Vysoké Tatry si pripomenú 140 rokov Uhorského karpatského spolku

Obrázok k článku

Tatranský okrášľovací spolok si spolu s partnermi pripomenie tohto roku 140. výročie založenia Uhorského karpatského spolku. „10. augusta 1873 vznikol Uhorský karpatský spolok. Spolok naštartoval celý rozvoj turistiky a celý rozvoj záujmu o Vysoké Tatry. Nevenovali sa len turistike, ale aj odborným veciam a výskumu, ochrane prírodného dedičstva,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede v Starom Smokovci Patrik Kolesár z Tatranského okrášľovacieho spolku. Aj keď tatranský okrášľovací spolok nie je priamym pokračovateľom, hlási sa k odkazu Uhorského karpatského spolku. Hlavným partnerom série podujatí, ktoré Tatranský okrášľovací spolok pripravuje počas celého roka 2013, je Spolok horských vodcov vo Vysokých Tatrách. „História Spolku horských vodcov sa priamo odvíja od založenia Uhorského karpatského spolku. Takisto si pripomíname 140. výročie založenia Spolku horských vodcov vo Vysokých Tatrách,“ uviedol tatranský horský vodca Róbert Turjaník.

Prvým zo série podujatí, ktoré majú súčasníkom pripomenúť aktivity Uhorského karpatského spolku na území Vysokých Tatier, bude sobotňajší Majstrovský prebor v lyžovaní sjazdovom, ktorý sa uskutoční v Tatranskej Lomnici. Uhorský karpatský spolok a jeho členovia boli priekopníkmi lyžovania vo Vysokých Tatrách. Ešte v marci pripravuje Tatranský okrášľovací spolok vyhlásenie medzinárodnej výtvarnej súťaže detí „Človek v horách“, ktorá bude vyhodnotená na Medzinárodný deň detí. Väčšie oslavy a pripomenutie si aktivít spolku budú počas Dňa horských vodcov začiatkom augusta v Starom Smokovci.

Na jeseň pripravuje spolok odbornú konferenciu, ktorá by mala zhodnotiť prínos Uhorského karpatského spolku pre región Vysokých Tatier. Hlavným garantom bude Ján Gašpar z Košíc. Na podujatí sa budú podieľať aj Múzeum v Kežmarku, Podtatranské múzeum v Poprade, popradská pobočka Štátneho archívu v Levoči, Zamkovského chata, Horská záchranná služba, Maďarský kultúrny inštitút, ako aj poľská turistická organizácia v Krakove. Na máj sa pripravuje aj otvorenie výstavy venovanej Uhorskému karpatskému spolku v objekte stanice bývalej visutej lanovky na Skalnatom plese. O jednotlivých aktivitách, ktoré sa budú konať pri príležitosti 140. výročia založenia Uhorského karpatského spolku, bude informovať aj internetová stránka www.140uks.sk.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa rotor
Offline

horský vodca

x_t2.jpg x_t2.jpg
Obrázok používateľa rotor
Offline

Lyžiarský výstroj v tridsiatych rokoch.

 

1_lyziarsky_vystroj_v_roku_1933.jpg 1_lyziarsky_vystroj_v_roku_1933.jpg 2_velka_dtudena_dolina_1937.jpg 2_velka_dtudena_dolina_1937.jpg
Obrázok používateľa benjo
Offline

Mna vzdy zaujmu stare fotky..ako inak aj ta co dal antik ako titulnu foto k tomuto clanku.
-podla tych madarsko-nemecko-zidovskych mien na pohladnici vidno ze to bol fakt neslovensky spolok (pokial je to ich fotka a nie iba ilustracna), ale tak v tej dobe sa niet comu cudovat. a tie klobuky, kravaty a motyliky... hm, davno zasla elegantna doba (aj ked s kopou inych nevyhod).
- ta vystroj co maju so sebou zrejme nebola na paradu. pred sto rokmi Tatry iste neboli take uhladene miesto ako dnes. turist.chat minimum, chodniky iste len kde-tu aj to neupravene, turist.znacky neboli, rozbite cesty zrejme len v par dolinach, aj lesy rastli zvacsa este „na divoko“...stratit sa tam asi nebola sranda. apropo pekna cesko-szlovencina : „To sů führeri kere vedů tůristů (tůristov?) po Tatrůh (Tatråch?)“

