Bojnický zámok patrí rozprávkam

BRATISLAVA 18. júna (SITA) – Fantázia a čary ovládli oddnes až do nedele Bojnický zámok. Zámocké múzeum Slovenského národného múzea v Bojniciach (okres Prievidza) ponúka malým i veľkým denne od 9:00 do 17:00 rozprávkový program. Návštevníkov čaká zaujímavá prehliadka, počas ktorej sa dozvedia, že Bojnický zámok je pre kliatbu ťažko prístupný. Rozprávkové bytosti sa totiž rozhodli prevziať vládu nad zámkom do svojich rúk a zámok môžu odkliať iba traja odvážni mládenci.Situáciu im však sťaží rozhodnutie ježibáb, strigôňov, škriatkov, morských panien a iných rozprávkových postáv uskutočniť dražbu rozprávkových vlastností, formuliek a predmetov. Ten, kto nestihne napínavé dobrodružstvá Rozprávkového zámku tento víkend, má šancu aj o týždeň od 25. do 27. júna.

História národnej kultúrnej pamiatky zámok Bojnice siaha do začiatku 12. storočia. Zámok bol majetkom kráľovskej koruny a kráľ ho prideľoval veľmožom za významné zásluhy. Medzi najznámejších vlastníkov Bojníc patril Matúš Čák Trenčiansky, Korvínovci, Zápoľskí a Turzovci. V roku 1644 získali Bojnický zámok takmer na 300 rokov Pálffyovci. Posledný majiteľ gróf Ján Pálffy prestaval bývalý hrad v rokoch 1889 – 1912 podľa vzoru francúzskych zámkov a kaštieľov na postromantické šľachtické sídlo v neogotickom štýle. Gróf bol veľkým milovníkom umenia a zberateľom starožitností, čo sa odrazilo na zariadení zámku, ktoré možno obdivovať až

dodnes. K najznámejším umeleckým dielam z jeho pozostalosti patrí Bojnický oltár. Predpokladá sa, že je dielom talianskeho maliara Narda di Cione z polovice 14. storočia. Od roku 1950 je v zámku múzeum. Viac o jeho atrakciách sa možno dočítať na internetovej adrese www.bojnicecastle.sk.

(SITA, tm;bl), 0266

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

Európsky dohovor o krajine

Európsky dohovor o krajine prijatý na stretnutí Rady ministrov ?lenských krajín Rady Európy 20. októbra 2000 vo Florencii po absolvovaní ratifika?ného procesu ú?inný pre Slovenskú republiky d?om 9. augusta 2005

Dokumentácia kultúrnych pamiatok – laserové skenovanie a digitálna fotogrametria

Článok pojednáva o nových technológiách v geodézii, ktoré majú svoje široké uplatnenie v pamiatkovej architektúre. Na konkrétnych príkladoch historických pamiatok sú predstavené výsledky zamerania a spracovania nameraných údajov technológiami terestrického laserového skenovania a blízkej digitálnej fotogrametrie. Obe technológie sa vyznačujú pomerne krátkou dobou zberu údajov, spracovaním, tvorbou ich 3D modelov a zisťovaní geometrických súvislostí na modelovaných objektoch.