Prešovský hradbový múr v Záhrade umenia v skúmajú archeológovia

Obrázok k článku

Hradbový múr v prešovskej Záhrade umenia skúmajú archeológovia. Vďaka tomu sa jeho nezachovaná časť vynára spod zeme. Prieskum má okrem iného určiť spôsob zachovania hradbového múru a jeho konečnú podobu. Zároveň začína aj statické zabezpečenie najviac poškodenej časti hradbového múru. Agentúru SITA o tom informoval tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták.

 

Archeologický výskum zrúcanej časti hradbového múra v Záhrade umenia realizuje mesto Prešov s podporou Ministerstva kultúry SR, ktoré na projekt Obnova kultúrnej pamiatky – Opevnenie mestské – Múr hradbový v Prešove prispelo sumou päťtisíc eur. Mesto ešte do konca roka plánuje na tento projekt preinvestovať ďalších takmer 17-tisíc eur. Súčasný prieskum realizuje Archeologická spoločnosť Triglav. „Projekt je zameraný na zachovanie historického dedičstva mestskej pamiatkovej rezervácie, pričom jeho realizácia prispeje k zvýšeniu atraktivity tejto lokality,“ zhodnotila investíciu primátorka mesta Andrea Turčanová. Radnica už podala na revitalizáciu tejto lokality v rámci programu cezhraničnej spolupráce aj ďalší projekt. Ten ráta nielen s rekonštrukciou poškodených častí hradbového múru, ale zámerom je aj doplnenie susediaceho Kmeťovho stromoradia o nové, zaujímavé funkcie.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Prešov chce získať peniaze na Ekumenickú uličku

Projekt nazvaný Po stopách Jána Pavla II. – Ekumenická ulička v Prešove chce realizovať z fondov Európskej únie prešovská radnica. O finančné krytie sa bude uchádzať v Programe cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013. Za partnera si vybrala družobné mesto v Poľsku Nowy Sacz. Predpokladaný rozpočet stavebných prác je 525 tis. €. Mesto sa na projekte bude podieľať piatimi percentami z celkových oprávnených výdavkov.