Bratislavský hrad čaká posledná fáza rekonštrukcie, má stáť približne 13 milión eur

Obrázok k článku od zora.

Bratislavský hrad čaká posledná, tretia fáza rozsiahlej rekonštrukcie. Predpokladaná suma je 13 miliónov eur. Ako včera pred novinármi povedal vedúci Kancelárie NR SR Daniel Guspan, k verejnej súťaži chcú pristupovať transparentne, aby neboli žiadne pochybnosti o efektívnom nakladaní s verejnými zdrojmi. Cieľom rekonštrukcie je zabezpečenie riadneho stavu pamiatky v súlade so zákonom o pamiatkovej starostlivosti.

 

Verejná súťaž na dodávateľa prác sa uskutoční podľa zákona o verejnom obstarávaní. Guspan podotkol, že informácia bude zverejnená vo Vestníku EÚ aj vo Vestníku verejného obstarávania. “Pridáme na záver verejného obstarávania aj elektronickú aukciu, ktorá vygeneruje najlepšiu cenu na trhu,” dodal. “V priebehu štyroch až šiestich mesiacov by mohol byť známy víťazný uchádzač,” povedal Guspan s tým, že rekonštrukcia ôsmich objektov v areáli Bratislavského hradu by mala trvať 24 mesiacov. “Cieľom je, aby hrad slúžil všetkým obyvateľom Slovenska i NR SR a aby sa tu vytvorila oáza pokoja a miesto, kde budu návštevníci chodiť radi,” dodal Guspan.

 

Priestory budovy na severných hradbách, ktoré čaká obnova, majú rozlohu viac ako 28-tisíc metrov štvorcových. Na Hrade zriadia parlamentnú knižnicu, budú tu administratívne priestory, reprezentačné priestory i priestory pre parlamentné výbory.

 

Rekonštrukcia Bratislavského hradu prebieha v súlade s uznesením vlády z roku 2008. Podľa Guspana v súčasnosti budovy nezodpovedajú právnym predpisom, hygienickým predpisom ani predpisom o bezpečnosti práce. Posledná fáza obnovy areálu v sebe zahŕňa aj pripojenie inžinierskych sietí, opravu nosných konštrukcií, obnovu historických murív i reštaurátorské práce (oprava redakcia obnova.sk).

 

Šéf Kancelárie NR SR pripomenul, že Hrad bol miestom viacerých významných podujatí. Uskutočnil sa tu mimoriadny summit EÚ, summit predsedov národných parlamentov EÚ, ECOFIN, COSAC. V minulom roku Kancelária NR SR zarobila na prenajímaní priestorov 202 722 eur, za parkovanie v garáži, kde parkovalo asi 25-tisíc áut, 102-tisíc eur.

 

foto zdroj: commons.wikimedia.org

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články