Bratislavu už v nedeľu čaká korunovácia kráľa Leopolda I.

Výber z grafickej zbierky GMB

Bratislava už tento víkend zažije 11. ročník podujatia Korunovačné slávnosti. Návštevníkov v nedeľu 23. júna čaká korunovácia jedného z najvýznamnejších uhorských panovníkov Leopolda I., ktorý sa stal kráľom 27. júna 1655 ako 14-ročný a vládol nasledujúcich 50 rokov. Jeho rolu si vyskúša žiak Základnej školy Matky Alexie Pavol Lečko. Práve vznik tejto školy výrazne podporovala cisárovná Mária Terézia a dokonca sa osobne zúčastnila na jej otváraní.
Leopold I. bol počas svojej vlády trikrát ženatý a mal 15 detí. Viedol príkladný rodinný život, ktorý nesprevádzali škandály s milenkami, ako to bolo bežné v tom čase u panovníkov vo Francúzsku. Jeho najúhlavnejšími nepriateľmi boli francúzsky kráľ Ľudovít XIV. a veľkovezír Osmanskej ríše Kara Mustafa, s ktorými viedol niekoľko vojen. "Leopold I. bol inteligentným panovníkom. Aj keď nebol vojakom, počas jeho vlády sa mu podarilo vyhnať Turkov z Uhorska. Skonsolidoval krajinu, ktorá bola pred jeho nástupom len voľným zväzkom krajín a na konci jeho vlády bola Habsburská monarchia poprednou a uznávanou európskou mocnosťou," uviedla historička Tünde Lengyelová, ktorá na dnešnej tlačovej konferencii vysvetlila, že v tom čase bol vek 14 rokov akceptovateľný na vládnutie.
Leopold I.
Záštitu nad tohtoročnými Korunovačnými slávnosťami prevzali primátor Bratislavy Milan Ftáčnik a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. "Korunovačné slávnosti patria medzi mimoriadne atraktívne podujatia, ktoré sa tešia nevšednému záujmu verejnosti. Rád som prijal záštitu nad podujatím, v ktorom sa pripomínajú najslávnejšie míľniky histórie nášho hlavného mesta. Korunovačná tradícia Bratislavy má veľký potenciál stať sa silným impulzom pre rozvoj cestovného ruchu a mesto sa bude usilovať túto tradíciu ešte viac oživiť," uviedol Ftáčnik. "V Európe je málo miest, kde sa ľudia stávali kráľmi. Bratislava k týmto mestám patrí. Stať sa kráľom znamenalo prevziať zodpovednosť za krajinu, za ľud, a to pred samotným Bohom, čo je vyjadrené v obrade korunovácie,“ dodal autor a organizátor Korunovačných slávností Miroslav Vetrík.
Súčasťou podujatia, ktoré sa začne v piatok 21. júna, bude tradične aj množstvo sprievodných aktivít a iných podujatí. V deň korunovácie zažijú návštevníci Korunovačných slávností aj pasovanie rytierov Rádu zlatej ostrohy, popravu účastníkov Vešeléniho (Wesselenyiho) sprisahania z roku 1671, bitku o Viedeň z roku 1683 a vo večerných hodinách slávnostný ohňostroj. Počas sprievodu po obrade korunovácie budú rozhadzovať pozlátené korunovačné žetóny vyrazené v Kremnici, ktorých autorkou je akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová. Od 21. júna budú v centre hlavného mesta Historický veľtrh slobodných kráľovských miest, festival frankovky modrej a Bratislavský jarmok dobových remesiel, v rámci ktorého budú v ponuke dobroty ako cigánske pečienky, maďarské klobásy, bratislavské bajgle či pivo. Vstupenky na divadelné predstavenie obradu korunovácie Leopolda I. sú v predaji v Turistickej informačnej kancelárii na Ventúrskej ulici, ich cena je 12 eur a ich počet je obmedzený na 300. K jednej vstupenke dostane každý hosť korunovačný žetón a fľašu korunovačného vína. Polovičný lístok stojí 6 eur, deti do 12 rokov budú mať vstup na podujatie zdarma bez nároku na miesto.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa antiK
Offline

Program Korunovačných slávností 2013 - korunovácia Leopolda I. (27. júna 1655) pri príležitosti 450. výročia prvej korunovácie v Bratislave

