30. výročie vzniku Kysuckej galérie v Oščadnici

Milan Paštéka, Šach 1984 (oravskagaleria.sk)

Kysucká galéria v Oščadnici pripravila výstavu k 30. výročiu vzniku galérie. Výstava Milan Paštéka je zároveň venovaná jubileu autora. Dňa 20. mája 2011 by sa Milan Paštéka dožil osemdesiat rokov, nebyť tragickej autonehody v roku 1998. Milan Paštéka bol jedným zo zakladajúcich členov Kysuckej galérie, taktiež sa zúčastnil na prvej výstave galérie “Pozdrav umelcov rodnému kraju“, z ktorej 66 diel darovali vystavujúci umelci ako základinu budúcej galérie. Touto výstavou si chce galéria uctiť jednu so spoluzakladajúcich osobností Kysuckej galérie, ktorá v tomto roku oslavuje 30 rokov od svojho založenia.

Milan Paštéka sa narodil 20. mája 1931 v Trenčíne, obidvaja jeho rodičia boli učitelia. V rokoch 1950-56 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Ľudovíta Fullu a Jána Želibského. V roku 1957 bol spoluzakladajúcim a profilujúcim členom tvorivej Skupiny Mikuláša Galandu. Po zákaze debutantskej výstavy v Galérii Cypriána Majerníka roku 1958 mal Milan Paštéka prvú samostatnú výstavu v bratislavskej Mestskej galérii na jeseň roku 1965. V roku 1966 získal Cenu Cypriána Majerníka. Neskôr sa zúčastnil na výstavách československého a slovenského výtvarného umenia v Paríži, Düsseldorfe, Sao Paule, Benátkach, Mníchove, Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Essene, Ósake, Moskve, Novare, Seville, Budapešti, Esslingene a v New Yorku. Doma aj v zahraničí mal viac ako desiatky samostatných výstav. Reprezentatívnym spôsobom sú jeho diela zastúpené v SNG i vo významných zbierkach v zahraničí. V roku 1999 dostal Milan Paštéka „in memoriam“ Cenu Martina Benku.

Kysucká galéria vlastní vo svojom zbierkovom fonde reprezentatívny výber umeleckých diel akad. mal. Milana Paštéku s datovaním od roku 1956, až po rok 1992, ktoré zachytávajú tvorivý autorský program, ktorý smeruje od znakovej, lyricko-expresívnej abstrakcie, so vzťahom k figúre, neskôr sa v zmysle Novej figurácie stala v jeho tvorbe dominantná fragmentarizovaná, deformovaná, ľudská figúra až prešiel k úplnému bezpredmetnému zobrazeniu. Zbierkový fond Kysuckej galérie vlastní reprezentatívnu zbierku diel Milana Paštéku, v ktorej sleduje kontinuálnu vývojovú líniu tejto významnej umeleckej osobnosti, ktorej rodné korene siahajú na Kysuce. Vystavený výber diel dopĺňajú kresby (Torzo II. 1984, Torzo I. 1985, Dvaja, 1987) a obrazy (Zátišie, 1978, Priestor Ticha, 1983, Žena- kúpeľ, 1980, Čakanie III., 1981, Zátišie s melónom, 1983) zo zbierkového fondu Považskej galérie umenia v Žiline. Kysucká galéria nadobudla v tomto roku do svojho zbierkového fondu kresby Milana Paštéku- Hlava v hnedom Poli, 1987 – ktorá bola vystavená v roku 1990 na 44. Bienále súčasného umenia v Benátkach a kresbu Každá zmena je sladká IV, 1998 ktorá patrí do cyklu kresieb- pastelov (cyklus „Každá zmena je sladká“ obsahuje 24 pastelov, ktoré boli pomenované dodatočne) z posledného tvorivého obdobia z oravského ateliéru získaná KG aj prostredníctvom daru od manželky Milana Paštéku, Evy Paštékovej.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Považská galéria umenia

Považská galéria umenia ( PGU ) vznikla v roku 1976 osamostatnením sa od Považského múzea. Sídli v objekte na Štefánikovej ul. č. 2 v Žiline. Od júna roku 1999 svoju činnosť Považská galéria umenia vykonáva pod vedením riaditeľa Mgr. Milana Mazúra.

Obnova.sk Foto