Vo VSM vystavia meteorit Košice

Obrázok k článku

Východoslovenské múzeum (VSM) srdečne pozýva na vernisáž výstavy Minerály pod lupou, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 8. októbra vo výstavných priestoroch na Námestí Maratónu mieru 2 v Košiciach. Otvorenie výstavy bude spojené so slávnostným odovzdaním meteoritu Košice, ktorý bude vystavený v priestoroch múzea.

 

Minerály boli a sú nevyhnutnou súčasťou ľudského života a výrazne prispeli k rozvoju našej spoločnosti. Majú nesmierne využitie nielen v klenotníctve, ale aj priemysle a potravinárstve. Výstava prezentuje pestrú paletu minerálov a kryštálov zo Slovenska, Českej republiky a najznámejších svetových lokalít. Jej cieľom je predstaviť a priblížiť rozmanitosť neživej prírody v celej jej prirodzenej kráse. Výstava podáva poznatky o vzniku, výskyte a základných tvaroch minerálov. Rovnako prináša vysvetlenie, prečo sú minerály také rozmanité a symetrické. Prezentované budú minerály prvýkrát opísané zo Slovenska. Výstava sa osobitne venuje početným odrodám kremeňa – krištáľ, ametyst, záhneda, farebnej kráse opálov a získavaniu najvzácnejšieho kovu – zlata. Potrvá do 3. apríla 2016.

 

Prírodovedný odbor VSM si tohto roku pripomína 60 rokov od svojho vzniku spomienkovou výstavou, ktorej vernisáž sa uskutoční 4. októbra vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Prostredníctvom dobových dokumentov, publikačnej činnosti, fotografií a zbierok dokumentuje činnosť prírodovedného odboru ako organizačnej zložky Východoslovenského múzea v Košiciach. K zaujímavostiam patrí zariadenie dobovej pracovne prírodovedného pracovníka v kontraste so súčasným pracoviskom. Zaujímavá je tiež ukážka preparátorskej činnosti múzea. Vo vitrínach inštalované prvé prírodovedné zbierky, staré herbáre a preparáty určite zaujmú svojou históriou a krásou. Sprievodnou časťou výstavy bude prezentácia fotografií a filmov, na ktorých sa odborní pracovníci múzea podieľali. Výstava potrvá do 3. apríla 2016.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zberatelia minerálov a fosílií sa stretnú v nedeľu v Bratislave

Zberatelia minerálov a fosílií sa stretnú v nedeľu 6. decembra 2009 vo výstavných priestoroch Slovenského národného múzea „Podhradie“ na Žižkovej ulici v Bratislave. Tu sa uskutoční XXVI. ročník Medzinárodného stretnutia zberateľov minerálov a fosílií. Stretnutie pripravilo Prírodovedné múzeum v Bratislave v spoluprácu so Slovenskou geologickou spoločnosťou. Toto stretnutie patrí medzi najväčšie podujatia tohto druhu na Slovensku a je zaujímavé nielen pre odborníkov a nadšencov zaoberajúcich sa mineralógiou a paleontológiou, ale aj pre širokú verejnosť.

Zbierky múzea pre každého

Výstava, ktorej vernisáž sa uskutoční 18. mája o 13.00 hod. predstavuje prierez zbierkovým fondom Slovenského banského múzea. Exponátov je možné sa dotýkať, pretože výstava je určená predovšetkým zrakovo postihnutým spoluobčanom.

Ekovýchovný program BOCIAN – výstava detských prác

Výstava je zavŕšením aktivít kolektívu pracovníkov prírodovedného oddelenia Východoslovenského múzea so školami na Slovensku realizovaných v rámci trojročného ekovýchovného programu. V rámci tohto programu, ktorý podporila Lichtenštajnská nadácia CICONIA, boli realizované výstavy, vedomostné súťaže a kvízy, športové zápolenia, besedy a iné stretnutia s mládežou.