Bojnický zámok patrí rozprávkam

BRATISLAVA 18. júna (SITA) – Fantázia a čary ovládli oddnes až do nedele Bojnický zámok. Zámocké múzeum Slovenského národného múzea v Bojniciach (okres Prievidza) ponúka malým i veľkým denne od 9:00 do 17:00 rozprávkový program. Návštevníkov čaká zaujímavá prehliadka, počas ktorej sa dozvedia, že Bojnický zámok je pre kliatbu ťažko prístupný. Rozprávkové bytosti sa totiž rozhodli prevziať vládu nad zámkom do svojich rúk a zámok môžu odkliať iba traja odvážni mládenci.Situáciu im však sťaží rozhodnutie ježibáb, strigôňov, škriatkov, morských panien a iných rozprávkových postáv uskutočniť dražbu rozprávkových vlastností, formuliek a predmetov. Ten, kto nestihne napínavé dobrodružstvá Rozprávkového zámku tento víkend, má šancu aj o týždeň od 25. do 27. júna.

História národnej kultúrnej pamiatky zámok Bojnice siaha do začiatku 12. storočia. Zámok bol majetkom kráľovskej koruny a kráľ ho prideľoval veľmožom za významné zásluhy. Medzi najznámejších vlastníkov Bojníc patril Matúš Čák Trenčiansky, Korvínovci, Zápoľskí a Turzovci. V roku 1644 získali Bojnický zámok takmer na 300 rokov Pálffyovci. Posledný majiteľ gróf Ján Pálffy prestaval bývalý hrad v rokoch 1889 – 1912 podľa vzoru francúzskych zámkov a kaštieľov na postromantické šľachtické sídlo v neogotickom štýle. Gróf bol veľkým milovníkom umenia a zberateľom starožitností, čo sa odrazilo na zariadení zámku, ktoré možno obdivovať až

dodnes. K najznámejším umeleckým dielam z jeho pozostalosti patrí Bojnický oltár. Predpokladá sa, že je dielom talianskeho maliara Narda di Cione z polovice 14. storočia. Od roku 1950 je v zámku múzeum. Viac o jeho atrakciách sa možno dočítať na internetovej adrese www.bojnicecastle.sk.

(SITA, tm;bl), 0266

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Bojnický oltár a maľby Hložníka v GMB už len do piatku

BRATISLAVA 30. mája 2004 (SITA) – Unikátne výstavy – Bojnický oltár a Vincent Hložník: Obrazy 1941-1949 vystavuje Galéria mesta Bratislavy (GMB) už len do piatku. Vzácne dielo florentských majstrov 14. storočia a 72 malieb majstra slovenskej moderny si priaznivci výtvarného umenia môžu pozrieť denne od pondelka do piatku v Pálffyho paláci na Panskej 19 denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00.

Detská nedeľa

Od otvorenia letnej návštevníckej sezóny 1. mája 2005 poriada Múzeum slovenskej dediny podujatie každú druhú nedeľu. Návštevníci tak už mali možnosť zúčastniť sa Turčianskej nedele i podujatia Dnes tovariš, zajtra majster. V poradí ďalšou , už tradične poriadanou akciou je podujatie Detská nedeľa, ktorá sa v tomto roku bude konať
v nedeľu 29. mája.

Bojnický hrad

Bojnický hrad je jedným z najatraktívnejších objektov z hľadiska turistického ruchu v oblasti Hornej Nitry. Terajší rozsiahly hradný komplex vznikol zrastaním viacerých stavebných etáp, ktoré sa dnes už ťažko dajú určiť. Jadro hradu je stredoveké zo 14. storočia.