Vo Viedni bude v nedeľu prehliadka niektorých múzeí zadarmo

Vo Viedni si počas nedele budú môcť návštevníci prezrieť niektoré múzeá zadarmo alebo za zvýhodnenú cenu. Počas rakúskeho štátneho sviatku 26. októbra pripravili aj tento rok viaceré viedenské múzeá pre svojich návštevníkov voľný vstup a ďalšie akcie. Rakúšania si pripomínajú 26. október 1955, kedy po prvý raz zasadala rakúska vláda, ktorá v rovnaký deň tiež prijala zákon o neutralite. V Leopoldovom múzeu si Slováci budú môcť po predložení občianskeho preukazu alebo pasu uplatniť 50-percentnú zľavu na vstupnom a počas dňa využiť tiež štyri prehliadky s bezplatným výkladom v slovenskom jazyku.

Pre všetkých návštevníkov pripraví Prírodovedné múzeum deň otvorených dverí s aktuálnou výstavou Venuša z Willendorfu – záhada doby kamennej. V rámci akcie začne o 16:00 prehliadka múzea s názvom Čoho sa bojíte?, počas ktorej deti od troch do piatich rokov preskúmajú „strašidelné“ poklady múzea. Rakúska národná knižnica pripravila pre návštevníkov voľný vstup do všetkých svojich výstavných priestorov – slávnostnej siene Prunksaal, do múzea papyrusov, múzea glóbusov i do múzea esperanta. Voľný vstup do svojej expozície ponúka tiež Vojenské múzeum, pred ktorého vchodom bude vítať návštevníkov tradičný cisársko-kráľovský regiment. Záujemcovia si budú môcť pozrieť historické pancierové vozidlá alebo sadnúť si do vojenského lietadla, prehliadky s výkladom sa však nekonajú. Vojenské múzeum je zadarmo otvorené takisto každú prvú nedeľu v mesiaci.

Viedenský zámok Belvedere pripraví počas rakúskeho štátneho sviatku dve špeciálne prehliadky. O 11:30 a 15:30 si budú môcť návštevníci, ktorí si zakúpia vstupenku cez internet, pozrieť expozície Horného Belvederu s bezplatným výkladom o osobnostiach ako princ Eugen, Anton Bruckner, arciknieža František Ferdinand, Leopod Figl či Gustav Klimt. Umeleckohistorické múzeum ponúka 26. októbra zľavnené vstupné do hlavnej budovy, Cisárskej klenotnice Schatzkammer, Wagenburgu i na zámok Ambras v rakúskom meste Innsbruck, pričom deti a mládež do 19 rokov majú v tento deň bezplatný vstup. Vo Viedenskom centre architektúry si tiež možno zadarmo pozrieť aktuálnu výstavu pod názvom Architektúra začína v hlave, ktorú otvorili 15. októbra, ako i stálu expozíciu rakúskej architektúry 20. a 21. storočia.

Technické múzeum bude v poslednú októbrovú nedeľu patriť deťom. Okrem rôznych ochutnávok, skúšok a experimentov nebude chýbať ani detský blší trh, na ktorom si môžu vymieňať alebo predávať hračky a knihy. Na blší trh, rovnako ako do múzea, bude v tento deň vstupné zľavnené o 20 percent. Viedeň si významný štátny sviatok pripomenie ráno vojenskou prehliadkou a neskôr slávnostnou prísahou vojakov na námestí Heldenplatz. Program sa bude počas celého dňa konať tiež na námestí Rathausplatz.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pobočky SNM otvoria aj cez Veľkú noc

Špecializované múzea Slovenského národného múzea budú mať počas Veľkonočných sviatkov upravené otváracie hodiny. Počas všetkých štyroch voľných dní od 2. do 5. apríla bude pre návštevníkov otvorené Spišské múzeum v Levoči a Spišský hrad, Zámok Bojnice a hrad Červený Kameň. Na Veľký piatok 2. apríla bude otvorený hrad Červený Kameň a Spišský hrad od 9:00 do 16:00, Zámok Bojnice od 10:00 do 15:00, Spišské múzeum v Levoči – Mestská radnica, Dom majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši v čase od 9:00 do 17:00.

Vo Viedni bude Noc múzeí

5. októbra 2004 (SITA) – V sobotu sa v rakúskej metropole uskutoční kultúrne podujatie s názvom “Dlhá noc múzeí”. Ak to návštevníci časovo zvládnu, budú si môcť od večera do jednej hodiny v noci vychutnať nočný pohľad umeleckých zbierok a aktuálnych výstav v 61 múzeách, ku ktorým patrí Historické múzeum, Múzeum Sigmunda Freuda, Leopoldovo múzeum, Židovské múzeum a mnohé ďalšie.

Deň múzeí: Trnava, Žilina

Západoslovenské múzeum Trnava, Noc v múzeu – Svetlo v tmách – v rámci toho sú pripravené podujatia a prehliadka expozícií a výstav a to: 20,00 – vernisáž výstavy Petrolejové lampy a výstavy Naiva z Kovačice, 21,00 – 21,30 Performance pre fotografov: Svetlá v oknách múzea, 22,00 Večer poézie v spolupráci s Literárnym klubom Trnava, 24,00 Polnočný koncert a počas večera bude možné vypiť si kávu alebo čaj v štylizovanej kaviarničke na II. poschodí múzea, Dátum konania: 14. máj 2005 od 19,30 do 01,00 hod. Vstupné: zdarma

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.