Dni kultúrneho dedičstva od soboty v 40-tich štátoch Európy

Na celoeurópskom podujatí sa Slovensko zúčastňuje už 13. rok
BRATISLAVA 2. septembra (SITA) – Tradične sa v 40-tich štátoch Európy začína v septembri celoeurópske podujatie Dni európskeho kultúrneho dedičstva, do ktorého sa zapája aj Slovensko. Od soboty do konca septembra budú tohtoročné aktivity zamerané na približovanie kultúrnych hodnôt verejnosti venované 50. výročiu Európskeho kultúrneho dohovoru.Ako agentúru SITA informovalo ministerstvo kultúry (MK), osobitné postavenie majú Dni otvorených dverí v tých pamiatkových objektoch, ktoré sú v iných obdobiach roka zatvorené. Zámerom zúčastnených krajín je aj hľadať spoločné riešenia na záchranu a prezentáciu hodnôt a budovať spoločný európsky priestor, v ktorom bude každá krajina uplatňovať svoj špecifický vklad. Slovensko sa na celoeurópskom podujatí zúčastňuje už trinástykrát.

Úvodným podujatím Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) budú cez víkend Dni majstrov ÚĽUV v Bratislave, na ktorých sa predstavia remeselníci z rôznych kútov Slovenska. Na 8. septembra je pripravená vernisáž výstavy Medzinárodný fotografický experiment v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave. Slávnostné otvorenie 13. ročníka DEKD spojené s odovzdávaním cien časopisu Pamiatky a múzeá bude v lučeneckej Redute 10. septembra. Až do konca mesiaca sa budú po celom Slovensku konať dni otvorených dverí v pamiatkových objektoch, múzeách a galériách, výstavy, prehliadky, odborné semináre, tvorivé dielne a iné akcie.

(SITA, ra;zd), 0186

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

SR-kultúra-BA-fotografický-experiment-dni-kultúrneho-dedičstva

BRATISLAVA 6. septembra (SITA) – Tradičnú súťažnú prehliadku najlepších fotografií mladých autorov, ktorá je súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva, otvoria v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave v stredu o 15:00. Do súťaže sa prihlásilo rekordných 29 krajín, informoval agentúru SITA Jaroslav Liptay z ministerstva kultúry (MK). Na prezentácii sa zúčastňujú tí fotografi, ktorí zachytávajú pamiatky a iné objekty kultúrneho dedičstva.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva venované technickým pamiatkam

Technické a industriálne pamiatky budú témou Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Tohtoročné otváracie podujatie sa uskutoční od 8. do 12. septembra v Banskej Štiavnici. Sprievodné akcie sa budú konať počas septembra na celom Slovensku. Súčasťou slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude aj odovzdávanie výročných cien revue Pamiatky a múzeá za rok 2009.