Zomrel významný zberateľ umenia Ernst Beyeler

Švajčiarsky obchodník s umením a jeden z najvýznamnejších zberateľov umenia Ernst Beyeler zomrel vo veku 88 rokov. Informovala o tom v piatok jeho nadácia. “V noci 25. februára 2010 nás opustil Ernst Beyeler. Zomrel v pokoji v spánku vo svojej rezidencii v Riehene,” uvádza sa vo vyhlásení Beyeler Fondation.Vyštudovaný ekonóm a obchodník Ernst Beyeler objavil vášeň pre umenie v obchode so starožitnosťami v jeho rodnom Bazileji, kde pracoval. Po smrti majiteľa prevzal vedenie obchodu a postupne ho spolu s manželkou Hildy premenil na galériu. Ako často tvrdil, viac ako trendy v umení ho viedla intuícia. Prerazil začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia, keď získal zhruba 340 diel od Cézanna, Paula Kleea, Moneta, Picassa, Matissa, Légera, Mondriana a Braquea. S manželkou v roku 1982 založili nadáciu Beyeler Fondation, svoju zbierku po prvý raz vystavili o sedem rokov neskôr. V roku 1997 otvorila nadácia rovnomennú galériu v Riehene. Hodnota jeho umeleckej zbierky postupne dosiahla dve miliardy švajčiarskych frankov (takmer 1,4 miliardy eur).

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vo veku 73 rokov zomrel sochár Bruno Gironcoli

Vo veku 73 rokov zomrel v piatok 19. februára 2010 vo Viedni rakúsky sochár Bruno Gironcoli, jeden z najslávnejších moderných umelcov krajiny. V sobotu o tom informovala rakúska tlačová agentúra APA. Príčinou úmrtia bola podľa jeho vdovy Christine Gironcoli dlhá, vážna choroba. Detaily o pohrebe zatiaľ nie sú známe.

Skonal majster grafiky Koloman Sokol

13.1.2003, Svetoznámy slovenský grafik a maliar Koloman Sokol zomrel vo veku 100 rokov v nedežu v Tuscone v americkom Štáte Arizona. Profesor Koloman Sokol, akademický maliar, sa narodil 12. decembra 1902 v Liptovskom Mikuláši. Bol kľúčovou osobnosťou slovenskej grafickej tvorby 20. storočia. V roku 1921 bol žiakom na súkromnej škole Eugena Króna v Košiciach a o štyri roky neskôr ho prijali v Prahe na Akadémiu výtvarných umení, kde študoval grafiku u Maxa Švabinského.

Umelcov už 10 rokov podporuje Centrum súčasného umenia

Tvorbu slovenských umelcov podporuje už desať rokov Nadácia – Centrum súčasného umenia. Ako pre agentúru SITA povedala projektová manažérka nadácie Svetlana Waradzinová, od svojho vzniku podporili 856 projektov vo všetkých druhoch umenia celkovou sumou 68,7 miliónov korún. Nadácia od roku 2001 vyhlasuje Cenu Oskára Čepana. V súťaži určenej mladým výtvarníkom vo veku do 35 rokov chce pokračovať aj v roku 2004. Tento rok nadviaže aj na prvý ročník benefičnej aukcie súčasného slovenského umenia.

Robert Doisneau 1912–1994

Narodil sa 14. 4. 1912 v Gentilly. V roku 1929 sa vyučil za litografa, ale už na konci toho istého roku sa rozhodol venovať sa fotografii. Začínal ako grafický dizajnér a reklamný fotograf. V roku 1932 mu časopis Excelsior uverejnil prvú fotoreportáž o blšom trhu v Paríži. V rokoch 1934–1939 pracoval ako priemyselný fotograf v automobilke Renault v Billancourte.