Životopis nového pápeža Benedikta XVI.

(TK BS) Nový pápež Benedikt XVI., Jozef Ratzinger sa narodil 16. apríla 1927 v bavorskom mestečku Marktl am Inn. Po štúdiu filozofie a teológie vo Freisingu a Mníchove prijal 29. júna 1951 vo Freisingu kňazskú vysviacku.Potom pracoval ako výpomocný kňaz vo Farnosti sv. Martina v München-Moosach a ako kaplán v München-Bogenhausen vo Farnosti Najsvätejšej Kristovej krvi. V rokoch 1952 až 1954 pôsobil ako docent na Arcibiskupskom kňazskom seminári vo Freisingu a potom ako docent dogmatiky a fundamentálnej teológie na Filozoficko-teologickej vysokej škole vo Freisingu.

V r. 1957 sa habilitoval na Mníchovskej univerzite prácou o sv. Bonaventúrovi v odbore fundamentálnej teológie. V nasledujúcich rokoch pôsobil ako mimoriadny profesor dogmatiky a fundamentálnej teológie na Filozoficko-teologickej vysokej škole vo Freisingu a ako ordinár pre fundamentálnu teológiu na univerzite v Bonne.

V rokoch 1962 až 1965 pôsobil ako oficiálny koncilový teológ (peritus) Druhého vatikánskeho koncilu. Na univerzite v Münsteri sa v r. 1963 stal ordinárom pre dogmatiku a dejiny dogiem. Od roku 1966 vykonával ten istý úrad na univerzite v Tübingene a v rokoch 1969 až 1977 na univerzite v Regensburgu. Tam sa v r. 1976 stal viceprezidentom.
Dňa 25. marca 1977 bol Jozef Ratzinger menovaný za arcibiskupa Mníchovsko-freisinskej arcidiecézy a jeho vysviacka sa konala o tri dni neskôr. Dňa 27. júna 1977 ho pápež Pavol VI. menoval za kardinála. V r. 1981 ho Svätý Otec Ján Pavol II. menoval za prefekta Kongregácie pre náuku viery v Ríme, za predsedu Pápežskej biblickej komisie a Medzinárodnej teologickej komisie.

V rokoch 1986 až 1992 viedol Pápežskú komisiu pre zostavenie Katechizmu Katolíckej cirkvi. V konzistóriu 5. apríla 1993 ho pápež Ján Pavol II. povýšil na kardinála biskupa suburbikarskej diecézy Velletri-Segni. Dňa 9. novembra 1998 Svätý Otec Ján Pavol II. potvrdil jeho voľbu za vicedekana kolégia kardinálov a v r. 2002 sa stal dekanom kolégia kardinálov.

Kardinál Jozef Ratzinger dostal mnohé vyznamenania. Bol členom II. sekcie vatikánskeho Štátneho sekretariátu – Vzťahy so štátmi, členom Kongregácie pre východné cirkvi, Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, Kongregácie pre biskupov, Kongregácie pre evanjelizáciu národov a Kongregácie pre katolícku výchovu. Pôsobil aj v Pápežskej rade pre napomáhanie jednoty kresťanov, v Pápežskej rade pre kultúru, v Pápežskej komisii pre Južnú Ameriku ako aj v Pápežskej komisii Ecclesia Dei. V roku 2000 ho pápež Ján Pavol II. povolal ako čestného člena do Pápežskej akadémie vied.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Pápež Ján Pavol II – Karol Wojtyla

Od narodenia po kňazskú vysviacku

Narodil sa 18. mája 1920 vo Wadowiciach, v malom (okolo 7 tisíc obyvateľov), ale dôležitom centre, ktoré sa nachádza asi 50 kilometrov na juhozápad od Krakova. Dávajú mu meno Karol Jozef: Karol ako otec a Jozef ako národný poľský hrdina Pilsudski (ktorý práve v ten deň oslavoval dobytie Kyjeva na Ukrajine).

Svätý Otec vráti kazanskú ikonu Ruskej pravoslávnej cirkvi

20. 07. 2004 – S nádejou v napomáhanie bratských vzťahov s Pravoslávnou cirkvou pápež Ján Pavol II. vráti najuctievanejšiu ikonu v ruských dejinách Moskovskému patriarchátu.
„Pred týždňom vyjadril Svätý Otec moskovskému patriarchovi svoje želanie odovzdať Ruskej pravoslávnej cirkvi posvätnú ikonu Kazaňskej Panny Márie,“ vyhlásil prekvapivo hovorca Vatikánu Joaquin Navarro-Valls v sobotu 10. júla.

Odpovede

 1. Životopis nového pápeža Benedikta XVI.

  mno tento životopis je moc odborne napísaný. Nedá sa mu celkom porozumieť!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Re: Životopis nového pápeža Benedikta XVI.
  mno tento životopis je moc odborne napísaný. Nedá sa mu celkom porozumieť!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  mila simona obrat sa na Tlacovu konferenciu biskupov Slovesnska. Oni su autorom.

 3. Re: Životopis nového pápeža Benedikta XVI.
  mno tento životopis je moc odborne napísaný. Nedá sa mu celkom porozumieť!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  tazko povedat ci je moc odborne napisany, podla toho, komu je clanok adresovany… profesijna cesta nasich cirkevnikov totiz nie je jednoducha :) podla mna je tiez viac odborna a byrokraticka ako sa na ludi, co hlasaju Bozie slovo patri… na fundamentalne (zakladne, podstatne, hlavne) ucenie Krista sa zabuda… je velmi jednoduche… milovat vsetkych a vsetko bez podmienok…
  mnohi knazi a vacsina kostolnych veriacich sa o laske boja rozpravat… nieto ju este rozdavat a prijimat… studuju dejiny dogiem (dogma1. clanok viery, pokladany za neomylny, nezvratny a vecny, 2. slepo uznavana poucka, zasada, ucenie, casto vedecky nedokazatelne) stavaju sa ordinarmi (dieceznymi biskupmi) pre dogmatiku a dejiny dogiem…

  pritom existuje jedna jedina…
  Spoznajte pravdu a pravda vás oslobodí. (Ježiš Kristus)

  a co je pravda…
  Pravda je veľmi jednoduchá. Pravda je Láska. (ziak Lo Fenga – ucitela taoizmu)

  a co je Laska…
  Laska je to, co davame nezistne, nie to, na co cakame alebo vtedy, ked za to nieco cakame. (uskalienka)

  Nehodnot to, co davaju ini… davaju to, co vedia, davaju maximum… to, ze nedorastli, je ich problem, nie tvoj…
  Hodnot sam seba… dokazal by som dat viac? ano – tak dam… nie – tak nedam – uz som dal maximum… nedaj sa ovplyvnit a neporovnavaj sa s okolim… nik od teba nema pravo ocakavat viac ako dokazes dat…

  nechapem, co na tomto potrebuju studovat a vytvarat katedry… ordinarov a co ja viem, co este…
  mali by knazov ucit, ako ludom ukazat cestu, ako zacat milovat sam seba… kto dokaze milovat (respektovat) sam seba so vsetkym, co v nom je (aj to dobre, aj to “zle”) dokaze milovat i okolie a presne take ake je… nemusi sa stal cistejsim, lepsim, krajsim… to okolie myslim :)

  pre simonu garajovu: ak som malo cudzich slov z clanku objasnila, vypis tie, ktorym este nerozumies a ja sa pokusim ich slovnikovou formou prelozit bez osobneho komentara, ktory si ja veru tazko viem odpustit :hello2:

Comments are closed.