Na mieste newyorských Dvojičiek objavili vrak lode

Robotníci vykonávajúci výkopové práce na mieste teroristického útoku na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku objavili v utorok takmer desať metrov dlhý vrak lode, ktorý tu zakopali pravdepodobne v 18. storočí. Loď bola pravdepodobne súčasťou materiálu, pomocou ktorého v 18. storočí rozširovali južnú časť ostrova Manhattan. Tvrdia to archeológovia Molly McDonald a A. Michael Pappalardo, ktorí riadili výkopové práce.
“Všimli sme si pokrivené trámy, ktoré sa podarilo robotníkom vykopať. Onedlho na to sme objavili aj ďalšie časti a počas uplynulých dvoch dní sa nám podarilo odkryť celú loď,” uviedla McDonald, ktorá spoločne so svojím kolegom Pappalardom pracuje pre spoločnosť, ktorá dokumentuje artefakty nájdené na mieste bývalého Svetového obchodného centra. Archeológovia na tom istom mieste objavili v stredu aj kotvu, zatiaľ však neurčili, či patrila k objavenej lodi. Vzorky lode poslali na expertízu, aby mohli určiť jej presný vek. Na miesto vykopávok taktiež zavolali odborníka na lode, ktorý by im mohol pomôcť s jej bližším určením.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Renesancia v SNG

Slovenská národná galéria prezentuje v rámci cyklu Dejiny slovenského výtvarného umenia – po Baroku, 20. storočí a Gotike – Renesanciu. Predmetom výstavy sú diela, ktoré boli vytvorené na našom území, či objednané pre domáce prostredie v zahraničí v rozmedzí od konca 15. storočia do poslednej tretiny 17. storočia.

K Stachovým diptychom

Nielen interpretatívne revízie humanitných a prírodných vied, ale aj proces aktuálnej redefinície kultúry a umenia nachádzajú svoj kontext, svoje horizonty, prostriedky a vzorce v polemike kritickej moderny s postmodernou.

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Odpovede

  1. Re: Na mieste newyorských Dvojičiek objavili vrak lode
    Začali rozoberať loď objavenú na mieste newyorských Dvojičiek

    BRATISLAVA 27. júla (SITA/AP) – Archeológovia z Maryland Archeological Conservation Laboratory začali v pondelok s postupným rozoberaním vraku lode z 18. storočia, ktorý našli pred dvoma týždňami na mieste teroristického útoku na budovy Svetového obchodného centra v New Yorku.

    Jednotlivé dosky trupu lode zamrazia a následne vysušia, aby sa mohli neskôr prípadne znova pospájať a vystaviť v múzeu. Loď, ktorej názov nie je známy, bola pravdepodobne súčasťou materiálu, pomocou ktorého približne v roku 1810 rozširovali južnú časť ostrova Manhattan. Presný vek plavidla určí neskoršia expertíza. Podľa odborníka na lode Warrena Riessa z University of Maine išlo buď o škuner, brigantínu alebo šalupu, ktorá sa plavila z New Yorku pravdepodobne do Bostonu, Virgínie alebo na Barbados. Prevážala rôzny tovar ako napríklad múku, tehly alebo obilie. Riess si taktiež myslí, že objav tejto lode priamo na Manhattane dokazuje, že toto miesto bolo už začiatkom 19. storočia dôležitým dopravným uzlom.

Comments are closed.