejú a starší nostalgicky zaspomínajú, vystavuje miestny nadšenec v kine Panorex v Novej Dubnici. Ladislav Sjekel dnes otvoril už siedmy ročník prehliadky s názvom Historické ucho. “Výstava sa oproti tej prvej pôvodnej rozšírila. Sú tu rádiá, magnetofóny, gramofóny, premietačky, kamery, telefóny a ďalšie rarity. Zo zbierky mám najradšej gramofón s trúbou a ten najstarší zo Spojených štátov amerických, ktorý má 102 rokov,” opísal výstavu, na ktorej je 300 exponátov, Sjekel.

“Na výstave je asi 40 až 50% vecí, ktoré mám. Zbieram ich tak, že ľudia mi nosia, čo im zavadzia alebo nájdu v zdedenom dome. Tiež dražím cez internet, ale už som našiel techniku aj na ulici. Túžil som po jednom kazetovom magnetofóne, ktorý akurát dražili na internete. No váhal som, lebo bol dosť poškodený. Tak som to vzdal a urobil som dobre. V ten istý deň som večer venčil psa a vedľa kontajnera som tam presne ten model našiel, so zdrojom, v krabici, ako nový,” porozprával o úlovku Sjekel. Gramofón mu daroval aj spevák Pavol Hammel, ktorý na dnešnom otvorení výstavy zaspieval. “Je to gramofón z môjho detstva, už vtedy bol starý, tam sa ešte nedávali moderné vinylové platne. Do zbierky som to dal, pretože kam inam by som to mohol zmysluplnejšie dať. Jedine, že by som to doma oprašoval alebo nebodaj vyhodil,” povedal o gramofóne z konca 40. rokov Hammel. Výstava potrvá do 11. mája.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

České centrum v Košiciach otvorilo výstavu o hradoch a zámkoch

V Českom centre v Košiciach na Rázusovej ulici otvorili v utorok 11. januára 2011 výstavu Česká republika – rozprávková krajina hradov a zámkov. Ako informovala pracovníčka centra Petra Jungmanová, výstava predstavuje najznámejšie české hrady a zámky a doplnená je o fotografickú výstavu českých pamiatok zapísaných do zoznamu UNESCO. Výstava potrvá do 18. februára.

SNM-EM: Srdce vo výške očí

( Martin, SNM ) – Srdce vo výške očí – insitné umenie zo zbierky Ivana Melicherčíka je názov výstavy, ktorú v piatok 24. septembra sprístupnia v Slovenskom národnom múzeu v Martine. Expozícia predstavuje výber z najväčšej súkromnej zbierky naivného umenia na Slovensku. Sú v nej zastúpení maliari a sochári desiatich štátov, medzi ktorými nechýba ani rad svetoznámych umelcov ako napríklad Francúz Camille Bombois, Chorváti Ivan Rabuzin a Ivan Lackovič, Slovinec Jože Tisnikar, predstavitelia zakladateľskej generácie tzv. Kovačickej školy, Slováci Ondrej Šteberl či Ján Lauko st. atď.

Plagáty z Viedne

Viedenská mestská a zemská knižnica spravuje okrem iného i rozsiahlu zbierku plagátov. Výstava predstaví po prvýkrát na Slovensku výber plagátov z tejto zbierky, ktorý je založený na historicko-umeleckom mapovaní hlavných vývinových tendencií plagátu v časovom intervale presahujúcom sto rokov.

Zbierky múzea pre každého

Výstava, ktorej vernisáž sa uskutoční 18. mája o 13.00 hod. predstavuje prierez zbierkovým fondom Slovenského banského múzea. Exponátov je možné sa dotýkať, pretože výstava je určená predovšetkým zrakovo postihnutým spoluobčanom.