Egypt: Archeológovia našli hrobku kňaza starú viac ako 4 000 rokov

Obrázok k článku

Egyptskí archeológovia našli hrobku kňaza, ktorý pred viac ako 4 000 rokmi slúžil na obrady pred sochami mŕtvych faraónov uctievaných ako bohov. Hrobka kňaza pochádza z obdobia piatej dynastie, teda rokov 2514 – 2374 pred naším letopočtom. Podľa archeológa Zahiho Hawassa ju našli neďaleko slávnych pyramíd v Gíze. Hrobka je sčasti vyrezávaná do kameňa, pričom je pomaľovaná. Zobrazení sú na nej práve kňaz a jeho manželka. Nachádzajú sa na nej aj ďalšie obrázky, ako napríklad scéna narodenia kravy. "Možno je táto hrobka len začiatkom a my nájdeme i ďalšie, ktoré patria vyššie postaveným ľuďom," uviedol Hawass.
 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Čína: Hrobka Pani Dai patrí k najzachovalejším nálezom

Pani Dai bola ženou čínskeho šľachtica, ktorá zomrela vo veku 50 rokov na srdcový infarkt. Trpela nadváhou, cukrovkou, mala vysoký krvný tlak a cholesterol, ochorenie pečene, žlčové kamene a jej tepny boli úplne upchaté. Neviedla najzdravší život, no jej telo je jedným z najlepšie zachovalých v histórii. Pochovali ju približne pred 2100 rokmi a jej hrobku našli začiatkom sedemdesiatych rokov na vrchu Mawangdui, v oblasti Čangša, neďaleko hlavného mesta provincie Hunan v Číne. V jej blízkosti objavili viac než 1400 podobne zachovalých artefaktov, ktoré jej mali pomáhať v posmrtnom živote.

Odhalili 4200 rokov starú hrobku s veľmi zachovanými farbami

Generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass vo štvrtok odhalil hrobku spred 4200 rokov s maľbami, ktorých farebná sýtosť je prekvapujúca. Objavili ju v archeologickom nálezisku Sakkára vzdialenom 25 kilometrov na juh od egyptského mesta Káhira. “Sú to najneuveriteľnejšie farby, ktoré sa nikdy predtým nepodarilo v hrobke objaviť,” povedal Hawass.