Vo VSM vystavia meteorit Košice

Obrázok k článku

Východoslovenské múzeum (VSM) srdečne pozýva na vernisáž výstavy Minerály pod lupou, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 8. októbra vo výstavných priestoroch na Námestí Maratónu mieru 2 v Košiciach. Otvorenie výstavy bude spojené so slávnostným odovzdaním meteoritu Košice, ktorý bude vystavený v priestoroch múzea.

 

Minerály boli a sú nevyhnutnou súčasťou ľudského života a výrazne prispeli k rozvoju našej spoločnosti. Majú nesmierne využitie nielen v klenotníctve, ale aj priemysle a potravinárstve. Výstava prezentuje pestrú paletu minerálov a kryštálov zo Slovenska, Českej republiky a najznámejších svetových lokalít. Jej cieľom je predstaviť a priblížiť rozmanitosť neživej prírody v celej jej prirodzenej kráse. Výstava podáva poznatky o vzniku, výskyte a základných tvaroch minerálov. Rovnako prináša vysvetlenie, prečo sú minerály také rozmanité a symetrické. Prezentované budú minerály prvýkrát opísané zo Slovenska. Výstava sa osobitne venuje početným odrodám kremeňa – krištáľ, ametyst, záhneda, farebnej kráse opálov a získavaniu najvzácnejšieho kovu – zlata. Potrvá do 3. apríla 2016.

 

Prírodovedný odbor VSM si tohto roku pripomína 60 rokov od svojho vzniku spomienkovou výstavou, ktorej vernisáž sa uskutoční 4. októbra vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Prostredníctvom dobových dokumentov, publikačnej činnosti, fotografií a zbierok dokumentuje činnosť prírodovedného odboru ako organizačnej zložky Východoslovenského múzea v Košiciach. K zaujímavostiam patrí zariadenie dobovej pracovne prírodovedného pracovníka v kontraste so súčasným pracoviskom. Zaujímavá je tiež ukážka preparátorskej činnosti múzea. Vo vitrínach inštalované prvé prírodovedné zbierky, staré herbáre a preparáty určite zaujmú svojou históriou a krásou. Sprievodnou časťou výstavy bude prezentácia fotografií a filmov, na ktorých sa odborní pracovníci múzea podieľali. Výstava potrvá do 3. apríla 2016.

 

 

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

Zberatelia minerálov a fosílií sa stretnú v nedeľu v Bratislave

Zberatelia minerálov a fosílií sa stretnú v nedeľu 6. decembra 2009 vo výstavných priestoroch Slovenského národného múzea „Podhradie“ na Žižkovej ulici v Bratislave. Tu sa uskutoční XXVI. ročník Medzinárodného stretnutia zberateľov minerálov a fosílií. Stretnutie pripravilo Prírodovedné múzeum v Bratislave v spoluprácu so Slovenskou geologickou spoločnosťou. Toto stretnutie patrí medzi najväčšie podujatia tohto druhu na Slovensku a je zaujímavé nielen pre odborníkov a nadšencov zaoberajúcich sa mineralógiou a paleontológiou, ale aj pre širokú verejnosť.

Zbierky múzea pre každého

Výstava, ktorej vernisáž sa uskutoční 18. mája o 13.00 hod. predstavuje prierez zbierkovým fondom Slovenského banského múzea. Exponátov je možné sa dotýkať, pretože výstava je určená predovšetkým zrakovo postihnutým spoluobčanom.

Ekovýchovný program BOCIAN – výstava detských prác

Výstava je zavŕšením aktivít kolektívu pracovníkov prírodovedného oddelenia Východoslovenského múzea so školami na Slovensku realizovaných v rámci trojročného ekovýchovného programu. V rámci tohto programu, ktorý podporila Lichtenštajnská nadácia CICONIA, boli realizované výstavy, vedomostné súťaže a kvízy, športové zápolenia, besedy a iné stretnutia s mládežou.