Slovenské národné múzeum čakajú personálne zmeny

Reorganizácia čaká pod vedením nového generálneho riaditeľa Rastislava Púdelku Slovenské národné múzeum (SNM). Personálne zmeny by sa mali udiať najmä na generálnom riaditeľstve. Púdelkovi sa nepáči, že momentálne má pod sebou veľa priamo riadených úsekov a oddelení. O konkrétnych zmenách zatiaľ nechce hovoriť. “V súčasnosti máme audit,” informoval na dnešnej tlačovej besede. Jeho výsledky a nová štruktúra by mali byť známe do začiatku sezóny, ktorá sa začína 1. mája.

Nový generálny riaditeľ sa chce zamerať najmä na zbierkovú činnosť a nie na výstavy a zmeniť systém fungovania múzea. Ako povedal, prostredie SNM je mu dôverne známe a preto ho nič výrazne neprekvapilo. Vlaňajší rok bol podľa neho pre múzeum finančne dobrý a rozbehli viacero nových projektov. V Púdelkovej koncepcii je napríklad zredukovanie výstavného plánu. Na rozdiel od doterajšej praxe by chcel stavať na troch nosných projektoch ročne prezentovaných v sídelnej budove na Vajanského nábreží a v starých pavilónoch. “Tiež je pre mňa maximálne dôležité, aby návštevník, ktorý prichádza do Slovenského národného múzea vedel, že to nie je iba budova na Vajanského nábreží v Bratislave,” priblížil svoje plány. Ako poukázal, SNM má 18 múzeí od Svidníka až po Myjavu, patrí k nim napríklad aj Bojnický zámok či Spišský hrad, múzeum Rusínov v Prešove alebo Múzeum Slovenských národných rád v Myjave. O výstavách, ich hodnote a efektívnosti by mala rozhodovať výstavná rada. Tá vznikne reorganizáciou v súčasnosti fungujúcej programovej rady. Cieľom nového šéfa je prezentovať aj divácky menej atraktívne projekty zamerané na istú časť kultúry a špecifické skupiny návštevníkov. Pokračovať budú v projektoch zameraných na mládež.
Púdelka má v pláne zredukovať tiež stále expozície múzea, ktorých je v súčasnosti 62. “Treba sa zamyslieť nad tým, či to nie je veľa a či finančné prostriedky na ne sú vynakladané správne,” podotkol. Nanovo inštalované by mali byť všetky expozície, ktoré majú viac ako desať rokov. V koncepcii rozvoja múzea na roky 2010 až 2016, ktorú prezentoval, sa zameriava aj na seniorov, hendikepovaných či imobilných ľudí, ktorým by chcel výstavy viac priblížiť. Múzeá čaká zavádzanie zvukových sprievodcov, hmatových exponátov a budovanie bezbariérových prvkov. Verejnosti sa SNM priblížilo aj novou internetovou stránkou, ktorú spustili 31. marca.

Návštevníkov chce riaditeľ pritiahnuť cez zaujímavé projekty. Jednou z najatraktívnejších by mala byť expozícia v zrekonštruovanom Bratislavskom hrade, ktorú otvoria na budúci rok. Už tento rok na jeseň inštalujú vo svojich výstavných priestoroch výstavu s pracovným názvom veda a technika. Jednou z priorít na tento rok je tiež otvorenie novej expozície Biodiverzita v Prírodovednom múzeu. V pláne je aj vybudovanie internetového múzea či pokračovanie v digitalizácii 3D objektov múzejných zbierok, ktorej pilotný projekt spustili v Židovskom múzeu. Pri zhromažďovaní zbierkových predmetov je cieľom zamerať sa na predmety z 20. storočia.
Peniaze chce SNM získavať nielen zo štátneho rozpočtu, ale zvyšovať aj vlastné a doplnkové zdroje. Púdelka to chce dosiahnuť optimalizáciou štruktúry generálneho riaditeľstva, vypracovaním programu hospodárnosti, vypracovávaním projektov ucházajúcich sa o fondy, úpravou metodiky prípravy rozpočtu múzea či štvrťročným analyzovaním efektivity ponúkaných služieb ako aj revitalizáciou objektov SNM. V súčasnosti môžu vďaka regionálnemu operačnému programu Ropka obnovovať Bojnický zámok, múzeum v Martine a Spišské múzeum v Levoči.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Národné múzeum je v strate, návštevníci by to nemali pocítiť

Slovenské národné múzeum (SNM) je v zlej finančnej situácii, napriek tomu ubezpečuje návštevníkov, že v ňom nájdu aj naďalej zaujímavé podujatia. Ako na dnešnej tlačovej besede informoval generálny riaditeľ SNM Rastislav Púdelka, národné múzeum bolo podľa účtovnej uzávierky za prvý polrok tohto roku v strate 31 843 eur. Čo je však pre múzeum ešte horšie, musí na základe vládneho auditu zaplatiť 316 643,65 eura. Je to preto, lebo finančná kontrola zistila, že SNM v rokoch 2006 až 2008 použilo verejné prostriedky pridelené múzeu v rozpore s účelom ich použitia. Múzeum už jednu tretinu z celkovej sumy, ktorú musí vrátiť, zaplatilo. Púdelka však nevie, kde zoberie prostriedky na splátku druhej tretiny, ktorú majú vyplatiť v januári 2011. Jeho vedenie chce hneď po prijatí programového vyhlásenia vlády rokovať s novým ministrom kultúry Danielom Krajcerom o možnostiach riešenia situácie. SNM je jednou z organizácii patriacich pod Ministerstvo kultúry SR.

Vlaňajšie hospodárenie so schodkom viac ako 19 miliónov

Zlé hospodárenie SNM skúmajú odborníci, príčinou môžu byť neúnosné náklady na prevádzku nehnuteľností a zvýšené ceny energií: BRATISLAVA 15. apríla 2004 (SITA) – Slovenské národné múzeum (SNM) skončilo minuloročné hospodárenie so schodkom vyše 19 miliónov korún, informoval na dnešnej tlačovej besede v Bratislave generálny riaditeľ SNM Peter Maráky. “Napriek zvýšeniu vlastných tržieb a výnosov oproti roku 2002 o tri milióny korún financie nepostačovali,” povedal Maráky.

Geografický ústav SAV chce zachrániť chátrajúce objekty

4. júna 2008- O záchranu chátrajúcich objektov na Slovensku, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva, sa snažia geografi zo Slovenskej akadémie vied (SAV) svojim projektom Integrovaný prístup k záchrane kultúrneho dedičstva a udržateľnému regionálnemu rozvoju. Informoval o tom Mikuláš Huba z Geografického ústavu SAV na dnešnej tlačovej besede.

Ústav pamäti národa nemá ani po ôsmych rokoch vlastnú budovu

Štát za osem rokov nezabezpečil pre Ústav pamäti národa (ÚPN) priestory, kde by mohol bez problémov vykonávať svoju činnosť. “Hlavným problémom je pretrvávajúce priestorové provizórium, v ktorom ÚPN naďalej pôsobí,” povedal na tlačovej besede 20. decembra 2010 predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan Petranský. Verí, že na budúci rok bude na ÚPN prevedená budova, ktorá umožní zlúčiť všetky zložky ústavu pod jednu strechu. Uľahčí to podľa neho nielen prácu zamestnancov ústavu, ale i komunikáciu a vybavovanie žiadostí podaných verejnosťou.