Bratislavské múzeá tretej generácie vyškolia múzejníkov

Slovenské národné múzeum začína projekt Bratislavské múzeá tretej generácie, ktorý je určený pre pracovníkov múzeí vo verejnej správe v Bratislavskom kraji. Kurátori, múzejní pedagógovia, pracovníci, ktorí sú v kontakte s návštevníkmi, ale aj ekonómovia, či riaditelia sa budú najbližšie dva roky školiť a rozvíjať svoje odborné skúsenosti. Agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová zo Slovenského národného múzea (SNM).

Cieľom projektu je formou stretnutí, dlhodobých vzdelávacích cyklov a tréningov rozvíjať odborné vzdelávanie múzejníkov. Aktivity projektu prispejú k postupnej zmene slovenských múzeí na moderné kultúrne inštitúcie s ústretovým prístupom k návštevníkom. Školiť sa budú všetci, od lektorov, pokladníkov a dozorcov až po tých, ktorých bežný návštevník nestretáva, ako sú kurátori, kustódi, administratívni pracovníci a ekonómovia. Vzdelávať sa budú aj PR manažéri, projektoví manažéri, vedúci pracovníci a riaditelia múzeí. Výsledky projektu by podľa národného múzea mal pocítiť čoskoro aj návštevník, najmä zvýšenou kvalitou poskytovania služieb pri kúpe lístka, návšteve múzea.


Projekt pre pracovníkov múzeí v Bratislavskom kraji sa začal v júni tohto roka a potrvá až do októbra 2012. SNM ho robí vďaka podpore 18 622 eur z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Je súčasťou väčšieho národného projektu Múzeá tretej generácie, ktorý začalo Slovenské národné múzeum organizovať v marci 2010. Tento celoslovenský projekt chce okrem vzdelávania doplniť chýbajúce metodické materiály pre múzejníkov, posilniť postavenie múzeí na Slovensku a rozvinúť diskusiu o úlohe múzea v spoločnosti.


Prvé vzdelávacie aktivity projektu Bratislavské múzeá tretej generácie budú na jeseň. “Na začiatku septembra otvoríme kurz Múzejná pedagogika. Po jeho absolvovaní získajú účastníci certifikát akreditovaného kurzu. V súčasnej dobe na Slovensku neexistuje možnosť získať univerzitné či ďalšie akreditované vzdelanie v odbore múzejná pedagogika, preto má skupina účastníkov tohto kurzu jedinečnú príležitosť stať sa jedinými certifikovanými múzejnými pedagógmi na Slovensku,” informovala ďalej Plichtová. Okrem kurzu Múzejná pedagogika budú aj ďalšie, ako: Kurátorské štúdiá, Komunikácia s návštevníkom, Manažment kultúrnej organizácie a Špecifiká ekonomického fungovania múzeí.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovenské národné múzeum ponúka novú vstupenku

Návštevníci Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave môžu navštíviť na jednu vstupenku sedem múzeí, ktoré pod neho spadajú. Týka sa to Prírodovedného múzea, zrekonštruovanej budovy a expozície Múzea židovskej kultúry na Židovskej ulici, Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a štyroch budov múzeí na Žižkovej ulici – teda Archeologického múzea, Múzea kultúry karpatských Nemcov, Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a Výstavného pavilónu Podhradie.

Prezentáciu Bardejovského a Kremnického múzea predĺžia

BRATISLAVA 18. januára 2004 (SITA) – Prezentácia víťazných múzeí prvého ročníka súťaže Múzeum roka v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave bude otvorená o mesiac dlhšie, a to do konca februára. Ako agentúru SITA informovala Jana Mojžitová zo SNM, dôvodom je veľký záujem návštevníkov. Výstava ponúka prehliadku Šarišského múzea v Bardejove a Múzea mincí a medailí Národnej banky Slovenska v Kremnici.

Celoslovenská sieť SNM pozýva na návštevu aj cez sviatky

Slovenské národné múzeum (SNM) počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle, agentúru SITA o tom informovala Markéta Plichtová z oddelenia marketingu a komunikácie SNM.