Tajomstvo baníckeho kladivka a želiezka

Obrázok k článku

Výstava Slovenského banského múzea (SBM) v Banskej Štiavnici s názvom Tajomstvo baníckeho kladivka a želiezka prezentuje problematiku baníctva cez viditeľný charakteristický znak - práve prekrížené kladivko a želiezko. Výstavu inštalujú vo výstavných priestoroch Slovenského banského múzea v budove Berggerichtu, pričom vernisáž bude 6. septembra 2012 o 17:00 a výstava potrvá do 31. júla 2013. Informuje o tom stránka enviroportal.sk.
   Okrem odkrytia všeobecného významu symbolov v živote ľudí, dešifruje pôvod baníckych symbolov a znakov, zmeny foriem aj spôsobov stvárnenia. "Výstava predstaví symboly z hľadiska materiálneho, ich grafické vyjadrenie na uniformách, fokošoch, zástavách, ošliadroch, náradí, svietnikoch, kahancoch, v ľudovom výtvarnom umení, ale aj na erboch a pečatiach baníckych miest, v znakoch banských závodov, klopačkách, v baníckych pozdravoch a obyčajoch," priblížil portál.
   Pre rôznorodé cieľové skupiny je pripravený komplexný celoročný sprievodný program, ako napríklad besedy, prednášky, pracovné listy a dielne, ktorého účastníci budú môcť priamo v priestoroch výstavy hlbšie, detailnejšie preniknúť do problematiky baníckych symbolov a histórie baníckej akadémie. Výsledkom komplexne poňatej výstavníckej, vedeckej i popularizačnej činnosti múzea je výnimočná možnosť pre návštevníka získať počas rokov 2012 a 2013 v menovaných oblastiach naozaj súhrnné poznatky.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa rotor
Offline

foto Protopopov 1935

10.png 10.png

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Cenggi
Obrázok používateľa petrik82
Obrázok používateľa zolko144
Obrázok používateľa Tereza
Obrázok používateľa Osto61
Obrázok používateľa Tobu
Obrázok používateľa Erik Hučko
Obrázok používateľa lucky218