Začala sa rekonštrukcia Reduty zo 17. storočia za takmer 400-tisíc eur

V Kežmarku odštartovala rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky Reduta zo 17. storočia. Výška investície predstavuje 383-tisíc eur. Mesto získalo na tento projekt nenávratný finančný príspevok z Ministerstva kultúry SR v rámci programu Obnov si svoj dom. Zo svojho rozpočtu ho financuje vo výške približne 20-tisíc eur. Cieľom kompletnej rekonštrukcie Reduty je podľa primátora mesta Jána Ferenčáka zachrániť vzácnu architektúru, jej sofistikovanú atmosféru a vdýchnuť jej život.

Projekt počíta okrem iného s obnovou fasády, výmenou výplní dverných a okenných otvorov, kompletnou výmenou strešnej krytiny a poškodených častí krovu. Súčasťou fasády je nástenná maľba, ktorá si vyžaduje reštaurátorský prieskum a následné reštaurátorské opravy. Obnovený bude aj vnútorný dvor, ktorý bude následne verejne prístupný a bude slúžiť pre účely expozície. Práce bude realizovať víťaz verejného obstarávania, žilinská spoločnosť Soar sk, a. s. Trvať by mali viac ako rok.

Reduta bola za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásená v roku 1981, nachádza sa v mestskej pamiatkovej rezervácii. Ide o pôvodne renesančnú budovu zo 17. storočia. Na mieste súčasnej Reduty stála v minulosti strážna veža. Tú prestavali v 17. storočí majitelia kežmarského hradu, rodina Thökölyovcov, na takzvaný panský dom. V rokoch 1705 až 1708 bola v budove tlačiareň Mateja Glasera Vitraria. V roku 1818 sa budova prestavala v klasicistickom slohu na Redutu. Veža bola z budovy odstránená v roku 1846. Pri prestavbe bola Reduta spojená s meštianskym domom na Hlavnom námestí č. 3.

„Klasicisticky bola upravená v rokoch 1818 a 1819. Ďalšie úpravy nasledovali v 70. až 80. rokoch 20. storočia a po roku 2000. Má dvoj a trojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare nepravidelného obdĺžnika, je dvojpodlažná s podpivničením,“ priblížila úpravy v minulosti Marta Markočiová, vedúca Oddelenia projektov a verejného obstarávania v Kežmarku. Interiér Reduty bol zrekonštruovaný v roku 2017. Jej prvé a druhé podlažie využíva mestský úrad, sídli tam aj Centrum podpory regionálneho rozvoja.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede