Dni európskeho kultúrneho dedičstva venované technickým pamiatkam

Technické a industriálne pamiatky budú témou Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Tohtoročné otváracie podujatie sa uskutoční od 8. do 12. septembra v Banskej Štiavnici. Sprievodné akcie sa budú konať počas septembra na celom Slovensku. Súčasťou slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude aj odovzdávanie výročných cien revue Pamiatky a múzeá za rok 2009.

V Banskej Štiavnici je pripravená projekcia víťazných fotografií medzinárodnej súťaže mladých zo 66 krajín sveta na tému Kultúrne dedičstvo sveta. Otvoria aj výstavy z prác študentov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity "Obnova industriálnych objektov" a z fotografií Ota Makýša "Technické pamiatky". V štiavnickom meštianskom Joergesovom a Pišlovom dome budú Dni otvorených dverí a v Remeselníckom dome č. 5 predstavia záchranu a obnovu meštianskych domov. Súčasťou otváracieho podujatia Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude aj odborný seminár venovaný banským technickým pamiatkam. V kostole svätej Kataríny si návštevníci vypočujú koncert Klavírneho tria ANIMé. Sprievodné akcie budú po celom Slovensku, napríklad Slávnosti hliny v Modre a sprístupnenie Sesslerovej sladovne v Trnave. Pripravené sú aj Dni otvorených dverí v Záhorskom múzeu v Skalici, vstupy zdarma na výklady o hradoch v Nitrianskom kraji alebo IX. ročník Medzinárodnej prehliadky historickej hudby európskych regiónov na Gotickej ceste v Betliari.


Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu SR po prvý raz poverilo koordináciou podujatia Združenie historických miest a obcí SR, informovala ďalej agentúru SITA hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová. Do Dní Európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku sa zapájajú organizácie štátnej a verejnej správy či tretieho sektora.


Ochrana kultúrneho dedičstva, jeho obnova cez viaczdrojové financovanie a aj zlepšenie legislatívy v tejto oblasti sú medzi hlavnými cieľmi rezortu kultúry a tiež súčasťou Programového vyhlásenia Vlády SR, tvrdí minister kultúry Daniel Krajcer. "Podujatie Dni európskeho kultúrneho dedičstva je príležitosť priblížiť sa k väčšiemu poznaniu našich národných kultúrnych hodnôt, ktoré sú historický spojené s európskym kultúrnym dedičstvom," cituje tlačová správa Krajcera.


Cieľom Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré sú významným celoeurópskym podujatím organizovaným Radou Európy a Európskou Komisiou, je zvýšiť povedomie obyvateľov o miestnom dedičstve a prehĺbiť záujem o jeho ochranu. Má tiež rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom. Dni európskeho kultúrneho dedičstva upriamujú pozornosť verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v 49 účastníckych štátoch. Viac informácii možno nájsť na http://www.dekd.sk.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.