Bardejovské Kúpele otvorili po rekonštrukcii hotel Alžbeta

Obrázok k článku

Po kompletnej rekonštrukcii dnes v Bardejovských Kúpeľoch slávnostne otvorili historický hotel Alžbeta, ktorý nesie meno rakúskej cisárovnej Alžbety (zvanej Sisi). Otvorenie predchádza tradičnému Alžbetínskemu dňu, ktorý sa každoročne koná v nedeľu, tentoraz 21. augusta, na počesť pobytu cisárovnej v Bardejovských Kúpeľoch v roku 1895.

 

Ako informovala Tamara Šatanková z Bardejovských kúpeľov, rekonštrukcia trvala od januára do júla tohto roku a vyžiadala si celkové náklady 1,95 milióna eur, vrátane interiéru. Komfort rekonštruovaného hotela si už užívajú prví hostia.

 

„Projekt sa realizoval pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Prešove, aby bol čo najviac zachovaný historický charakter budovy, vrátane pôvodných materiálov a farieb. Základom zachovanej farebnosti Alžbety boli pôvodné farby žltá a okrová. Všade sa použili prírodné materiály, podlahy a okná sú vymenené za nové drevené. Kúpele pritom spolupracovali s akademickým sochárom, ktorý urobil odliatky na zachovanie pôvodných štruktúr a detailov,“ uviedla Šatanková. Súčasťou stavby bola aj rekonštrukcia podkrovia, kde vzniklo pri zachovaní krovov 26 nových lôžok. Na prízemí je novozriadená recepcia a zároveň aj pamätná izba cisárovnej Sisi. Na druhom nadzemnom podlaží urobili luxusný apartmán SISI. V zrekonštruovanom hoteli pribudol aj výťah, ktorý doteraz chýbal.

 

Ako Šatanková dodala, že Alžbeta je už druhým hotelom, ktorý v kúpeľoch v tomto roku po rekonštrukcii otvorili. V januári 2016 to bol hotel Alexander, ktorý vznikol komplexnou prestavbou bývalého hotela Minerál za približne 6,6 milióna eur. Podľa dostupných údajov je Alexander, na východ od Vysokých Tatier, najväčším kongresovým hotelom v Prešovskom kraji. Jeho kapacita je až 300 kongresových miest v troch variabilných riešeniach a ponúka ubytovanie v 75 luxusne zariadených izbách.


Podľa Šatankovej Bardejovské Kúpele majú v areáli mnoho pozoruhodných historických objektov, ktoré navodzujú atmosféru noblesy a sú aj architektonicky pozoruhodné a hodnotné. Najkrajšou budovou kúpeľov je secesný hotel Astória, ktorý je čiastočne zrekonštruovaný. Rekonštrukcia čaká aj na ďalší historický hotel zo začiatku 20. storočia, ktorý naposledy niesol meno Dukla.

 

Hotel Alžbeta bol postavený v 19. storočí a pôvodne sa volal Deák. V roku 1895 v ňom bola počas svojej trojtýždňovej liečby v Bardejovských Kúpeľoch ubytovaná cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, manželka Františka Jozefa I. V kúpeľoch stojí aj jej socha, ktorá sa vyníma v kúpeľnom parku pred hotelom Alžbeta. Cisárovná Sisi prišla do kúpeľov ako päťdesiatosemročná 1. júla 1895 a zotrvala tu do 22. júla. Do Bardejova pricestovala vlakom po novovybudovanej železničnej trati a ubytovala sa v hoteli Deák. V hoteli bol pre cisárovnú vybudovaný špeciálny bočný vchod a bývala v izbe s krásnym výhľadom na kúpeľný areál, ktorá má dnes číslo 218. Prišla si sem liečiť nielen zdravotné problémy, ale aj dušu po úmrtí svojho syna Rudolfa, ktorý tragicky zahynul. Cisárovná bola podľa jej ošetrujúceho lekára Henricha Hintza disciplinovanou pacientkou, ktorá dodržiavala liečebný režim. V rámci pitnej kúry mala naordinované pitie kúpeľného prameňa Lobogo, ktorý sa dnes na jej počesť volá prameň Alžbeta. Okrem liečebných procedúr si vychutnávala počas pobytu v Bardejovských Kúpeľoch aj krásy okolitej prírody a dokonca navštívila aj mesto Bardejov. Muzeálny apartmán Sisi si návštevníci môžu pozrieť za poplatok.

 

Bardejovské Kúpele patrili koncom 19. storočia k najprestížnejším a najlepšie vybaveným kúpeľom Uhorska a celej strednej Európy. Ich liečivá sila, priaznivá poloha a jedinečné prírodné a klimatické danosti lákali popredných predstaviteľov spoločenského, vedeckého a kultúrneho života a v neposlednom rade príslušníkov vysokej šľachty.

 

Bardejovské Kúpele sa rozprestierajú na ploche 31 hektárov a vo vlastníctve spoločnosti je 33 objektov. V areáli majú mnoho pozoruhodných historických objektov, ktoré navodzujú atmosféru noblesy a sú architektonicky hodnotné. Za posledných osem rokov investovali viac ako 10 miliónov eur do liečebnej starostlivosti, ubytovania a športového vyžitia pre klientov. Rekonštrukcia čaká aj na ďalší historický hotel Dukla. Pripravená je už architektonická štúdia a hotová je aj štúdia na športový areál so zameraním na golf v blízkosti areálu kúpeľov. Do komplexu spoločnosti Bardejovské Kúpele, a. s., v súčasnosti patrí päť hotelov, apartmánové domy Carola a Palmíra, liečebný dom Helios a 10 menších ďalších ubytovacích zariadení – viliek.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vzácny drevený chrám opäť v Bardejovských Kúpeľoch

V Bardejovských Kúpeľoch sa v sobotu 22. októbra konala posviacka zrekonštruovaného a nanovo postaveného dreveného gréckokatolíckeho Chrámu Ochrany Presvätej Bohorodičky, ktorý pochádza z roku 1730 a pôvodne stál v Mikulášovej. V roku 1931 bol prenesený do skanzenu v Bardejovských Kúpeľoch. Chrám bol pred dvomi rokmi úplne rozobratý a v tomto roku nanovo postavený po dôkladnej rekonštrukcii.