Za nového rektora Akadémie umení zvolili M. Oľhu

Novým rektorom Akadémie umení v Banskej Bystrici (AU) by sa mal stať súčasný dekan jej Fakulty dramatických umení, divadelný a televízny režisér docent Matúš Oľha. V dnešnej voľbe mu svoj hlas dalo deväť zo 17 hlasujúcich členov Akademického senátu AU. Jeho protikandidátka, prorektorka AU, hudobná teoretička docentka Zuzana Martináková získala o jeden hlas menej. Súčasný rektor, hudobný skladateľ docent Vojtech Didi kandidovať nemohol, keďže sa mu končí už druhé funkčné obdobie. Dnešnú voľbu nového rektora ešte musí potvrdiť ministerstvo školstva, následne by mal Oľhu do funkcie vymenovať prezident republiky. Novozvolený rektor sa bude môcť svojej funkcie ujať po 20. februári budúceho roka, keď sa skončí funkčné obdobie súčasného rektora.

Ako ďalej informoval tlačový tajomník AU Ľuboš Krno, akademická obec pôvodne navrhla sedem kandidátov na rektora, ponuku kandidovať prijali štyria z nich. Krátko po začiatku dnešného volebného zhromaždenia sa však dekan Fakulty múzických umení AU docent Egon Krák a dekan Fakulty výtvarných umení docent Igor Benca kandidatúry vzdali v prospech Martinákovej.

Novozvolený rektor Oľha označil vo volebnom príhovore za kľúčový bod svojho programu zabezpečenie intenzívnejšieho spolužitia všetkých troch fakúlt, “aby sa k sebe správali ako súrodenci a nie ako náhodní susedia.” Okrem toho chce zvláštnu pozornosť venovať urýchlenému dokončeniu rekonštrukcie budovy Fakulty dramatických umení AU.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články