Fresku na Kalvárii v Prešove obnovia, získali grant 50-tisíc eur

Obrázok k článku

Vzácna freska na prešovskej Kalvárii sa predsa len dočká obnovy. Na tento účel dostane Prešov 50-tisíc eur z grantu Nadácie VÚB. Pôvodne mali byť peniaze z grantu určené len na záchranu fresky v kostolíku v Čeríne (okres Banská Bystrica), ktorý vyhral verejné hlasovanie, no správna rada nadácie napokon ocenila snahu hlasujúcich Prešovčanov a udelila grant aj prešovskej Kalvárii. Informoval o tom tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták.

 

„Jedna z najkrajších kalvárií z 18. storočia tak bude onedlho ešte krajšia,“ poznamenal Grejták. Prešovská kalvária je z veľkej časti dielom pátra Franza Pergera rovnako ako kalvária v Banskej Štiavnici. Klenbu nad schodiskom zdobí freska s motívom Jakubovho rebríka od miestneho barokového maliara Andreja Trtinu. Práce na obnove začnú v priebehu niekoľkých mesiacov. Podľa primátorky Andrei Turčanovej ide o veľmi pozitívnu správu pre Prešovčanov. „Vnímam to ako odmenu za to, že sme sa v našom meste dokázali zjednotiť pri presadzovaní spoločného záujmu, ktorým bolo obnovenie nádhernej fresky nad Svätými schodmi,“ povedala Turčanová.

 

O pamiatke, ktorá dostane financie na rekonštrukciu v rámci programu Poklady môjho srdca Nadácie VÚB, rozhodovala verejnosť v hlasovacej súťaži. Prešovská kalvária v tohtoročnom hlasovaní o grant na obnovu fresky prehrala o zhruba tisíc hlasov s freskou z čerínskeho Kostola sv. Martina biskupa. Za obe z pamiatok pritom hlasovalo viac ako 40-tisíc ľudí z celkového počtu vyše 94-tisíc hlasujúcich. Práve obrovský pozitívny ohlas verejnosti napokon spôsobil, že nadácia sa rozhodla prideliť okrem 70-tisícového grantu pre víťaznú fresku aj 50-tisíc pre tú na druhom mieste. „Snaha zachrániť kultúrne dedičstvo spojila Slovensko,“ uviedla hovorkyňa banky Alena Walterová. Predseda správnej rady nadácie Alexander Resch dodal, že každý rok je vyberaný v rámci podpory iný typ pamiatky. V predchádzajúcich ročníkoch to boli zvonice, vežové hodiny, mestské brány aj historické portály. „Pamiatky majú jedno spoločné – potrebu rekonštrukcie. Sme radi, že pomáhame pri obnove toho, čo je na Slovensku krásne a vzácne,“ dodal Resch.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesančné trulice III

1.1.2. INTARZIA S RASTLINNYMI MOTIVMI
Z obdobia renesancie sa na Slovensku zachovala počtom pomerne rozsiahla skupina intarzovaných truhlíc jednotnej výtvarnej koncepcie pravdepodobne domáceho pôvodu. Jednotlivé práce spája veľa spoločných znakov týkajúcich sa okrem uplatnenia rovnakej techniky výzdoby i dekoratívnych elementov, aj ich celkového usporiadania v architektonickom členení podobnom vo všetkých truhlicach tejto skupiny.