Ľudia osídlili Európu o 200-tisíc rokov skôr

Obrázok k článku

Najnovšie archeologické nálezy pravekých nástrojov na juhu Francúzska dokazujú, že predkovia moderných ľudí obývali Európu už pred 1,57 miliónmi rokov, čo je o 200-tisíc rokov skôr než sa predpokladalo. Oznámili to vedci z francúzskeho Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS).Pred 15 rokmi objavil Jean Rouvier z mestečka Lézignan-la-Cebe v miestom kameňolome pozostatky kostí a zubov pravekých ľudí, o ktorých sa minulý rok zmienil archeológovi Jeromeovi Ivorrovi z CNRS. Ten následne uskutočnil na nálezisku ďalšie vykopávky, výsledkom ktorých bol nález približne dvadsiatich prehistorických nástrojov. Väčšina z nich navyše niesla známky používania. Ivorra určil pomocou datovania argónom vek nástrojov na 1,57 miliónov rokov, čo je viac ako z väčšiny ostatných nálezísk. Napríklad tie zo španielskej Atapuercy sú staré 1,1 až 1,2 milióna rokov a najstaršie nálezy nástrojov z východnej Afriky majú 2,5 milióna rokov. Vedci preto naplánovali na budúci rok v kameňolome pri Lézignan-la-Cebe ďalšie vykopávky, ktoré by mohli odhaliť ďalšie dôkazy o skoršom osídlení Európy.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zberateľstvo známok

Pri výbere zberateľa a predmetu jeho zbierania som zvažoval niekoľko variant. Nakoniec som sa rozhodol pre zbieranie známok. Túto činnosť dnes už môžeme nazvať fenoménom pretože niekoľko desaťročí sa mu venovali tisíce nadšencov po celom svete. Od malých chlapcov až po seniorov, od obyčajných ľudí až po boháčov. Jednoducho zbieranie známok sa stalo koníčkom ale aj veľkým biznisom.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Význam archeomineralógie pri poznávaní kultúrneho dedičstva a jej úloha…

Ľudstvo si stále viac uvedomuje nenahraditeľné miesto kultúrneho dedičstva medzi najcennejšími hodnotami civilizácie. Jeho významnou súčasťou sú aj stavebné a výtvarné pamiatky, remeselné a umelecké artefakty. Poznanie ich pôvodu a predpokladov možnosti ich zachovania pre budúce generácie, predstavujú celý rad komplikovaných problémov. Pri riešení týchto otázok môžu nezastupiteľným spôsobom pomôcť aj petrológia, geofyzika, geochémia, mineralógia a ďalšie vedné odbory.