Medzinárodný deň múzeí oslávi Noc múzeí a galérií

Ilustračné foto k článku, foto: Kamil Nováčik

Predstaviť kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany je cieľom Medzinárodného dňa múzeí, ktorý si pripomenieme v piatok 18. mája. U nás na tento deň už ôsmy rok upozorní celoslovenské podujatie Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční v sobotu 19. mája. Spoluorganizátor podujatia – Zväz múzeí na Slovensku pripomína, že “múzeum je inštitúciou, ktorá nám pomáha orientovať sa v súčasnom svete pri hľadaní toho, kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme”. Ako pre agentúru SITA povedala podpredsedníčka zväzu Zuzana Šullová zo Slovenského technického múzea v Košiciach, tento rok si pripomíname 35. výročie vyhlásenia Medzinárodného dňa múzeí a tento ročník je zameraný na tému: “Múzea v meniacom sa svete – Nové výzvy, nové inšpirácie”. Múzeá a galérie však popri pútavom programe “svojej noci” zverejnia aj výzvu, ktorou chcú upozorniť na zlú finančnú situáciu, s ktorou dlhodobo zápasia.
Noc múzeí a galérií predstavuje najmä tie činnosti, ktoré sú bežne nedostupné. Múzeá a galérie otvárajú verejnosti svoje “skryté” komnaty, zákulisie, ktoré návštevníkom umožnia pochopiť význam múzeí a galérií pri ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva. V poradí 8. ročník Noci múzeí a galérií sa uskutoční 19. mája na celom Slovensku. Dvere múzeí a galérií vo vyše 50 mestách zostanú v sobotu otvorené pre návštevníkov do neskorých večerných a nočných hodín, aby im umožnili prehliadku výstav. Popritom ponúknu všetkým bohatý sprievodný program – návštevy depozitárov, ukážky reštaurovania, tvorivé dielne, premietania filmov, koncerty alebo odborné poradenstvo. Tradične bude časť podujatí bezplatná alebo za znížené vstupné. Napríklad v Bratislave stačí za vstup do vyše 50 múzeí a galérií zaplatiť raz 1,50 eura. “Aj keď múzeá a galérie neštrajkujú, nerezignovali sme a záleží nám na nich!” – je názov výzvy zamestnancov múzeí a galérií na Slovensku, ktorá bude podľa Zuzany Šullovej dostupná aj pre návštevníkov sobotnej Noci múzeí a galérií. Ako píšu vo výzve, “všetkým nám je jasné, že dnes sú najdiskutovanejšími prioritami otázky zdravotníctva, vzdelania a sociálnych istôt. O podhodnotení učiteľov, lekárov, sestier asi už nikto nepochybuje. Málokto vie, že v podobnom stave je aj kultúra a umenie”. Kultúra nás pritom definuje ako národ. Už niekoľko rokov sa miestnym, regionálnym aj celoštátnym múzeám a galériám znižujú finančné príspevky. Majú málo pracovníkov, zastarané budovy, chýbajú peniaze na dopĺňanie zbierok a na nové trendy. “Väčšina múzeí a galérií zápasí s ťažkosťami, ktoré ohrozujú, ba až znemožňujú vykonávať ich základné poslanie,” píše sa ďalej vo výzve. Paradoxom je, že tento stav plný negatívnych faktov a prekážok skôr mobilizuje pracovníkov múzeí a galérií iniciovať projekty a aktivity. Noc múzeí a galérií je toho príkladom. “Minulý rok len v Bratislave podujatie hostilo dvakrát viac návštevníkov ako v roku 2010 a ‘nocovalo’ sa vo vyše 80 múzeách a 23 galériách v 50 mestách na celom Slovensku”. Je to dôkazom, že “pracovné nasadenie a nadšenie napriek všetkému neslabne, a tak môže vzniknúť dojem, že múzeá a galérie v súčasnosti bez problémov zvládajú riešenie svojich úloh. Málokto však napríklad vie, že všetci odborní pracovníci pracujú až do polnoci bez nároku na mzdu, pretože nadčasy sú v kultúre už dávno zabudnutý pojem”, dodávajú vo výzve zamestnanci múzeí a galérií na Slovensku. Výzvou chcú verejnosť upozorniť, že chod ich inštitúcií je vážne ohrozený a podujatia ako Noc múzeí a galérií nemusia byť v budúcnosti samozrejmosťou.
Informácie o programe Noci múzeí a galérií 2012 sú uverejnené na viacerých webstránkach. Webstránku podujatia http://www.nocmuzei.sk zabezpečuje Zväz múzeí na Slovensku a dáva na nej priestor na uverejnenie informácií o programe každému zapojenému subjektu. Webstránka – http://www.azet.sk/nocmuzei ponúka podrobnosti o programe bratislavských múzeí a galérii a múzeí Slovenského národného múzea a tiež výber z programu ostatných múzeí a galérii na Slovensku.
Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov. Podporiť význam Medzinárodného dňa múzeí si pred ôsmimi rokmi dala za cieľ aj francúzska iniciatíva. S týmto cieľom založila Nuit européenne des musées (Európsku noc múzeí), ktorá sa koná pod patronátom Rady Európy. Viac o Medzinárodnom dni múzeí 2012 možno nájsť na – http://icom.museum/news/news/article/launch-of-international-museum-day-2012/L/0.html.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Noc múzeí a galérií

