Dni európskeho kultúrneho dedičstva venované technickým pamiatkam

Technické a industriálne pamiatky budú témou Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Tohtoročné otváracie podujatie sa uskutoční od 8. do 12. septembra v Banskej Štiavnici. Sprievodné akcie sa budú konať počas septembra na celom Slovensku. Súčasťou slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude aj odovzdávanie výročných cien revue Pamiatky a múzeá za rok 2009.

V Banskej Štiavnici je pripravená projekcia víťazných fotografií medzinárodnej súťaže mladých zo 66 krajín sveta na tému Kultúrne dedičstvo sveta. Otvoria aj výstavy z prác študentov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity “Obnova industriálnych objektov” a z fotografií Ota Makýša “Technické pamiatky”. V štiavnickom meštianskom Joergesovom a Pišlovom dome budú Dni otvorených dverí a v Remeselníckom dome č. 5 predstavia záchranu a obnovu meštianskych domov. Súčasťou otváracieho podujatia Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude aj odborný seminár venovaný banským technickým pamiatkam. V kostole svätej Kataríny si návštevníci vypočujú koncert Klavírneho tria ANIMé. Sprievodné akcie budú po celom Slovensku, napríklad Slávnosti hliny v Modre a sprístupnenie Sesslerovej sladovne v Trnave. Pripravené sú aj Dni otvorených dverí v Záhorskom múzeu v Skalici, vstupy zdarma na výklady o hradoch v Nitrianskom kraji alebo IX. ročník Medzinárodnej prehliadky historickej hudby európskych regiónov na Gotickej ceste v Betliari.


Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR po prvý raz poverilo koordináciou podujatia Združenie historických miest a obcí SR, informovala ďalej agentúru SITA hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová. Do Dní Európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku sa zapájajú organizácie štátnej a verejnej správy či tretieho sektora.


Ochrana kultúrneho dedičstva, jeho obnova cez viaczdrojové financovanie a aj zlepšenie legislatívy v tejto oblasti sú medzi hlavnými cieľmi rezortu kultúry a tiež súčasťou Programového vyhlásenia Vlády SR, tvrdí minister kultúry Daniel Krajcer. “Podujatie Dni európskeho kultúrneho dedičstva je príležitosť priblížiť sa k väčšiemu poznaniu našich národných kultúrnych hodnôt, ktoré sú historický spojené s európskym kultúrnym dedičstvom,” cituje tlačová správa Krajcera.


Cieľom Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sú významným celoeurópskym podujatím organizovaným Radou Európy a Európskou Komisiou, je zvýšiť povedomie obyvateľov o miestnom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu. Má tiež rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom. Dni európskeho kultúrneho dedičstva upriamujú pozornosť verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 49 účastníckych štátoch. Viac informácii možno nájsť na http://www.dekd.sk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dni kultúrneho dedičstva od soboty v 40-tich štátoch Európy

Na celoeurópskom podujatí sa Slovensko zúčastňuje už 13. rok
BRATISLAVA 2. septembra (SITA) – Tradične sa v 40-tich štátoch Európy začína v septembri celoeurópske podujatie Dni európskeho kultúrneho dedičstva, do ktorého sa zapája aj Slovensko. Od soboty do konca septembra budú tohtoročné aktivity zamerané na približovanie kultúrnych hodnôt verejnosti venované 50. výročiu Európskeho kultúrneho dohovoru.

SR-kultúra-BA-fotografický-experiment-dni-kultúrneho-dedičstva

BRATISLAVA 6. septembra (SITA) – Tradičnú súťažnú prehliadku najlepších fotografií mladých autorov, ktorá je súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva, otvoria v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave v stredu o 15:00. Do súťaže sa prihlásilo rekordných 29 krajín, informoval agentúru SITA Jaroslav Liptay z ministerstva kultúry (MK). Na prezentácii sa zúčastňujú tí fotografi, ktorí zachytávajú pamiatky a iné objekty kultúrneho dedičstva.