Obrázok používateľa rotor
Offline

Tak to by si sa benjo divil. Pred 100 rokmi bolo tých chát viac ako dnes, aj tie chodníky ak by neboli postavené vtedy, dnes nemáš po čom chodiť a na chodníkoch sa zdravilo. Pozri vyšie Pipové obrázky, publikácie Ivana Bohuša aj:

http://www.vysoketatry.com/chaty/rchata/galeriak.html
http://tatryblog.sk/2006/02/zmiznute-stavby-chata-kamzik/

Obrázok používateľa antiK
Offline

Nemyslím, že to bol "neslovenský" spolok. (Aj keď prísne vzaté bol, lebo žiadne Slovensko vtedy neexistovalo) Tu bude skôr problém v tom, že máme vo zvyku hodnotiť minulosť z nášho súčasného pohľadu. Koniec koncov dve priezviská na pohľadnici znejú dosť slovansky. "Pocsuway" a "Szuranofsky". Čo sa týka nemeckých priezvisk, tak na Spiši nič neobvyklé. Predsa len nemecký živel bol na Spiši (v dobe, kedy vznikla pohľadnica) už pekných pár storočí doma. A maďarská podoba mien ma v dobách Rakúsko-Uhorska už vôbec neprekvapuje.

Dalo by sa to ešte zhodnotiť takou "lingvistickou" otázkou. Čo myslíš benjo, je mesto Käsmark (syrový trh, alebo Kežmarok) neslovenské?

Obrázok používateľa rotor
Offline

Záujemcov o Tatry sprevádzali ako vodcovia a nosiči aj ľudoví znalci pohoria. Njaznámejší Ján Driečny-Ruman starší

(nar. 1780) a mladší (zomr. 1879). Od roku 1923 vzniká Zbor tatranských vodcov z povolania. Najznámejší  vodca Ján Počúvaj (1886-1969) a tých Počúvajov bolo niekoľko.

Zdroj. Ivan Houdek, Ivan Buhuš. Osudy Tatier, 1976

 

1a_horsky_vodca_jan_driecny-ruman.jpg 1a_horsky_vodca_jan_driecny-ruman.jpg 2a_horski_vodcovia_kct_1932.jpg 2a_horski_vodcovia_kct_1932.jpg
Obrázok používateľa benjo
Offline

rotor - to beriem ako nepostacujucu odpoved. az jeden priklad.. fuuu

http://www.vysoketatry.com/chaty/chaty.html - da sa tu odsledovat kolko ( sucastnych) chat bolo kedy zalozenych. tak na konci 19.stor. ich uz existovalo niekolko,ale ci ich bolo vtedy viac ako dnes..hm, ak mas take informacie tak sem s nimi. na to som zvedavy. podla mna tam boli skor zruby, utulne bez dostatocneho vybavenie, bez pomoci. chat malo.

hlavne som chcel poukazat na to ze tatry boli miesto kde mali pred 1.svet.vojnou spomenuti horsky (sprie)vodcovia svoje opravnene miesto..nechcem z nich robit ziadnu dzunglu ani bludisko..znacenie vsak muselo byt chabe ( stacilo narazit na krizovatku chodnikov - po kt.cesticke by si sa vybral dalej?? ) a mapy s chodnikmi neviem ci existovali, a ak ano, bolo ich iste malo. minimalne pred r.1903 nebola ani magistrala uceleny chodnik ale len casti..dojdes na koniec useku a mozes sa zacat terigat pomedzi skaly a okolia neznaly clovek tam iste nemal problem zabludit. a najst daku chatu asi tiez bez znaciek nebolo lahke. otazne je aj ako boli prevadzkovane takze ci si sa tam dohladal pomoci nemuselo byt iste. dnes sa ludia v tatrach stratia, nie to este vtedy. ked idem na turu pozriem najprv mapu a vyznacenym chodnikom...co si vtedy mohol pozriet?? vela toho asi nebolo k dispozicii. ti vodcovia dokazuju ze tatry neboli take pohostinne ako cca od 1930, nie to este dnes.