Najvýznamnejšie bratislavské múzeá a galérie Slovenské národné múzeum, Mestské múzeum v Bratislave, Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy, Slovenská národná galéria a Galéria mesta Bratislavy v spolupráci s Miestnym úradom mestskej časti Bratislava – Staré Mesto – pod záštitou starostu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Ing. Petra Čiernika spolu s partnerom podujatia Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy pripravili pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí jedinečné podujatie…
Obnova.sk Fotografia

Odpovede

  1. Sobotňajšia noc patrí múzeám

    Sobotňajšia noc patrí múzeám a galériám

    BRATISLAVA 15. mája (SITA) – Činnosti, ktoré sú bežne návštevníkom nedostupné, predstaví v sobotu 19. mája celoslovenské podujatie Noc múzeí a galérií. V poradí 8. ročník Noci múzeí a galérií pripomenie Medzinárodný deň múzeí, ktorý pripadá na 18. mája. Dvere viac ako 120 múzeí a galérií vo vyše 50 mestách zostanú v sobotu otvorené pre návštevníkov do neskorých večerných a nočných hodín, aby im umožnili nielen tradičnú prehliadku výstav. Podujatie je podľa ministra kultúry Mareka Maďariča atraktívne najmä tým, že ľudia “môžu nazrieť do zákulisia múzeí a galérií, budú im k dispozícii kurátori, odborní pracovníci, reštaurátori”. Ako ďalej konštatoval pre médiá na dnešnej tlačovej besede Maďarič, verí, že “návštevníci si vytvoria takouto atraktívnou návštevou k múzeám a galériám dlhodobý vzťah”.
    Múzeá a galérie otvoria v sobotu v noci svoje “skryté” komnaty, zákulisie, ktoré návštevníkom umožní pochopiť význam múzeí a galérií pri ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva. Popri tom ponúknu bohatý sprievodný program – návštevy depozitárov, ukážky reštaurovania, tvorivé dielne, premietania filmov, koncerty, alebo odborné poradenstvo. Tradične bude časť podujatí bezplatná, alebo za znížené vstupné. Napríklad v Bratislave stačí za vstup do vyše 50 múzeí a galérií zaplatiť raz 1,50 eura.
    Slovenské národné múzeum (SNM) otvorí v sobotu výstavu na Bratislavskom hrade pripomínajúcu nešťastný požiar hradu Krásna Hôrka. Ako na dnešnej tlačovej besede upozornil generálny riaditeľ SNM Rastislav Púdelka, národné múzeum naďalej zbiera prostriedky na opravu hradu. Doteraz sa podarilo vyzbierať približne 74-tisíc eur a suma stále rastie. Podrobnosti o zbierke možno nájsť na webstránke http://www.snm.sk. SNM pozýva počas Noci múzeí a galérií na množstvo ďalších akcií, v Archeologickom múzeu v bratislavskom podhradí bude rozvoniavať stredoveká kuchyňa, na Bojnickom zámku si všetci môžu vyskúšať dobový odev a v Etnografickom múzeu v Martine zas vybuchne sopka. Bohatý program sľubuje aj Slovenská národná galéria. Jej generálna riaditeľka Alexandra Kusá však upozornila na absolútnu novinku bratislavskej SNG – letný pavilón, ktorý otvoria práve pri príležitosti Noci múzeí a galérií. Počas celého leta v ňom návštevníci galérie nájdu množstvo voľnočasových aktivít.
    Zamestnanci múzeí a galérií na Slovensku chcú návštevníkov Noci múzeí a galérií upozorniť na to, že chod ich inštitúcií je vážne ohrozený a podujatia ako je Noc múzeí a galérií nemusia byť v budúcnosti samozrejmosťou. V múzeách a galériách zverejnia výzvu pod názvom “Aj keď múzeá a galérie neštrajkujú, nerezignovali sme a záleží nám na nich!” Výzvu na dnešnej tlačovej besede predstavil predseda Zväzu múzeí na Slovensku, riaditeľ Múzea mesta Bratislavy Peter Hyross. Okrem inej v nej galeristi a múzejníci píšu, že už niekoľko rokov sa miestnym, regionálnym aj celoštátnym múzeám a galériám znižujú finančné príspevky. Majú málo pracovníkov, zastarané budovy, chýbajú peniaze na dopĺňanie zbierok a na nové trendy. Paradoxom však podľa nich je, že tento stav plný negatívnych faktov a prekážok skôr mobilizuje pracovníkov múzeí a galérií iniciovať projekty a aktivity. Noc múzeí a galérií je toho príkladom. “Minulý rok len v Bratislave podujatie hostilo dvakrát viac návštevníkov ako v roku 2010 a ‘nocovalo’ sa vo vyše 80 múzeách a 23 galériách v 50 mestách na celom Slovensku.” Je to dôkazom, že “pracovné nasadenie a nadšenie napriek všetkému neslabne, a tak môže vzniknúť dojem, že múzeá a galérie v súčasnosti bez problémov zvládajú riešenie svojich úloh. Málokto však napríklad vie, že všetci odborní pracovníci pracujú až do polnoci bez nároku na mzdu, pretože nadčasy sú v kultúre už dávno zabudnutý pojem”, dodávajú vo výzve. “Pozornosť verejnosti, ktorá je venovaná múzeám a galériám je nedostatočná. Samozrejme všetci si uvedomujeme, že školstvo a sociálna oblasť je dôležitejšia, ale bez tej kultúry si myslím, že táto krajina nemôže fungovať,” povedal pre médiá o výzve Hyross, ktorý upozornil na to, že problémy múzeí a galérií by si v prvom rade mali uvedomiť ich zriaďovatelia. “Nie je to len otázka vlády. Väčšina múzeí je zriaďovaná inými inštitúciami ako štátnou správou, sú to vyššie územné celky alebo samospráva – mestská a obecná,” dodal Hyross s tým, že by pomohol aj tlak, kontrola zákonných povinností zriaďovateľov zo strany ministerstva kultúry. Zväz múzeí na Slovensku diskutuje o finančných problémoch galeristov a múzejníkov aj s ministerstvom kultúry.
    Na dlh voči kultúre upozorňuje podľa Mareka Maďariča aj programové vyhlásenie vlády v časti venovanej kultúre, v ktorej sa hovorí napríklad o zriadení Rady vlády pre kultúru či zlepšení odmeňovania pracovníkov kultúry. “Tí ľudia, ktorí v týchto zariadeniach pracujú, to robia ako svoje poslanie, lebo sú mimoriadne podfinancovaní a musia s tým niečo robiť verejné autority – nielen štát, ale aj tí ostatní zriaďovatelia,” reagoval pre médiá minister kultúry na výzvu pracovníkov múzeí a galérií. “Je to akútny problém,” zdôraznil Maďarič, ktorý s výzvou súhlasí, no zároveň zdôrazňuje, že dlh voči kultúre sa nedá dobehnúť za dva – tri roky. “Veľmi seriózne začíname pracovať na tom, aby kultúra dostala skutočne nejaké dôstojnejšie miesto. Ja nehovorím a netvrdím, že sa stane top prioritou, ale musí sa z toho okraja posunúť viac do centra našej pozornosti,” dodal šéf rezortu kultúry.
    Informácie o programe Noci múzeí a galérií 2012 sú uverejnené na viacerých webstránkach. Webstránku podujatia http://www.nocmuzei.sk zabezpečuje Zväz múzeí na Slovensku a dáva na nej priestor na uverejnenie informácií o programe každému zapojenému subjektu. Webstránka – http://www.azet.sk/nocmuzei ponúka podrobnosti o programe bratislavských múzeí a galérií a múzeí Slovenského národného múzea a tiež výber z programu ostatných múzeí a galérií na Slovensku.

