Časopis Pamiatky a múzeá udelí výročné ceny

BRATISLAVA 8. septembra (SITA) – Za najvýznamnejšie diela a činy z oblasti kultúry za rok 2003 ocení laureátov redakcia časopisu Pamiatky a múzeá v piatok o 14:00 v lučenskej Dvorane Reduty. Ceny odovzdajú pri príležitosti slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Ocenenia v šiestich kategóriách sa udeľujú na návrh čitateľov a ďalších navrhovateľov.V kategórii Objav – nález – akvizícia získa cenu Štátna vedecká knižnica – Literárne a hudobné centrum v Banskej Bystrici za akvizíciu predmetov k dokumentovaniu tradícií bábkového divadla z obdobia 20. – 30. rokov 20. storočia. Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave a hlavný kurátor výstavy Dušan Buran získajú cenu v kategórii Expozícia za výstavu Gotika o dejinách slovenského výtvarného umenia. V tejto kategórii ocení časopis Pamiatky a múzeá aj Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre a kurátora Václava Furmánka za výstavu Zlatý vek v Karpatoch.

V kategórii Publikácia dostane cenu za publikáciu k výstave Gotika Vydavateľstvo Slovart, SNG, Jana Sapáková, Dušan Buran a kolektív autorov. Touto cenou odmenia aj Ľubicu Miľanovú, Viktóriu Józsovú, Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene, Lesy SR v Banskej Bystrici a Neografiu v Martine za publikáciu Od lesov kráľovských k lesom štátnym. V kategórii Obnova – reštaurovanie získa cenu Peter Mišík za reštaurovanie gotickej monštrancie z Popradu – Veľkej. Za dlhodobý a príkladný sponzoring kultúry získa cenu v kategórii Akcia – podujatie spoločnosť Henkel Slovensko.

(SITA, bl;ra), 0182

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Udelili ceny za ochranu kultúrneho dedičstva

BRATISLAVA 10. septembra 2004 (SITA) – Osobnosti a inštitúcie pôsobiace v oblasti kultúry dnes v Lučenci ocenili za ochranu pamiatok. Ceny časopisu Pamiatky a múzeá za najvýznamnejšie diela a činy z oblasti ochrany kultúrneho dedičstva odovzdali na slávnostnom otvorení Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Výročné ceny časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2005

Po pätnásty raz udelila redakčná rada revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá spoločne s jeho vydavateľmi Slovenským národným múzeom a Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky prestížne ceny za najvýznamnejšie diela a činy z oblasti ochrany nášho kultúrneho dedičstva za predchádzajúci rok. Ceny budú laureátom odovzdané osobne pri príležitosti slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2006 v Slovenskej republike 13. septembra v Skalici.