Časť stredovekej cesty obchodné centrum zachová (Nitra)

Časť stredovekej cesty, ktorú objavili archeológovia pri záchrannom výskume v areáli bývalých mlynov v centre Nitry, zostane zachovaná. Deklaruje to spoločnosť Mlyny, a. s., ktorá tu stavia obchodno-spoločenské centrum za dve miliardy korún. Dláždená cesta z konca 14. a začiatku 15. storočia má byť súčasťou vstupu do centra. Objavili ju v dĺžke 20 metrov, široká bola takmer štyri metre. Zachovaný však zostane len zlomok cesty, asi päť metrov. “Ide o významný nález, ktorý dokladá existenciu nitrianskej hlavnej ulice, starej viac než päť storočí,” povedal pre agentúru SITA vedúci výskumu Jozef Hoššo.

Veľká časť archeologického náleziska v areáli mlynov sa zničila neodborným výskumom, ktoré tu pôvodne robilo Vlastivedné múzeum Hlohovec. To skonštatovalo, že tam žiadne zaujímavé nálezy neboli. Štátny pamiatkový dohľad však pri kontrole zistil, že výskum nezodpovedal podmienkam, ktoré stanovil Krajský pamiatkový úrad v Nitre, ani štandardom, ktoré sa na takýto výskum kladú. Hlohovecké múzeum preto z neho odvolali. “Nechali drasticky odbagrovať väčšiu časť tejto významnej lokality. Výskum, ktorý sa tam potom ešte na tých posledných zvyškoch robil, dokázal, že nálezy tam boli unikátne. Doteraz za to nebol nikto potrestaný,” uviedol zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

 1. Časť stredovekej cesty obchodné centrum zachová (Nitra)

  Dovolim si len upresnit tento clanok s nepresnostami, ktore sa tam podarilo SITE dostat a ktore vyhovuju Archeologickemu ustavu SAV v Nitre ako neuspesnemu zaujemcovi o archeologicky vyskum tejto lokality (kedze Vlast. muzeum Holohovec ponuklo podstatne nizsiu cenu, zial, liezlo do “reviru” AU SAV) ako aj neuspesnemu iniciatorovi odnatia licencie archeologovi Jozefovi Urminskemu (pokusy trvaju uz 2 roky – zatial neuspesne; prave kvoli konkurencii pri archeologickych vyskumoch)

  Citacia z clanku:
  Hlohovecké múzeum preto z neho odvolali. “…Doteraz za to nebol nikto potrestaný,” uviedol zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.

  Hlohovecke muzeum z vyskumu neodvolali (kto? AU SAV???) ale samotne muzeum odovzdalo vyskum Katedre archeologie UK – J. Hossovi.

  Je iba zhoda okolnosti ze v SITA pracuje rodinny prislusnik vysokeho funkcionara AU SAV a ze len SITA informuje o tejto “kauze” a prave v terminoch ktore su dolezite pre jednania o odnati licencie povodnemu archeologovi…?

  Ak AU SAV ziada potrestanie za neodborny vyskum, osobne si myslim, ze by nemal velmi kto robit archeologiu na Slovensku, pretoze by museli byt potrestani mnohi vratane archeologov zo SAV ;-) Ukazte mi dosledneho bezchybneho archeologa ktory by bol den-noc na nalezisku pritomny a bez jeho pritomnosti sa tam ani hrudka nepohla, ktory nikdy neprehliadol ani drobny nalez, dolsedne porobil vsetku dokumentaciu, spravne interpretoval vsetky nalezy, ktore aj skoncili patricne zaevidovane a kozervovane, nezavidel kolegom a tesil sa z ich uspechu… a toho budem na vsetky strany odporucat za noveho prave voleneho riaditela AU SAV…

  Zial, je to uz tak, situacia v slovenskej archeologii je velmi smutna, neprajna a zabetonovana monopolom AU SAV… kolko mame za posledne roky novych mladych archeologov, ktorym AU SAV “dozicil” licenciu na archeologicky vyskum?

  No…ostava len dufat ze buducnost archeologie na Slovensku bude napokonsvetla a postavena na cestnych a dosednych ludoch a dobrych odbornikoch, ktorym nepojde o intrigy ale o vec…

 2. Re: Časť stredovekej cesty obchodné centrum zachová (Nitra)
  Odkedy som cital citovany clanok a videl “heroicke” vystupenie archeologickych “spiciek” na Markize, snazil som sa nieco okolo tohto “polutovaniahodneho zlocinu” zistit. K archeologii nemam sice daleko aj ked nie som archeolog ale poznam zopar mladych (!) nadsenych (!) archeologov i svinske praktiky AU SAV (osobne). Dnes som sa konecne dostal k nejakym informaciam a, reku, otvorim tuto temu. Lenze benignus2 bol rychlejsi. Napriek tomu nieco pridam aby sa mali za co hanbit.
  1. Nebol vykonavany ziaden vyskum ale prieskum – standardne sondy a potom cakanie na odstránenie podzemnych casti asanovanych budov. Samozrejme ze bagrom. Nasa archeologicka “spicka” to robi zvycajne spachtlickou a lopatickou, preto aj jej rozpocet bol o 7 600 000,- Sk vyssi?
  2. V profile bola zaregistrovana cesta, ktora bola datovana do 17. storocia. Ze nejde o ziadnu “stredoveku” cestu potvrdili aj nalezy hrobov bez vybavy iba cca 30 cm pod ňou. Kto vie co to je cintorin vie aj ako casto sa nad nimi buduju cesty!!
  To ostatne je presne tak ako napisal benignus2.
  Najvacsia pikoska je, ze na zaklade dezinformacii “spiciek” AU SAV spoločnosť Mlyny, a. s., ktorá tam stavia obchodno-spoločenské centrum vyvali tazke peniaze aby zachovala nieco co nie je a ani nemôze byt oznacene ako “pamiatka”.
  Kto by mal byt teda potrestany – ten ktory osocuje, dehonestuje kolegu a oblbuje obycajnych ludi, uradnikov a funkcionarov VUC, ministerstva i odbornu obec (nie kazdy si veci preveruje), ten, ktoremu nejde o archeologiu, historiu a “pamiatky” ale iba o financny profit alebo ten, ktoremu o peniaze (zatial?) nikdy neslo a vykonaval svoju pracu vzdy zodpovedne a profesionalne. Keby sme zili v USA nieco take by sa nikdy nemohlo stať, pretoze nasledky by mohli byt pre ustav likvidacne. Lenze sme na Slovensku a tam slova slusnost, profesionalna etika alebo lojalita neznamenajú nic a merajú sa iba judáskym grosom.

  p.s. Nakoniec memento pre archeologov na Slovensku. Pokial vas navstivi mladicek z AU SAV a bude sa vypytovat na com pracujete, povedzte mu iba to najnevyhnutnejsie a nehovorte o svojich planoch. Pokial sa pochvalite moze byt z vas dalsi Urminsky.

 3. v súčasnosti platí o všetkom, na čo poukazuje, a nad čím sa pohoršuje AÚ SAV múdre príslovie “Zlodej kričí: Chyťte zlodeja!” A v tejto kauze to platí snáď o všetkých zúčastnených. Čisté ruky nemá ani VUC, ani stavebný úrad, ani Mlyny a.s., ani vedúci katedry archeológie KU, už vôbec nie AÚ SAVa ja som sa len veľmi preveľmi divil J. Urminsému, prečo liezol do jamy levovej….

Comments are closed.