Zomrel autor prvej geologickej expozície SNM Z. Schmidt

V pondelok zomrel autor prvej geologickej expozície Slovenského národného múzea RNDr. Zoltán Schmidt, CSc. Začínal v roku 1955 ako kustód anorganických zbierok a sústredil sa na budovanie prvej geologickej expozície. Slovenské národné múzeum ju otvorilo 15. júna 1958. Nikto netušil, že je tajným rehoľníkom. V roku 1967 publikoval prácu Cestami miliónročí po Slovensku. Neskôr pracoval v Geologickom ústave Dionýza Štúra. Odišiel z neho v roku 1983 nielen ako RNDr., ale ako katolícky kňaz na faru. Po 80 rokoch života náhle zomrel v pondelok 14. júla. Pohreb zosnulého bude v stredu 16. júla v kostole v Bratislave-Trnávke o 11:00.

Schmidt sa narodil v Hronci 21. februára 1928. Po presťahovaní do Bratislavy nastúpil na gymnázium. V roku 1946 sa stal saleziánom. Po nástupe komunizmu prežil sústredenie rehoľníkov v Podolícni, preškoľovanie na stavbe Priehrady mládeže i PTP. Po absolvovaní geologicko-geografickej fakulty začal pracovať v roku 1955 v Slovenskom múzeu (dnes Slovenské národné múzeum) ako kustód anorganických zbierok na Prírodovednom oddelení. Pracoval na vytvorení prvej geologickej expozície a tiež na získavaní zbierkového fondu mineralógie, petrografie, geológie a paleontológie.

Napriek odborným, organizačným a tvorivým úspechom rozviazal po politických previerkach v roku 1960 pracovný pomer so SNM a začal pracovať v Geologickom ústave Dionýza Štúra. V rokoch 1962 až 1964 pracoval v Geofonde v oddelení vrtnej dokumentácie Slovenska a v decembri 1964 sa vrátil do Geologického ústavu. Ako vedecký pracovník – paleobiogeograf so špecializáciou na kvartérne mäkkýše a stavovce pleistocénu Slovenska pracoval v oddelení kvartérnej geológie a pokračoval v postgraduálnom štúdiu. Získal titul RNDr. i kandidáta geografických vied v odbore fyzický zemepis. Zoltán Schmidt svojou vedeckou činnosťou rozšíril poznatky o faune cicavcov kvartéru na Slovensku, zvláštnu pozornosť si zaslúžia aj práce k jej datovaniu metódou C-14. Stal sa propagátorom prírodných vied a najmä geológie a geografie v rôznych médiách pre mládež, ale aj pre dospelých.

Od roku 1983 pôsobil ako správca farnosti Podhorany. Po roku 1989 sa ako salezián začlenil do komunity v Šaštíne a dva roky vyučoval na tamojšom gymnáziu. Venoval sa aj múzejníctvu a pri národnej Bazilike Sedembolestnej Panny Márie založil v roku 1997 mariologické múzeum. V septembri 1998 sprístupnil aj výstavu Náčrt geografie Šaštína-Stráží, ktorú usporiadal spolu s Obecným úradom pri príležitosti 780. výročia prvej písomnej zmienky o Šaštíne.

Posledné roky života Zoltána Schmidta poznačilo vážne ochorenie. Svoj ťažký zdravotný stav znášal s veľkou trpezlivosťou. Navštevovali ho často aj bývalí kolegovia z geologického pracoviska a iní vedeckí pracovníci. Mnohých dokázal povzbudiť a vždy sa snažil zo stretnutí s nimi “vytĺcť nejaké dobro”. V živote sa vyznačoval príkladnou pracovitosťou a kresťanskou vernosťou.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zomrel František Benčať, významný slovenský dendrológ

Vo veku 80 rokov zomrel v nedeľu 17. januára 2010 jeden z najvýznamnejších dendrológov, dlhoročný riaditeľ Arboréta Mlyňany SAV doc. Ing. František Benčať, DrSc., Dr. h. c., známy aj ako predseda Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV a podpredseda Československej botanickej spoločnosti pri Československej akadémii vied (ČSAV). Posledná rozlúčka s ním bude v stredu 20. januára o 14:00 na miestnom cintoríne v Topoľčiankach.

Budova Slovenského národného múzea

Hlavnú budovu SNM v Bratislave postavili v roku 1928 podla architektonických návrhov M. M. Harminca. Umelecká výzdoba priecelia je dielom F. Úprku, bronzové výplne vstupných dverí zhotovil S. Paukert. Expozície múzea boli slávnostne otvorené 4. mája 1930

Vďaka dotácii vznikne v Kovačici Jonášovo múzeum

Slovensko kúpi dom Martina Jonáša v srbskej Kovačici, v ktorom jeden z najvýznamnejších insitných maliarov žil a pracoval, a zriadi v ňom múzeum. Vláda d12. mája 2010 schválila investíciu vo výške 223 707 eur. Budovu odkúpia za 50-tisíc eur, ďalších stotisíc pôjde na odkúpenie obrazov a všetkých vecí v interiéri a zvyšok na rekonštrukciu a prispôsobenie budovy. Financovanie projektu bude kryté z rezervy vlády a nebude mať dopad na zvýšenie deficitu štátneho rozpočtu.

Ľudovít Pitthordta

¨Maliar a reštaurátor, špecialista predovšetkým na portrétne umenie sa narodil 22. júla 1860
v Pezinku.
¨Absolvoval 3 roky v dielni sochára Adolfa Bochinského vo Viedni…