Andrássyovský kaštieľ oživí korunováciu Sisi

Obrázok k článku

Zažiť korunováciu kráľa a kráľovnej možno v sobotu 22. augusta v betliarskom kaštieli. Na špeciálnu akciu, ktorá je súčasťou sprievodného programu výstavy “Jej Veličenstvo kráľovná” venovanej cisárovnej Sisi pozýva Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Betliar už od rána. Podujatie otvorí o 9:30 remeselnícky jarmok, na ktorý sú pozvaní všetci návštevníci areálu kaštieľa až do 18:00. Korunovácia, na ktorú príde i na jar v konkurze vybratá dvojníčka Sisi – Erika Došeková, sa začne o 14:30 slávnostným sprievodom a následnou korunováciou cisára Františka Jozefa I. za uhorského kráľa a cisárovnej Alžety za uhorskú kráľovnú. Po korunovácii sa budú od 16:00 do 21:00 konať prehliadky Andrássyovskeho kaštieľa. Ich účastníci môžu zažiť audienciu u kráľa a kráľovnej a pozrieť si výstavu “Jej Veličenstvo kráľovná”. Na 15:30 sú naplánované sokoliarske vystúpenia na lúke za kaštieľom. Agentúru SITA o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM – Múzeum Betliar Judita Krajčiová.

 

Zámerom SNM – Múzea Betliar je oživiť významný medzník v živote Sisi (1837 – 1898), korunováciu jej manžela i jej samotnej v roku 1867. “Po úspešných vyjednávaniach s cisárom sa 20. februára 1867 sformovala uhorská vláda pod vedením grófa Júliusa Andrássyho, ktorá o mesiac neskôr prijala zákon o vyrovnaní. K jeho podpisu panovníkom však mohlo dôjsť až po korunovácii Františka Jozefa I. za uhorského kráľa. Korunovácia bola teda podmienkou a v istom zmysle aj vrcholom vyrovnania. Konala sa 8. júna 1867 v kostole Blahoslavenej Panny Márie v Budíne (tzv. Matejov kostol). Svätoštefanskú korunu na kráľovu hlavu položil a k plecu kráľovnej Alžbety priložil gróf Július Andrássy, palatín Uhorska. Korunovácia sa stala oslavou nielen novej etapy v dejinách krajiny, no predovšetkým kráľovnej,” pripomenulo v pozvánke na sobotňajšiu korunováciu SNM.

 

Múzeum Betliar ako prvé na Slovensku predstavuje život a osud legendárnej rakúskej cisárovnej Alžbety – Sisi. Na výstave “Jej Veličenstvo kráľovná” – Kráľovná Alžbeta v našich dejinách a predstavách sa dá až do konca septembra vidieť množstvo unikátnych predmetov spojených so životom samotnej Sisi. Mnohé doteraz neboli nikdy vystavené a bežne neopúšťajú svoje domovské expozície a depozity. Pochádzajú zo zbierok slovenských, maďarských a rakúskych múzeí a kultúrnych inštitúcií. Návštevníci môžu v betliarskom kaštieli obdivovať výtvarné diela viažuce sa k Sisi, ale aj jej osobné predmety, ako sú vejáre, topánky, prsteň s briliantmi, ktorý venovala bardejovskej farnosti, či mohutné trónne kreslo vyrobené pre Františka Jozefa I., na ktorom sedel aj pápež Ján Pavol II. Medzi exponátmi určite zaujmú pravé plesové šaty filmovej kráľovnej Sisi – Romy Schneider

 

SNM – Múzeum Betliar sídli v administratívnej budove pri kaštieli Andrássyovcov v rozľahlom historickom parku v Betliari v okrese Rožňava. Prehliadky kaštieľa Betliar sa konajú až do septembra, denne okrem pondelka o 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30, 16:30 a 17:30. Priľahlý historický park je do 31. októbra otvorený od 7:00 do 21:00. Vstupy do Mauzólea Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí sú v letnej sezóne až do konca augusta denne o 8:30, 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30 a 17:30. Po ničivom požiari v marci 2012 sa hrad Krásna Hôrka stále rekonštruuje a ministerstvo kultúry predpokladá, že celý hrad by mohol byť opäť prístupný o dva až tri roky.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články