TRNAVA: Obnovenú synagógu ukázali návštevníkom

Obrázok k článku

Synagógu v centre Trnavy po náročnej rekonštrukcii  ukázali záujemcom. Pozrieť si mohli vynovené priestory, ktoré už viac ako dve desaťročia slúžia ako výstavný priestor Galérie Jána Koniarka v Trnave. Jedna z dvoch trnavských synagóg bola zatvorená osem mesiacov.

 

,,Obnovili sme nádvorie synagógy, fasádu a celkový vonkajší vzhľad. V interiéri sme vymenili kúrenie za moderné podlahové, vymenili sme okná a okenice, pribudol strešný podhľad, ale aj výťah pre imobilných,“ popísal najdôležitejšie prvky modernizácie riaditeľ Galérie Jána Koniarka Róbert Nemeček. Unikátny priestor oficiálne otvoria 18. februára, keď tu sprístupnia aj prvú výstavu. Nemeček potvrdil, že aj naďalej bude slúžiť predovšetkým súčasnému výtvarnému umeniu, ale vďaka vynikajúcej akustike, ktorá je pre synagógy typická, sa tu budú konať aj divadelné predstavenia alebo koncerty. V prípade koncertu sa do priestoru zmestí až tristo návštevníkov.

 

Rekonštrukcia synagógy za približne 700-tisíc eur sa začala v máji minulého roku. Jedným zo zámerov obnovy bolo okrem iného zníženie energetickej náročnosti budovy, ale aj sprístupnenie pre imobilných návštevníkov. Práce boli financované z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a čiastočne z rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja. Maľby v interiéri nie sú zreštaurované, zostali zakonzervované. S modernizáciou národnej kultúrnej pamiatky súhlasili aj pamiatkari.

 

Neologickú synagógu na Halenárskej ulici v Trnave s výraznou dvojvežovou fasádou začali stavať podľa návrhu viedenského architekta Jakuba Gertnera v roku 1891, dokončená a sprístupnená pre veriacich bola v roku 1897. Od polovice minulého storočia slúžila ako sklad tovaru, v roku 1986 ju poškodil požiar. V rokoch 1993 – 1994 synagógu čiastočne zrekonštruovala Galéria Jána Koniarka pre svoje výstavné potreby a čiastočne aj pre komorné koncerty. Pred synagógou sa nachádza pamätník obetiam holokaustu, ktorý postavili po 2. svetovej vojne podľa návrhu architekta Artura Szalatnaia-Slatinského. Len pár metrov od neologickej synagógy sa nachádza bývalá ortodoxná synagóga, ktorá je súkromným majetkom. Aj tá je zrekonštruovaná, teraz je v nej štýlová kaviareň.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články