Banská Štiavnica – Pamiatky: Nový zámok

Obnova.sk Foto

(2/3) V rámci opevňovania mesta proti Turkom postavili v rokoch 1564 – 1571 na vrchole kopca v blízkosti cesty na Vindšachtu mohutnú hranolovitú stavbu. Pevnosť bola neskôr prestavovaná, takže dnes má štyri poschodia s nárožnými baštami a strieľňami. Budova mala brániť mesto pred prípadným vpádom Turkov od Levíc a Pukanca. Obnova.sk Foto

Bola súčasťou signalizačného systému, ktorý podával správy o pohybe nepriateľa od Pukanca po Ľubietovú. Je nazývaný i Panenským zámkom, v súvislosti s pomenovaním kopca, na ktorom je postavený („Frauenberg“). Okolo zámku bolo až do roku 1848 rozmiestnených 21 diel. Až do 18. storočia sa tu uschovával pušný prach pre banskoštiavnické baníctvo. Zvláštnosťou Nového zámku boli tzv. „živé hodiny“, ktoré spočívali v tom, že sa obyvateľstvu oznamoval čas – trúbením štvrťhodiny, bitím na zvon celé hodiny.

Serial:
Banská Štiavnica – Pamiatky (1/3) Kalvária
Banská Štiavnica – Pamiatky (2/3) Nový zámok
Banská Štiavnica – Pamiatky (3/3) Starý zámok

Zdroj: TIK Banská Štiavnica, foto: Michal Hrčka

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

  1. Banská Štiavnica – Pamiatky: Nový zámok

    Jún 2008

    Oficiálne zastúpenie Slovenskej republiky v Maďarsku, Slovenský inštitút v Budapešti, bude hostiteľom mesta Banská Štiavnica. Ako prezrádza transparent umiestnený priamo v centre Budapešti, „Naše svetové kultúrne dedičstvo: 9. júna 2008 sa predstaví Banská Štiavnica“, delegácia mesta aj so zástupcami niekoľkých podnikateľov a sprievodným kultúrnym programom budú prezentovať históriu, kultúru a prírodné krásy okolia Banskej Štiavnice. Prítomným maďarským novinárom a zástupcom cestovných kancelárií ako aj ostatným zúčastneným budú prezentovať možnosti turizmu a cestovného ruchu v Banskej Štiavnici a jej okolí. Verejnosti bude venované popoludnie spojené s premietaním krátkych filmov o Banskej Štiavnici, kultúrnym programom a ochutnávkou piva.

Comments are closed.