  2. Noc múzeí a galérií zaujala

    Noc múzeí a galérií zaujala viac než stotisíc ľudí

    BRATISLAVA 5. júna (SITA) – Noc múzeí a galérií tento rok prilákala viac ako 105 tisíc návštevníkov. Ôsmy ročník podujatia sa uskutočnil 18. mája a zapojilo sa doň viac ako 120 múzeí a galérií z celého Slovenska. Agentúru SITA informoval Artur Šturmankin zo Slovenského národného múzea.

    Slovenské národné múzeum (SNM) otvorilo brány všetkých svojich 18 múzeí. V hradoch, zámkoch a ostatných múzejných objektoch SNM otvorilo nové výstavy, ponúklo nočné prehliadky, pripravilo program a množstvo sprievodných podujatí pre deti aj dospelých. Len v Bratislave bolo počas noci otvorených viac ako 50 múzeí a galérií. Ich návštevnosť stúpla oproti minulému ročníku takmer o polovicu, prišlo 48 922 ľudí. Najnavštevovanejšie bolo podľa organizátorov Prírodovedné múzeum SNM, ktorého expozície si prezrelo viac ako osemtisíc ľudí. Tisícky návštevníkov zavítali aj do Slovenskej národnej galérie, do Historického múzea SNM, či do mestských múzeí. Spomedzi nových galérií ľudia najviac vyhľadávali expozíciu T Gallery. Najnavštevovanejším novým múzeum bolo Múzeum colníctva, ktoré vzniklo len pár dní pred podujatím.

    V ostatných regiónoch mimo Bratislavy bol najnavštevovanejší Spišský hrad, ktorý ponúkol koncert Cigánskych diablov. Mimobratislavské múzeá a galérie mali tento rok tiež rekordný počet návštevníkov, spolu do nich zavítalo 56 426 ľudí.

    Podujatie Noc múzeí a galérií je súčasťou celoeurópskej akcie Nuit européen des musées. Na Slovensku ho zastrešuje Slovenské národné múzeum spolu so Slovenskou národnou galériou a Zväzom múzeí na Slovensku.

Comments are closed.