Gramce, magiče, tranďáky, kazeťáky

“Gramce, magiče, tranďáky, kazeťáky” a ďalšie výdobytky techniky minulého storočia, pri ktorých sa deti možno pousmejú a starší nostalgicky zaspomínajú, vystavuje miestny nadšenec v kine Panorex v Novej Dubnici. Ladislav Sjekel dnes otvoril už siedmy ročník prehliadky s názvom Historické ucho. “Výstava sa oproti tej prvej pôvodnej rozšírila. Sú tu rádiá, magnetofóny, gramofóny, premietačky, kamery, telefóny a ďalšie rarity. Zo zbierky mám najradšej gramofón s trúbou a ten najstarší zo Spojených štátov amerických, ktorý má 102 rokov,” opísal výstavu, na ktorej je 300 exponátov, Sjekel.

“Na výstave je asi 40 až 50% vecí, ktoré mám. Zbieram ich tak, že ľudia mi nosia, čo im zavadzia alebo nájdu v zdedenom dome. Tiež dražím cez internet, ale už som našiel techniku aj na ulici. Túžil som po jednom kazetovom magnetofóne, ktorý akurát dražili na internete. No váhal som, lebo bol dosť poškodený. Tak som to vzdal a urobil som dobre. V ten istý deň som večer venčil psa a vedľa kontajnera som tam presne ten model našiel, so zdrojom, v krabici, ako nový,” porozprával o úlovku Sjekel. Gramofón mu daroval aj spevák Pavol Hammel, ktorý na dnešnom otvorení výstavy zaspieval. “Je to gramofón z môjho detstva, už vtedy bol starý, tam sa ešte nedávali moderné vinylové platne. Do zbierky som to dal, pretože kam inam by som to mohol zmysluplnejšie dať. Jedine, že by som to doma oprašoval alebo nebodaj vyhodil,” povedal o gramofóne z konca 40. rokov Hammel. Výstava potrvá do 11. mája.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Múzeu SNP otvorili novú modernú expozíciu

BANSKÁ BYSTRICA 27. augusta 2004 (SITA) – Novú stálu expozíciu Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy 1939 – 1945 otvorili dnes pri príležitosti osláv 60. výročia SNP v banskobystrickom Múzeu SNP. Udalosti SNP sleduje nie izolovane, ako doterajšia expozícia, ale v širších súvislostiach celoeurópskeho diania a zároveň zasadené do kontextu príčinných súvislostí od roku 1914 so sledovaním dôsledkov do roku 1964. Vtedy boli rehabilitovaní účastníci povstania, ktorých po roku 1948 nespravodlivo väznili komunisti. „Doterajšie expozície sledovali viac-menej veci len na Slovensku. Nenastavili to zrkadlo, že by sa veci konfrontovali aj v európskom rámci,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Múzea SNP Ján Stanislav.