Výstava na počesť korunného princa Rudolfa

Pri príležitosti 150. výročia narodenia korunného princa Rudolfa, syna cisára Františka Jozefa I. a cisárovnej Sisi, otvorili 21. augusta vo Viedni výstavy vo dvornom depozitári, múzeu nábytku a na zámku Schönbrunn. Hlavná výstava, ktorá predstavuje verejný i súkromný život následníka trónu, je vo dvornom depozitári. V Schönbrunne po reštaurátorských prácach sprístupnili v siedmich miestnostiach bývalý apartmán tohto korunného princa. Keďže Rudolf miloval prírodu a vo svojich izbách chcel cítiť zeleň, apartmán je vyzdobený krajinkami českého maliara Johanna Wenzla Bergla. Princ, ktorý bol aj zanieteným poľovníkom a počas života zastrelil viac ako 18-tisíc zvierat, bol nádejou Habsburgovcov a následníkom trónu rakúsko-uhorskej monarchie. V múzeu nábytku môžu návštevníci prostredníctvom 80 dobových predmetov sledovať jeho tragický život od detstva po úmrtie. Vidieť môžu aj posteľ, na ktorej ho našli mŕtveho v poľovníckom zámku Mayerling vo veku 30 rokov. Rudolf, ktorý počas života trpel depresiami a pocitom nenaplnenosti života, totiž pravdepodobne spolu so svojou milenkou baronesou Mary Vetsera spáchal samovraždu.

Výstava potrvá do 30. januára budúceho roku.

Agentúru SITA o tom informovala vedúca Kancelárie mesta Viedeň Compress Erika Rožková.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

František Jozef I.

Pred 90 rokmi zomrel František Jozef I.

Vo virvare prvej svetovej vojny, kedy denne umierali stovky ?udí, vzbudila celosvetový záujem smr? jediného ? cisára Františka Jozefa I. Rakúsko-uhorský panovník zomrel v Sch?nbrunne 21.novembra 1916.

Uvítanie medom

Princ Charles po druhý raz na Slovensku

2. novembra 2000
Dvojdňová oficiálna návšteva princa Charlesa (52), najstaršieho syna britskej kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa, ktorý je prvým v poradí na následníctvo britského trónu, má osobitný charakter. Okrem oficiálnych prijatí a rozhovorov bol program návštevy zostavený podľa špecifických záujmov a aktivít princa Charlesa. Slovenskí hostitelia pre princa z Walesu, ktorý predsedá desiatkam organizácií, zaoberajúcich sa najmä ochranou životného prostredia, architektúrou a charitou, pripravili na strednom Slovensku prehliadku kostolíkov v Zolnej pri Zvolene a Ponikách a prechádzku Badínskym pralesom. Napriek nevľúdnemu počasiu a hustému dažďu, ktoré sprevádzali stredajšiu návštevu princa z Walesu na strednom Slovensku, princ Charles bol spokojný.