Obrázok používateľa antiK
Offline

Z Vtáčej fontány potečie víno
BRATISLAVA 18. júna (SITA) - Z Vtáčej fontány v bratislavskom Starom Meste potečie tento víkend víno. Predposledný júnový víkend sa totiž v centre Bratislavy - na Strakovej ulici i Primaciálnom námestí, bude konať 9. ročník Festivalu frankovky modrej a bratislavského vína. Predstaví sa na ňom 13 producentov vína z Rače a Nového Mesta, pripravené bude i občerstvenie od dvoch gastroprevádzok. Festival organizuje Občianske združenie Račiansky spolok v spolupráci s hlavným mestom a račianskym miestnym úradom. Agentúru SITA informovala hovorkyňa račianskeho starostu Eva Miklánková.
Festival vína je súčasťou korunovačných slávností v Bratislave. Akciu otvorí v piatok 21. júna primátor Bratislavy Milan Ftáčnik s novomestským starostom Rudolfom Kusým a račianskym starostom Petrom Pilinským.
Slávnostná ochutnávka pri Vtáčej fontáne, z ktorej podľa legendy tiekla raz za rok práve frankovka, je v programe sprievodu v nedeľu o 17:20 na Strakovej ulici.
„V malokarpatskom regióne vrátane račianskeho chotára silnie túžba po zachovaní vinárskych a vinohradníckych tradícií. Patrí k tomuto regiónu už prinajmenšom od 13. storočia. Takýmito akciami chceme pomôcť vinárom, aby mali možnosť prezentovať pred milovníkmi vína aj bežnými návštevníkmi svoje produkty. Je to cesta, ako ich podporiť v boji proti developerským záujmom v územiach viníc ako aj silnej zahraničnej konkurencii,“ povedal Jozef Mórik z Račianskeho spolku.

Obrázok používateľa antiK
Offline

V Bratislave korunovali Leopolda I.
BRATISLAVA 23. júna (SITA) - Ani vysoké teploty neodradili stovky záujemcov o Korunovačné slávnosti, ktoré sa konali tento víkend v Bratislave. Nedeľné predstavenie, ktoré malo za úlohu podať obraz o korunovácii mladého panovníka Leopolda I., si okrem Slovákov prišli pozrieť aj viacerí turisti zo zahraničia.
Leopold I. bol druhým synom Ferdinanda III. a cestu na trón mu otvorila smrť staršieho brata Ferdinanda IV.. Práve ten bol priamym nástupcom uhorského kráľa. Mladý panovník bol druhým z najdlhšie vládnucich v Uhorsku. Jeho 48-ročnú vládu poznačili aj boje s Turkami, ktorých úspešne porazil. Spomienkou na obdobie tejto vlády je mariánsky stĺp medzi Hlavným a Františkánskym námestím v Bratislave pred jezuitským kostolom. Na tomto mieste bol popravený jeden z členov protestantského odboja.
Po príchode korunovačného sprievodu, pozostávajúceho zo šľachty, cirkevných predstaviteľov, ale aj rytierov, prišla na rad samotný obrad korunovácie. Predstaviteľom korunovaného, dovtedy rytiera, bol Pavol Lečko - ôsmak na Základnej škole Matky Alexie v Bratislave. Pred tým, ako ostrihomský arcibiskup odovzdal panovnícke insígnie veľkému milovníkovi umenia, odzneli modlitby a sľub priložením rúk panovníka na evanjelia. Napokon Leopold I. spolu so sprievodom prešli k pasovaniu rytierov Rádu zlatej ostruhy - aktérov protitureckých bitiek, zložiť cisársky sľub a predniesť cisársky prípitok na Festivale Frankovky. Ešte pred ohňostrojom sa odohrala inscenácia Bitky o Viedeň z roku 1863, ktorá tiež patrila medzi špecifiká obdobia panovania Leopolda I.
Novinkami v tomto ročníku Korunovačných slávností boli dlhšie trasy, ktoré mali sprístupniť kúsok histórie každému v Starom meste. Ďalšou inováciou boli aj miesta na sedenie za 12 eur. Sediaci návštevníci boli taktiež obdarovaní račianskou Frankovkou.

Obrázok používateľa antiK
Offline

"Ešte pred ohňostrojom sa odohrala inscenácia Bitky o Viedeň z roku 1863, ktorá tiež patrila medzi špecifiká obdobia panovania Leopolda I."

Správny letopočet by mal byť 1683.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa xSimonaj
Obrázok používateľa sykorka331
Obrázok používateľa Nash
Obrázok používateľa eSKo-man
Obrázok používateľa andre2609
Obrázok používateľa Stanislav Kameniar
Obrázok používateľa maska717
Obrázok používateľa Lama83