Nový most na hrad je hotový, opravia aj vstupnú bránu

Nitra, remeselne odfláknutá replika barokového mostu, foto Kamil Nováčik

Nový most, ktorý vedie do areálu Nitrianskeho hradu, je už hotový. Repliku historického barokového mosta postavilo Nitrianske biskupstvo, ktoré sídli na hrade. Investícia dosiahla 400-tisíc eur, z toho presnú polovicu poskytlo mesto Nitra. Do klenieb mosta ešte treba osadiť osvetlenie o upraviť jeho okolie. V tomto roku plánuje biskupstvo vynoviť aj vstupnú bránu do hradu. O príspevok už požiadalo mesto. „Je to brána vonkajších hradieb, ktorá bola postavená ako protiturecká pevnosť, je tam Pálfyho erb a nápis,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. V roku 2011 už reštaurovaním prešla vnútorná brána hradného areálu, teda tzv. brána biskupa Zachariáša Mošóciho, na ktorej sú renesančné výjavy. „Mošóci bol biskupom v 15. storočí práve v čase, kedy vstúpil do platnosti Gregoriánsky kalendár a on sa pričinil o jeho rozšírenie aj na území Slovenska,“ uviedol Judák.

Výstavbu mosta sprevádzali problémy. Pôvodne sa totiž mal rekonštruovať historický most. Statik však na kontrolnom dni skonštatoval, že murivá sú výrazne zasolené a lepšie bude most zbúrať a postaviť jeho kópiu. Klubu priateľov starej Nitry sa búranie nepozdávalo a zavolal pamiatkovú inšpekciu z ministerstva vnútra. „Boli tu mnohé ťažkosti, dokonca trestné oznámenie podali na nás, hoci sme postupovali podľa predpisov aj s povolením pamiatkarov a so schválením technológií. Ale veci sa vysvetlili a dnes je tento most v plnej kráse,“ reagoval biskup Judák.

Na moste už stoja aj pôvodné sochy svätcov a vázy, ktoré ho zdobili aj v minulosti. „Čo si osobne pamätám, tak pred 20-timi rokmi tam ešte niektoré sochy boli, ale potom sa postupne dávali dole. Zrekonštruované a pripravené na umiestnenie boli najmenej takých šesť-sedem rokov,“ povedal Judák. Výnimku tvorí len socha svätého Jána, ktorú robili ako poslednú pred osadením. Neďaleko mosta by mali vzniknúť toalety pre návštevníkov hradu. „Je to viac-menej prísľub mesta, toalety by sa mali nachádzať v zadnej časti parkoviska,“ informoval Judák.
Pod vstupným mostom na Nitriansky hrad archeológovia objavili múry najstaršieho hradného mosta z druhej polovice 15. storočia. Je to doteraz najstarší archeologicky doložený most na území Nitry. „Bol to prekvapivý nález v úplnom závere výskumu. Podaril sa náhodou, vďaka výkopovým prácam pre kanalizáciu,“ povedal Peter Bednár z Archeologického ústavu v Nitre. Pod hradným mostom boli v minulosti toalety pre návštevníkov hradu. Práve desať centimetrov pod ich podlahami sa skrývali zvyšky dvoch mostov – gotického a renesančného.
Keďže sa zvyšky mostov našli až po výstavbe nového, s ich prezentáciou nepočíta biskupstvo ani archeológovia. Mosty sa majú prekryť geotextíliou a opatrne zasypať.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články