Zo smetiska do galérie

Koláž, Ion Barladeanu (basicallytwisted.blogspot.com)

Pri príležitosti 10. narodenín časopisu NOTA BENE pripravilo občianske združenie Proti prúdu exkluzívnu výstavu bezdomoveckého kráľa koláží – Iona Barladeanu. Výstavu slávnostne otvoria v pondelok 19. septembra o 12:00 na Rybnom námestí v Bratislave za účasti autora. Zúčastní sa jej aj galerista Dan Popescu, z H’art gallery v Bukurešti, ktorý talentovaného výtvarníka náhodne objavil v roku 2007, agentúru SITA o tom informovala Zuzana Pohánková z občianskeho združenia Proti prúdu.

Ion Barladeanu žil dvadsať rokov na dvore medzi odpadkami v Bukurešti, zbieral výstrižky z novín a tvoril unikátne koláže. Dnes má za sebou výstavy po celom svete. Natočili o ňom dokonca dokumentárny film Svet podľa Iona B., ktorý v roku 2010 získal cenu EMMY. NOTA BENE zároveň pozýva všetkých záujemcov aj na moderovanú diskusiu s Ionom B., jeho galeristom Danom Popescu a s pracovníkmi NOTA BENE do Kultúrneho centra Dunaj na Nedbalovej 3 v Bratislave v stredu 21. septembra o 18:00.

Ion Barladeanu žil od revolúcie v Rumunsku (1989) na dvore medzi odpadkami na jednom z bukureštských sídlisk. Od 70. rokov 20. storočia však pracoval na svojom veľkom projekte – starostlivo vystrihoval obrázky z časopisov a tvoril geniálne a unikátne koláže v tej najčistejšej podobe. Koláže tvoril pre seba, boli jeho sebarealizáciou i terapiou. Všetky jeho koláže sú veľmi zvláštnym hybridom medzi pop art, surrealizmom a dada. Počas 70. – 90. rokov vytvoril viac ako 800 koláží, mnohé z nich boli politicky veľmi odvážne, napríklad Nicolae Ceausesca na jednej umiestnil do blázinca, pretože si to podľa neho zaslúžil. Vďaka stretnutiu s galeristom – jeho objaviteľom Danom Popescu sa v roku 2007 z ulice dostal do sveta umenia, do galérií v Paríži a Londýne. Ion Barladeanu mal prvú vernisáž 16. mája 2008 v galérii H‘art v Bukurešti ako 62-ročný. V tom istom roku vystavoval na skupinovej výstave v galérii Backyard v Kodani, vo februári 2009 na Medzinárodnom trhu umenia v Bazileji a v auguste 2009 v galérii Fred v Londýne spolu s dielami Andyho Warhola a Marcela Duchampa. V januári 2010 mal výstavu 88 koláží zobrazujúcich jeho životnú cestu v galérii Anne de Villepoix v Paríži. V roku 2009, po desaťročnej prestávke, Ion Barladeanu vytvoril 160 nových koláží. V tvorbe pokračuje dodnes. Režisér koláží, ako sa sám Ion B. nazýva, sa stal hrdinom filmu “Svet podľa Iona B.“ Zostrih z filmu o jeho ceste z ulice do galérií ponúka NOTA BENE na svojej webstránke – http://www.notabene.sk/?vystava-ion-barladeanu.

Občianske združenie Proti prúdu založili traja študenti sociálnej práce v roku 2001 s cieľom pomôcť ľuďom bez domova zaradiť sa späť do spoločnosti, pracovať v oblasti prevencie bezdomovectva a pozitívne vplývať na postoje verejnosti k bezdomovcom. Hlavnými nástrojmi združenia v dosahovaní týchto cieľov sú pouličný časopis NOTA BENE a projekt Streetwork, pripomenula ďalej v tlačovej správe Pohánková z Proti prúdu.

Výstava sa koná v rámci Dozvukov Kultúrneho leta a hradných slávností 2011 v Bratislave, vďaka spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom. Súčasťou výstavy sú informácie o NOTA BENE, o umení ako správne nakupovať NOTA BENE, aby skutočne pomáhalo. Výstava diel Iona Barladeanu potrvá do 19. októbra.

Obrázok k článku 

Obrázok k článku

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na výstave si bude možné overiť odhad veličín

Interaktívna výstava hračiek a jednoduchých fyzikálnych experimentov Hodnoty – vedecká hračka, ktorú otvoria v pondelok v banskobystrickom Múzeu SNP, ponúkne všetkým návštevníkom bez ohľadu na vek možnosť do vôle sa pohrať a pritom si preveriť aj svoj odhad veľkosti niektorých fyzikálnych veličín…

Trnava a Ján Koniarek

Spomienkové stretnutie Trnavčanov pri hrobe sochára Jána Koniarka organizuje v piatok 4. mája o 16:00 na cintoríne na Ulici Terézie Vansovej občianske združenie Trnavské fórum.