Zámok Vígľaš ožije tradičným historickým podujatím

Obrázok k článku

Na zámku Vígľaš vzdajú v sobotu 6. mája hold jednému z najvýznamnejších panovníkov Uhorska a českému kráľovi Žigmundovi Luxemburskému (1368-1437). Panovník pôsobil aj na vígľašskom panstve, kde sa v priestoroch súčasného hotela budú konať Žigmundove slávnosti. „Návštevníci si budú môcť vychutnať historickú atmosféru a zabaviť sa pri pestrom programe pre deti a dospelých,“ informovala tlačovú agentúru SITA marketingová manažérka hotela Katarína Lenhardtová.

 

Podujatie podľa manažérky poteší záujemcov o dejiny vrcholného stredoveku, ale aj rodiny s deťmi. Slávnosti spustí symbolický výstrel z dela, po ktorom bude nasledovať sprievod kráľa Žigmunda s jeho dvorom a príchodom na zámok. V stredovekej krčme sa odohrá šermiarska etuda a tiež interaktívne vystúpenie dobových tancov skupiny Florent s bohatými renesančnými choreografiami. Zaujať majú aj sokoliarske vystúpenia s poľovnými a predvádzacími technikami, šermiarske súboje Bega či divadelné predstavenie tortúry Majstra Kata. „Na svoje si prídu najmä dámy počas historickej módnej prehliadky, pre deti je zas pripravený Kaukliar Tomáš. Zaujímavý bude tiež rytiersky turnaj, počas ktorého sú pripravené rôzne súťaže pre deti i dospelých. Každý, kto absolvuje turnaj a úspešne zvládne všetky jeho stanovištia, ako sú streľba z kuše, bidlpoket, rozbíjanie orechov, hod venčekom a chodúle, bude pasovaný za rytiera a dostane pasovací dekrét,“ pozvala Lenhardtová a dodala, že počas slávností budú predvádzať aj remeslá a pre deti je pripravený Historický kolotoč.

 

Zámok Vígľaš bol pôvodne hradným sídlom kráľa Ľudovíta I., ktoré dal prestavať kráľ Žigmund na poľovnícky zámok. Kráľ neskôr daroval zámok do správy kráľovnej Barbary. V súčasnosti zrekonštruovaný Vígľašský zámok funguje ako kongresový hotel. Rozsiahla rekonštrukcia, ktorá bola zavŕšená v roku 2014, vrátila zámku renesančnú podobu. Stavbu obnovili podľa starých zachovalých plánov.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články