Z eurofondov oživia železničku v Pribyline i Budatínsky hrad

Obrázok k článku

Viac ako dva milióny eur z eurofondov pomôžu Žilinskému samosprávnemu kraju oživiť historickú železničku v Pribyline, obnoviť hospodársku budovu Budatínskeho hradu a tiež vybudovať multimediálne prírodovedné múzeum na Oravskom hrade. „Veľmi ma teší, že sa nám podarilo znovu uspieť a získali sme ďalšie financie pre naše historické pamiatky. Vďaka eurofondom môžeme modernizovať a dávať našim kultúrnym klenotom príťažlivú tvár,“ povedal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Viac ako 360-tisíc eur z programu európskych projektov slovensko-poľskej spolupráce pomôže oživiť unikátnu Považskú úzkorozchodnú lesnú železnicu v areáli Múzea Liptovskej dediny v Pribyline. „Doteraz mohli návštevníci vidieť len statickú expozíciu koľajových vozidiel a historických drevených stavieb. Lesná železnička ponúkne úplne nový zážitok prepájajúci obe tieto expozície. Počítame tiež s úpravou dvoch nástupíšť a počas cesty, ktorá bude pripomínať skutočnú lesnú železnicu, prejdú cestujúci po originálnom oceľovom moste,“ povedala riaditeľka odboru kultúry žilinskej župy Miroslava Ševčíková- Šumská.

Ďalší milión eur pôjde na rekonštrukciu hospodárskej budovy stredovekého Budatínskeho hradu v Žiline. Považské múzeum plánuje v jej priestoroch rozšíriť expozíciu drotárskeho remesla. „Hrad je klenotom Horného Považia a ak už započítam aj túto poslednú investíciu, z eurofondov sa nám podarilo na jeho obnovu získať päť miliónov eur a ďalší milión sme dofinancovali z nášho rozpočtu. Návštevníci tu nájdu jedinečný zrevitalizovaný park, výnimočnú barokovú kaplnku, zmodernizované vnútorné expozície a hradnú vežu. K tomu pribudne hospodárska budova a Budatínsky hrad opäť zažiari,“ dodal Blanár.

Takmer 780-tisíc eur schválil monitorovací výbor INTERREG na obnovu historickej budovy fary na nádvorí Oravského hradu a na vybudovanie multimediálneho prírodovedného múzea v jej priestoroch. Nové múzeum priblíži turistom pre Oravu typické, no ohrozené rašeliniská. „Expozície budú interaktívne a audiovizuálne, takže zaujmú aj mladších návštevníkov. Vytvoríme napríklad originálnu mapu rašelinísk, veľký model zákonom chránenej rosičky a pripravené budú i mikroskopy určené na rôzne experimenty. Expozícia bude vybavená modernými technológiami, no zvonku zachováme historický vzhľad budovy,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Najobľúbenejším podujatím Turzovské slávnosti

Pamiatky či atrakcie Oravského múzea navštívilo za ostatných päť rokov viac ako milión ľudí. Pravidelne najvyhľadávanejším je Oravský hrad, ktorého bránami prešlo vlani 173 tisíc návštevníkov. Najobľúbenejším podujatím na hrade sú už tradične Turzovské slávnosti, Rozprávkový svet a nočné prehliadky, expozičnou novinkou hradu je etnografická výstava Oravské zemianstvo. Oravskú lesnú železnicu, ktorá premáva ešte iba dve sezóny, minulý rok vyskúšalo 16 tisíc turistov. Vďaka svojpomocne pripravenému pluhu spustili od decembra aj skúšobnú zimnú prevádzku. “V tomto roku je našou ambíciou inovovať a kreatívne zhodnocovať všetky podujatia Oravského múzea a pokračovať v nastolených trendoch”, povedala riaditeľka múzea Mária Jagnešáková. V prípade schválenia projektu chce múzeum za pomoci eurofondov renovovať Thurzové podkrovie Oravského hradu, celkové náklady odhadujú na zhruba 622 tisíc eur.