Galéria Jána Koniarka ruší výstavný program

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Kopplova vila

Trnavská Galéria Jána Koniarka z dôvodu zmien vo vedení a zániku galerijnej rady dočasne pozastavuje nový výstavný program. Ruší aj naplánované viacžánrové podujatie Multiplace 2011, ktoré sa malo konať od 2. mája v priestoroch galérie. Agentúru SITA o tom informoval poverený riaditeľ Jakub Slobodník.

Verejnosti budú podľa Slobodníka naďalej sprístupnené stále expozície a výstava bienále mladých umelcov Skúter III. "Po skončení prebiehajúceho výberového konania na obsadenie funkcie riaditeľa vypracuje nové vedenie Galérie Jána Koniarka nový výstavný program,“ dodal Slobodník, ktorý je poverený vedením galérie od dnešného dňa. Galerijná rada podľa jeho vyjadrenia zanikla po odvolaní riaditeľa Vladimíra Beskida, pre ktorého bola poradným orgánom. Beskida odvolali z funkcie 9. februára na návrh župana Tibora Mikuša poslanci Trnavského samosprávneho kraja, a to napriek nesúhlasu odborných kruhov.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Riaditeľa Galérie Jána Koniarka nevybrali

TRNAVA 23. mája (SITA) - Galéria Jána Koniarka v Trnave zostáva bez riaditeľa aj po skončení výberového konania na toto miesto. Komisia menovaná predsedom Trnavského samosprávneho kraja Tiborom Mikušom nevybrala za riaditeľa ani jedného z dvoch prihlásených uchádzačov. Výberové konanie sa podľa podpredsedu kraja Augustína Hambálka zopakuje.

"Boli prihlásení dvaja uchádzači, ktorí splnili formálne podmienky, ale komisiu nepresvedčili,“ povedal Hambálek, ktorý bol predsedom komisie. Jej členom najviac chýbali plány na zvýšenie návštevnosti galérie, komisia však nebola spokojná s celkovým programom oboch uchádzačov, preto neurčila ani ich poradie. Galériu po odvolaní riaditeľa Vladimíra Beskida dočasne riadi Jakub Slobodník, pracovník odboru kultúry Úradu Trnavského samosprávneho kraja.

Poslanci Trnavského samosprávneho kraja vo februári na návrh župana Tibora Mikuša napriek nesúhlasu odbornej verejnosti odvolali Beskida z funkcie riaditeľa Galérie Jána Koniarka v Trnave. Mikuš ako dôvody na odvolanie uviedol niekoľko porušení pracovnej disciplíny v minulosti. Beskid však tvrdí, že pravou príčinou bolo hrubé a neodborné zasahovanie do činnosti galérie zo strany vedenia kraja.

Obrázok používateľa pipo
Offline

O tempora, o artis!

Mozno trufale od umenovedneho nevzdelanca, ktory snad dodnes nepochopil o com takzvane moderne umenie vobec je a kupi si obrazok alebo drobnu plastiku len vtedy, ked ho chyti za srdce. Ale nech.

Moje zavytie vyvolal vyvoj v medzinarodnej megakauze PhDr. Vladimir Beskid.

Mozno aj preto, ze sa to cele zvrhlo na umelecku potycku a vsetci umelci svorne zabudli, ze cele je to o galerii, teda muzeu, "ktoré nadobúda, odborne spravuje, vedecky skúma a sprístupňuje zbierkové predmety z oblasti výtvarného umenia".

Nebudem unavovat a prejdem priamo k veci.

6. 5. 2011 vydal odbor kultury TTSK hodnotenie odbornej cinnosti dr. Beskida.

Najdete ho tu:

http://www.ulozto.sk/9342284/beskid-pdf

Dr. Beskid si nedal ujst prilezitost a peknym stranickym sposobom 2. 6. 2011 si podal riaditela odboru kultury TTSK Viliama Kubanyiho.

Najdete ho tu:

http://www.trnavskyhlas.sk/c/1968-vladimir-beskid-otvoreny-list-viliamov...

Zdrzim sa akehokolvek komentara, pretoze sa necitim dostatocne fundovany posudit "kvalitné akvizície od špičkových autorov".

Verim iba, ze v nasich vystavnych sienach pribudne viac takych obrazov ako je tento v Narodnej galerii (nanestastie) v Prahe.

 

ObrazNG.jpg ObrazNG.jpg
Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Kraj po čase opäť hľadá riaditeľa Galérie Jána Koniarka

TRNAVA 27. septembra (SITA) - Trnavský samosprávny kraj (TTSK) dnes vyhlásil nové výberové konanie na miesto riaditeľa Galérie Jána Koniarka v Trnave. Záujemcovia o miesto musia okrem splnenia viacerých formálnych podmienok predložiť v písomnej forme koncepciu rozvoja galérie na obdobie rokov 2012 – 2017. Prihlásiť do výberového konania sa môžu do 10. októbra.

Miesto riaditeľa trnavskej galérie je neobsadené od 9. februára tohto roku, kedy poslanci TTSK napriek protestu umeleckej obce odvolali z funkcie Vladimíra Beskida. Májové výberové konanie na miesto riaditeľa bolo neúspešné, komisia menovaná županom Tiborom Mikušom nevybrala ani jedného z dvoch uchádzačov o tento post. Odvtedy vedenie kraja nového riaditeľa nehľadalo, jej vedením je dočasne poverený úradník TTSK Jakub Slobodník. Ten hneď po svojom nástupe do galérie pozastavil naplánovaný výstavný program.

Návrh na odvolanie Beskida župan Mikuš na februárovom rokovaní krajského parlamentu zdôvodnil viacerými porušeniami pracovnej disciplíny zo strany šéfa kultúrnej inštitúcie. Beskid naopak tvrdil, že pravou príčinou bol spor o smerovanie galérie a hrubé zasahovanie do jeho činnosti zo strany vedenia krajskej samosprávy.

Obrázok používateľa pipo
Offline

Aby sme boli uplny a nezabudli na hlavneho aktera trnavskej kulturnej megadramy dr. Vladimira Beskida, ktory sa stal "chrbtovou kostou" kultúrneho megaprojektu Košice 2013 citajte tu

http://korzar.sme.sk/c/6072699/novym-umeleckym-riaditelom-ehmk-je-vladim...

http://kultura.sme.sk/c/6073772/vladimir-beskid-ide-do-kosic.html

http://korzar.sme.sk/diskusie/1897386/1/Novym-umeleckym-riaditelom-EHMK-...

Ak by sa niekto citil, v oktobri je dalsie vyberove konanie

PrílohaVeľkosť
VK-inzerat-riaditel-Galerie-Ta-101011.pdf 110.28 KB

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.