Archeologické výskumy na trase R1 priniesli nové poznatky

Obrázok k článku

Nové poznatky o živote našich predkoch priniesli archeologické výskumy na trase výstavby rýchlostnej cesty R1. Úsek Nitra – Tekovské Nemce otvoria 28. septembra. Archeológovia tu preskúmali štyri veľké pohrebiská so 600 hrobmi – Mikov dvor, Selenec, Tesárske Mlyňany, Čierne Kľačany. Väčšina hrobov pochádza z konca 10. a z 11. storočia. „Súbor pohrebísk z 10. – 11. storočia nám ukazuje, ako fungovalo začleňovanie sa rozpadnutej Veľkomoravskej ríše do novovzniknutého Uhorského kráľovstva, ako obyvateľstvo reagovalo a ako sa zžívali spolu Slovania a maďarské kmene,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Pohrebisko v Tesárskych Mlyňanoch podľa neho zásadne zmenilo pohľad archeológov na príchod Slovanov a ich vzťah s Germánmi v 5. – 6. storočí v tejto oblasti.

Veľmi dôležité poznatky získali archeológovia aj o konci mladšej doby kamennej. Preskúmali celý rad nálezísk, ktoré ukázali, ako žili ľudia v 4. – 3. tisícročí pred naším letopočtom. „Máme preskúmané ich domy, pohrebiská, vieme rekonštruovať ich systém poľnohospodárstva,“ hovorí Ruttkay. Výskum na trase R1 bol najplodnejším výskumom súvisiacim s výstavbou cesty, aký sa doteraz na Slovensku robil, skonštatoval. Archeológovia získali obrovské množstvo nálezov, ktoré teraz ďalej spracúvajú. K najzaujímavejším patrí plastika tehotnej Venuše z mladšej doby kamennej, hlava z plastiky medveďa, kapsula na šminky z doby rímskej či dámske šperky s polodrahokamami. Podarilo sa nájsť aj množstvo rímskych nálezov – písadlá, mince, súčasti rímskej výzbroje alebo časť rímskej cisárskej sochy z pozláteného bronzu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Písmo

1. ÚVOD
Písmo je pamäť ľudstva. Môžeme sa o tom presvedčiť sami. Čo urobíme, keď si budeme chcieť niečo zapamätať? Zaviažeme si uzol na vreckovke? Po čase sa však môže stať, že nám uzol síce pripomenie nejakú povinnosť, ale akú – to nám nepovie. Najlepším spôsobom, ako si niečo zapamätať, je poznamenať si to do zošitu alebo notesu. A ako inak než v písomnej podobe!

Nálezy z výskumov na trase R1 predstavia na výstave

Nálezy z archeologických výskumov na trase rýchlostnej cesty R1 predstaví výstava v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Vernisáž bude v utorok 8. júna o 14:00. Návštevníci si budú môcť pozrieť napríklad časť rímskej cisárskej sochy z pozláteného bronzu, šperky, prasleny či zaujímavé keramické súbory z Mikovho dvora pri Nitre. Množstvo nálezov bude pochádzať z Beladíc v okrese Nitra, kde bol jeden z najrozsiahlejších výskumov. Výstavu „R1 – Nitra – Tekovské Nemce – Banská Bystrica – Archeologické objavy“ organizuje Archeologický ústav v spolupráci s dodávateľom stavby Granvia Construction s.r.o., Nitrianskym samosprávnym krajom a múzeom.