Dni architektúry sprístupnili aj stavby pre verejnosť zavreté

Sprístupniť priestory zvyčajne pre verejnosť zavreté, bolo tohtoročným zámerom “Dní architektúry v Bratislave” v piatok a sobotu 16. a 17. mája 2008. Ako informovala vedúca oddelenia architektúry Ústavu stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied (ÚSTARCH SAV) Henrieta Moravčíková, pod mottom “zažiť architektúru” mohli návštevníci nahliadnuť napríklad do Anatomického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, do pamätníka Červenej armády Slavín, rodinného domu architekta Ivana Matušíka, či kolónie rodinných domov v Rusovciach.

Výstava výkresov a dobových fotografií v priestoroch Centra architektúry na ÚSTARCH SAV, ktorá bola súčasťou Dní architektúry, bola zameraná na osmičky, teda významné roky v našej histórii, uviedla Moravčíková. Sú to rok 1918 – vznik Československej republiky, Február 1948, obsadenie nášho územia vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968. “Táto zhoda okolností nás priviedla k tomu, aby sme si pripomenuli stavby, ktoré vznikali v týchto rokoch,” dodal architekt Matúš Dulla.

Zámerom Dní architektúry je sprostredkovať širokej verejnosti informácie o architektúre, architektonických dielach, o tom, ako tieto diela vznikajú, kto sú architekti. Moravčíková zdôraznila, že nejde o odborné podujatie pre architektov a teoretikov architektúry, práve naopak, výstava je venovaná laickému publiku. “Odvaha vyberať diela, ktoré charakterizujú zlomové roky, vychádza z dlhodobých výskumov architektúry 20. storočia na Slovensku a z nej vytvorenej databázy, z ktorej sa výstava odvinula. Snažili sme sa tento náš neprebudený priestor vzdialený od centra prebudiť ako centrum architektúry, kde by mohla verejnosť s našimi výskumnými výsledkami prísť do kontaktu,” uviedla ďalej Moravčíková.

Dni architektúry 2008 v Bratislave organizovalo Oddelenie architektúry Ústavu stavebníctva a architektúry SAV s spolupráci s Rakúskou spoločnosťou pre architektúru. Vo Viedni bolo možné v piatok a sobotu prostredníctvom prehliadok súčasných stavieb, architektonických ateliérov ako aj prechádzok po okolí nahliadnuť za hladké, pozoruhodné, ale aj kontroverzné priečelia. V programe tento rok bola aj autobusová prehliadka s prednáškou o energeticky pasívnych domoch. Tohtoročnou novinkou boli aj dielne pre deti a mládež s rozličnými témami – Urob si sám a Experimentovanie s architektúrou.

Ďalšie informácie o Dňoch architektúry možno nájsť na www.architecture.sk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

O divadelných budovách v strednej Európe

Zamyslieť sa nad budovami stánkov divadelnej kultúry nabáda návštevníkov Výstavného pavilónu Podhradie Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave jeho najnovšia výstava. Výstava Za každodennosťou: Divadelná architektúra v strednej Európe vznikla v rámci medzinárodného projektu TACE – Divadelná architektúra v strednej Európe. Vďaka spolupráci SNM a Divadelného ústavu Bratislava sa pokúša nájsť odpoveď napríklad na otázku, či reprezentuje Slovenské národné divadlo slovenskú architektúru. Kladie taktiež otázky o možnosti existencie národných divadiel na začiatku 21. storočia a ide aj ďalej, keď sa pýta, či vôbec existuje národná architektúra alebo výhradne globálny rukopis. Agentúru SITA o tom informovala Dana Tomečková z Divadelného ústavu.

Štefan Šlachta

BRATISLAVA 1. januára 2004 (SITA) – Fakultu architektúry STU absolvoval v roku 1962. Do roku 1975 pôsobil na tejto fakulte ako odborný asistent. Neskôr pracoval v Dopravoprojekte, v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti, od roku 1990 prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

AKTUÁLNA FORMA POPULARIZÁCIE ARCHITEKTÚRY

Rakúske múzeum architektúry patrí medzi najkreatívnejšie organizácie svojho druhu v Európe. Jeho aktivity sú rozmanité – výstavy, prednášky, knižnica, archívy až po architektonické exkurzie. Tieto po viacročnom organizovaní už presahujú aj hranice Rakúska pri viacdňových výletoch. Exkurzie sú pripravované tematicky, regionálne a autorsky.