http://www.kst.sk/index.php/dosahovanie-cieov-na-tzt-organizacia-133/153...

http://referaty.aktuality.sk/turisticka-historia-vysokych-tatier/referat...

p.s.: ja sa na v horach vzdy pozdravim okoloiducemu

 

antik - oznacenie "neslovensky spolok" beriem spat. samozrejme vtedy slovaci bezne pouzivali nemecko-madarske priezviska. rozhodne tito pani z fotky fakt nemuseli byt prave rydzymi slovakmi, aj ked samotny spolok pokladam za slovensky. ich mena su fakt neslovenske aj na tu dobu. vsak krstne mena slovenske boli casto aj vtedy. takze oprava: neslovensky mi teda posobi len tento "minispolok" chlapikov z fotky :)

 

Uhorský karpatský spolok (Magyarországi Kárpátegyesület – MKE):

"Myšlienka na založenie spolku vznikla na Spiši medzi miestnou inteligenciou. Boli to predovšetkým profesori kežmarského a levočského gymnázia František Dénes a Samuel Roth, lekári, smokovecký Mikuláš Szontágh, banskoštiavnický Edmund Téry a ďalší."

Obrázok používateľa antiK
Offline

Čo sa týka priezviska, páni Šuranovský a Počúvaj by sa určite určite ohradili :D

A keď sa zameriame na mená, tak ako som písal, že ma v tej dobe neprekvapuje ich maďarská podoba. Z pohľadnice nevyčítaš, ktorého Jánosa doma volali Jano...

 

Obrázok používateľa benjo
Offline

asi mas recht... je mozne ze tie mena su len volne prelozene podla potreby spolocnosti v ktorej ta pohladnica vznikla alebo krajiny kde sa publikovala ci pod.. na tejto stranke su ich krstne mena uvedene trochu inac.. pre zmenu skor do nemciny...  samy johann

http://www.fsz.bme.hu/mtsz/mhk/tortenet/mke/kalauzok.htm

to ze je to fotene okolo r.1900 som si prelozil aj sam :)

 

Obrázok používateľa benjo
Offline

ale k tomu osloveniu "neslovensky spolok" sa este vratim - totiz tu som nasie zmienku http://www.vysoke-tatry.info/vyklad.php?tatry=383 ze:

 

"Vedenie spolku malo od počiatku v roku 1873 sídlo v Kežmarku až do roku 1883, kedy sa postavilo Karpatské múzeum v Poprade Potom sa presťahovalo do levoče, kde od roku 1884 bolo až do roku 1891. Po smrti Samuela Rotha sa ujal predsedníctva spolku spišský župan gróf Albín Csáky a sídlo spolku sa presunulo do Spišskej Novej Vsi. V tomto období bola preferovaná štátna maďarská politika s ideou jedného národa a zo spolku museli odísť najmä panslavisticky sa prejavujúci horskí vodcovia. Taktiež bola ochromovaná činnosť liptovskej sekcie MKE v Liptovskom Sv. Mikuláši. Pod zámienkoupotreby ovládať slovom a písmom nemecký a maďarský jazyk boli tak vyradení takmer všetci slovenskí horskí vodcovia a zostali iba spišskí Nemci.

V roku 1891 i v dôsledku zmeny vo vedení MKE vznikol v budapeštianskej sekcii nový turistický spolok Magyar turista egyesület - MTE a v roku 1909 Budapesti egyetemi turista egyesület - BETE, ktoré sa začali špecializovať na vysokohorskú turistiku a horolezectvo vo V. T. Vedenie MKE zostalo v Spišskej Novej Vsi až do rozpadu Rakúsko - Uhorska v roku 1918, kedy sa rozpadol i MKE. V roku 1920 sa za jeho nástupníka vyhlásil spišskonemecký Karpatenverein, ktorý zanikol až v roku 1945."

 

- takze od zac.predsednictva Csakyho uz spolok fakt nepovazujem za slovensky - ani z dnesneho, ani z vtedajsieho pohladu. z horeuvedenej fotky kt.vznikla cca okolo r.1900 sa veru vsetko vydedukovat neda ale nieco ocividne ano.

 

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.